E-book – nowa forma czytelnictwa?

54
E-book

Elektroniczne książki zyskują coraz większą popularność wśród amatorów literatury. Przez niektórych nazywane są nawet „książkami XXI wieku”. Sceptycy twierdzą jednak, że e-book to największy wróg tradycyjnego czytelnictwa. Czy faktycznie grozi nam całkowity zanik literatury w formie papierowej?

E-book – co to jest?

E-book to dosłownie elektroniczny odpowiednik tradycyjnej książki. W tym wypadku literatura dostępna jest w formie pliku komputerowego. Książki w takiej postaci dostępne są w różnych formatach i mogą być odtwarzane na wielu urządzeniach. Przy czym, zamiast odczytywać książkowe pliki np. na smartfonie lub tablecie, lepiej kupić klasyczny czytnik e-booków. Okazuje się, że w tym wypadku różnice są znaczące. Smartfony i tablety posiadają ekran ze specyfiką typową dla klasycznych komputerów. Czytniki e-booków natomiast wyposażone są w specjalne wyświetlacze, które imitują prawdziwe książki. Jest to więc dużo korzystniejsze rozwiązanie m.in. dla ochrony oczu. Typowe urządzenia elektroniczne gorzej wpływają również na koncentrację podczas czytania. Czytniki e-booków nie odbijają światła, co jeszcze bardziej zwiększa komfort użytkowania. Warto podkreślić, że nie można przeglądać nich np. kolorowych czasopism, gdyż grafiki na urządzeniu wyświetlają się jako czarno-białe. W najlepszym przypadku bateria czytników e-bookowych może wytrzymać nawet miesiąc. 

e-book

E-book – komfort czytania

Małe i lekkie urządzenie bez problemu można wziąć ze sobą na plażę lub do parku. Wiele tego typu urządzeń ma także wbudowany moduł Wi-Fi i przeglądarkę internetową oraz dodatkowe gry i aplikacje. Mówiąc o elektronicznych książkach, często myślimy np. o szeroko dostępnych plikach PDF. Tymczasem literatura w tym formacie to coś zupełnie innego, niż czytanie książek papierowych. W tym wypadku plik jest znacznie mniejszy. Mimo możliwości powiększenia liter nadal trudno mówić o prawdziwym komforcie czytania. Czytniki e-book posiada ekran, który uniwersalnie dostosowuje prezentowane treści. Obecnie na rynku e-booki oferowane są przez wielu producentów. Czym należy kierować się przy ich wyborze? Pierwszoplanową rolę ponownie odgrywa ekran – im większy, tym lepszy.  Nie należy jednak wiązać tego czynnika z wysokością ceny. Do standardów należy także możliwość otwierania plików w różnych formatach oraz sprawna bateria.

E-book – koniec tradycyjnego czytelnictwa?

Prawdziwi amatorzy literatury przez lata kupowali wybrane tytuły nie tylko ze względu na treść. Dla niektórych już sam zapach papieru jest elementem pewnego rodzaju literackiej uczty. Choć trudno nie zgodzić się z tymi argumentami, to należy przyznać, że e-booki są przede wszystkim bardzo wygodne. Urządzenie, które bez problemu zmieści się do torebki, może zawierać nawet kilkaset pozycji literackich. E-booki to także doskonałe rozwiązanie, chociażby dla studentów, którzy dzięki nim nie muszą zmagać się np. z licznymi kserokopiami. Warto też wspomnieć o zabezpieczeniu e-booków na wypadek przejęcia tytułów literackich przez pirackie serwisy. Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest znak wodny. Są to ukryte w pliku informacje o zamówieniu. Jeśli plik zostanie przejęty przez pirackie źródła, to znak wodny pozwala określić, na jaką stronę trafił. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/04/05/popularne-seriale-o-tematyce-medycznej/