Wielkanoc w egzotycznych krajach

247

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wielkanoc
fot. Wikimedia Commons

Już jutro wyznawcy katolicyzmu na całym świecie będą świętować Wielkanoc. Jak wyglądają tradycyjne celebracje w odległych krajach naszego globu?

Wielkanoc w Ameryce Południowej

Amerykę Południową zamieszkuje jedna czwarta światowej populacji katolików. Przez kilkaset lat w krajach tego kontynentu wykształciły się unikalne obrządki. Najbardziej kolorowe celebracje Wielkiego Tygodnia w Brazylii mają miejsce w miejscowości Ouro Preto. Ulice miasteczka udekorowane są „dywanami” z kolorowego piasku, trocin i kwiatów tworzących barwne motywy religijne. Następnie kroczą nimi procesje od kościoła do kościoła. Osobliwym zwyczajem jest w Brazylii… malowanie zwierząt domowych na różowo i niebiesko! Wielu mieszkańców Ameryki Łacińskiej odczuwa silną więź ze swoimi zmarłymi przodkami. Obchody wielu świąt przenoszą się zatem często na cmentarze i Wielkanoc nie jest tu wyjątkiem. Na przykład mieszkańcy kolumbijskiego miasta Mompox odwiedzają w noc poprzedzającą Wielką Środę tamtejszy cmentarz, aby aż do świtu, przy udziale muzyki i tańców, świętować zbliżającą się Wielkanoc. Jednocześnie czczą pamięć o swoich bliskich, dekorując groby kwiatami.

wielkanoc
Uliczka w Ouro Preto / fot. Wikimedia Commons

W peruwiańskim mieście Cusco w dzień po Palmowej Niedzieli odbywa się osobliwa procesja z udziałem ukrzyżowanego El Señor lub „Pana Trzęsień Ziemi” – połączenia lokalnego bóstwa i Jezusa Chrystusa. Figura jest ozdobiona symbolizującymi krew girlandami z kwiatów nucchu. Legenda mówi, że krucyfiks ów ocalił przed trzęsieniem ziemi miejscowy kościół, w którym się znajdował. Z kolei mieszkańcy Paragwaju w Wielkanoc obmywają się o świcie w lodowato zimnych strumieniach. Wierzą, że ich wody mają o tej porze właściwości oczyszczające zarówno ciało, jak i duszę. W argentyńskiej Patagonii Wielki Tydzień mija pod znakiem czekolady. Trwa tam wówczas festiwal poświęcony czekoladzie, podczas którego niegdyś budowano ogromne czekoladowe jajko. Dziś urządzane są zwykle zawody w poszukiwaniu poukrywanych w całym mieście jajek wielkanocnych, oczywiście wykonanych z lokalnej czekolady.

Wielkanocne obrządki na świecie

Podobnie jak w opisanym na początku Ouro Preto, również w gwatemalskim mieście Antigua na ulicach rozkłada się niezwykle barwne dywany ukazujące motywy religijne, a także sceny ważne dla artystów oraz związane z kulturą Majów. Równie barwnie obchodzi się Wielki Tydzień na Bermudach. Na plaży Horseshoe Bay w Wielki Piątek urządza się festiwal latawców. Bardzo poważnie podchodzi się do Wielkiego Piątku na Filipinach, gdzie fanatycznych ochotników w potępianym przez Kościół rytuale przybija się gwoździami do krzyża w nadziei na oczyszczenie z grzechów. W tym samym kraju ludzie przebierają się za rzymskich żołnierzy i paradują na ulicach miast, aby uczcić pamięć nawróconego żołnierza Longina z Cezarei Kapadockiej. W Meksyku natomiast dla oczyszczenia się z grzechów w Wielką Sobotę rytualnie pali się kukłę Judasza. Natomiast mieszkańcy Papui-Nowej Gwinei po wielkanocnej mszy stojące przed kościołami drzewa dekorują gałązkami tytoniu i… papierosami!

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródła: www.womansday.com, www.cntraveler.com, www.wanderlust.co.uk

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia