Autyzm i jego wpływ na życie

296

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Autyzm

Autyzm to zaburzenie, którego następstwem jest unikanie kontaktu z otoczeniem. Przyczyna tej dolegliwości do tej pory nie została w pełni rozpoznana. Dziecko dotknięte tym problemem zupełnie inaczej zachowuje się w relacji z innymi ludźmi. Mimo to bardzo ważne jest, by społeczeństwo coraz bardziej otwierało się na osoby z autyzmem.

Autyzm – co to jest?

Autyzm jest zaburzeniem o charakterze neurologicznym. Bardzo często ma podłoże genetyczne. Dotychczasowe badania przeprowadzone u pacjentów dotkniętych tą chorobą wykazały m.in. nieprawidłowości w kilku rejonach mózgu. U chorych stwierdzono np. zły poziom serotoniny czy innych neuroprzekaźników. Osobami, które jako pierwsze widzą niepokojące zmiany, są zwykle rodzice. Symptomy autyzmu można zaobserwować już w okresie niemowlęcym. Wówczas maluch nie wykazuje chęci do gaworzenia, nie przejawia zainteresowania ludźmi, potrafi także godzinami wpatrywać się w jeden punkt. Z upływem czasu zwykle pojawiają się problemy z zaburzeniami mowy i wyrażaniem emocji.

Autyzm – charakterystyczne objawy

Dziecko autystyczne w pewnym sensie zamyka się w swoim świecie. Nie przejawia chęci do nawiązywania kontaktu z rówieśnikami. Potrafi bez powodu godzinami nie odzywać się nawet do bliskich. Ma trudności z okazywaniem radości i wdzięczności. Dziecko autystyczne przejawia także różne napadowe zachowania. Może na przykład nadmiernie przywiązywać się do różnych przedmiotów, a gdy ktoś próbuje mu je zabrać, wpada w złość. Bardzo źle znosi różnego typu zmiany. Rzadko się uśmiecha i nie przejawia charakterystycznych dla dziecka spontanicznych odruchów. Ponadto nie lubi, gdy ktoś je przytula i próbuje wziąć na ręce. Istnieje również kilka charakterystycznych zachowań dla dziecka z autyzmem, np. machanie rękoma czy kręcenie się w kółko. Diagnostyka tej choroby dzieli się na dwa etapy. Pierwszy obejmuje testy, które wykazują, czy dziecko posiada podstawowe umiejętności na konkretnym etapie życia. Drugi etap to ogólna ocena przeprowadzona na podstawie rozmowy z rodzicami i wyników badań,  m.in. neurologicznych lub genetycznych.

Autyzm

Autyzm – jak wygląda życie dziecka?

Dziecko z autyzmem wymaga różnych form psychoterapii na każdym etapie życia. Nasilenie choroby może mieć wiele postaci. Dlatego im wcześniej zostanie wdrożony proces leczenia, tym dziecko ma większą szansę na poprawę funkcjonowania. Bardzo ważny w przypadku autyzmu jest odbiór społeczny. Zarówno brak chęci do zabawy, jak i odmowę wykonywania poleceń traktuje się jako zachowania dziwne. W wielu przypadkach uznaje się, że dziecko wolnej się rozwija, co często jest mylone właśnie z autyzmem. Warto wiedzieć, że dzieci autystyczne zwykle nie rozumieją przenośni i metafor, odbierając każdy komunikat w sposób dosłowny. W bezpośredniej relacji warto także wyczulić się na różne gesty i zachowania ze strony dziecka, poprzez które wysyła informacje o swoich odczuciach. Bardzo ważne jest też okazywanie cierpliwości i spokoju, zwłaszcza przy nagłych napadach złości i agresji. Wtedy też należy jak najszybciej poznać przyczynę kryzysowej sytuacji. 

Foto: Pixabay.com, Wikimedia Commons

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=106544&preview=true – Przestępstwa na planie – przemoc wobec aktorów

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia