Wielkanoc w egzotycznych krajach

0
45
wielkanoc
fot. Wikimedia Commons

Już jutro wyznawcy katolicyzmu na całym świecie będą świętować Wielkanoc. Jak wyglądają tradycyjne celebracje w odległych krajach naszego globu?

Wielkanoc w Ameryce Południowej

Amerykę Południową zamieszkuje jedna czwarta światowej populacji katolików. Przez kilkaset lat w krajach tego kontynentu wykształciły się unikalne obrządki. Najbardziej kolorowe celebracje Wielkiego Tygodnia w Brazylii mają miejsce w miejscowości Ouro Preto. Ulice miasteczka udekorowane są „dywanami” z kolorowego piasku, trocin i kwiatów tworzących barwne motywy religijne. Następnie kroczą nimi procesje od kościoła do kościoła. Osobliwym zwyczajem jest w Brazylii… malowanie zwierząt domowych na różowo i niebiesko! Wielu mieszkańców Ameryki Łacińskiej odczuwa silną więź ze swoimi zmarłymi przodkami. Obchody wielu świąt przenoszą się zatem często na cmentarze i Wielkanoc nie jest tu wyjątkiem. Na przykład mieszkańcy kolumbijskiego miasta Mompox odwiedzają w noc poprzedzającą Wielką Środę tamtejszy cmentarz, aby aż do świtu, przy udziale muzyki i tańców, świętować zbliżającą się Wielkanoc. Jednocześnie czczą pamięć o swoich bliskich, dekorując groby kwiatami.

wielkanoc
Uliczka w Ouro Preto / fot. Wikimedia Commons

W peruwiańskim mieście Cusco w dzień po Palmowej Niedzieli odbywa się osobliwa procesja z udziałem ukrzyżowanego El Señor lub „Pana Trzęsień Ziemi” – połączenia lokalnego bóstwa i Jezusa Chrystusa. Figura jest ozdobiona symbolizującymi krew girlandami z kwiatów nucchu. Legenda mówi, że krucyfiks ów ocalił przed trzęsieniem ziemi miejscowy kościół, w którym się znajdował. Z kolei mieszkańcy Paragwaju w Wielkanoc obmywają się o świcie w lodowato zimnych strumieniach. Wierzą, że ich wody mają o tej porze właściwości oczyszczające zarówno ciało, jak i duszę. W argentyńskiej Patagonii Wielki Tydzień mija pod znakiem czekolady. Trwa tam wówczas festiwal poświęcony czekoladzie, podczas którego niegdyś budowano ogromne czekoladowe jajko. Dziś urządzane są zwykle zawody w poszukiwaniu poukrywanych w całym mieście jajek wielkanocnych, oczywiście wykonanych z lokalnej czekolady.

Wielkanocne obrządki na świecie

Podobnie jak w opisanym na początku Ouro Preto, również w gwatemalskim mieście Antigua na ulicach rozkłada się niezwykle barwne dywany ukazujące motywy religijne, a także sceny ważne dla artystów oraz związane z kulturą Majów. Równie barwnie obchodzi się Wielki Tydzień na Bermudach. Na plaży Horseshoe Bay w Wielki Piątek urządza się festiwal latawców. Bardzo poważnie podchodzi się do Wielkiego Piątku na Filipinach, gdzie fanatycznych ochotników w potępianym przez Kościół rytuale przybija się gwoździami do krzyża w nadziei na oczyszczenie z grzechów. W tym samym kraju ludzie przebierają się za rzymskich żołnierzy i paradują na ulicach miast, aby uczcić pamięć nawróconego żołnierza Longina z Cezarei Kapadockiej. W Meksyku natomiast dla oczyszczenia się z grzechów w Wielką Sobotę rytualnie pali się kukłę Judasza. Natomiast mieszkańcy Papui-Nowej Gwinei po wielkanocnej mszy stojące przed kościołami drzewa dekorują gałązkami tytoniu i… papierosami!

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródła: www.womansday.com, www.cntraveler.com, www.wanderlust.co.uk