Przepisy drogowe dla motocyklistów

326

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

przepisy drogowe

Choć aura na początku kwietnia bywa różna, na polskich drogach pojawia się coraz więcej motocykli. To dobry moment, aby przypomnieć wszystkim posiadaczom jednośladów obowiązujące ich przepisy drogowe.

Uwaga na motocykle!

Charakterystyczną cechą motocykli, którą tak kochają ich miłośnicy, jest szybkość. To jednak właśnie ona sprawia, że jednoślad może ni stąd ni zowąd pojawić się tuż obok samochodu. Nie bez powodu na wielu samochodach widać nalepki z napisem „patrz w lusterka” przypominające kierowcom, aby dokładnie rozejrzeć się wokół siebie przed wykonaniem każdego manewru. Dotyczy to w szczególności zmiany pasa ruchu, kiedy posiadający duże przyspieszenie motocykl może pojawić się dosłownie znikąd. I nie ma tu nawet znaczenia, że jedzie z przepisową prędkością. Dzięki swojemu większemu przyspieszeniu motocykl jest zwykle bardziej dynamiczny od samochodu. Podobnie zaskakujące sytuacje mają miejsce podczas trudnego do zauważenia hamowania motocykla. Aby uniknąć kolizji, kierowcy aut powinni przykładać szczególną wagę do zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami i – jak zawsze – mieć „oczy dookoła głowy”.

Przepisy drogowe obowiązujące motocyklistów

A co mówi kodeks drogowy? Kierowców nie powinno zaskakiwać sytuacja, kiedy motocykl wyprzedza samochody znajdujące się w korku – zarówno te stojące, jak i poruszające się z niską prędkością. Jest to dozwolone zachowanie, jednak tylko wtedy, gdy pozwalają na nie przepisy. Kiedy z kolei nie można wyprzedzać? Na przykład na skrzyżowaniach (o ile nie reguluje tego sygnalizacja świetlna), a także przed przejściami dla pieszych. Motocyklista musi przy tym być pewny, że manewr wyprzedzania wykonuje w sposób bezpieczny, mając odpowiednią ilość miejsca i nie zajmując dwóch pasów ruchu. Ten ostatni przepis jest zresztą często naruszany. Motocykle, tak jak wszystkie inne pojazdy, nie mogą też najeżdżać na linię ciągłą. Podobne reguły obowiązują motocyklistów podczas omijania pojazdów, które w danym momencie są zatrzymane. Dodatkowo motocyklista musi również zmniejszyć prędkość.

przepisy drogowe
fot Fabio Spinelli / Unsplash

Jak jeszcze motocyklista może zabezpieczyć się przed wypadkiem? O obowiązkowym kasku zarówno dla kierowcy motocykla, jak i pasażera, pisaliśmy we wcześniejszym artykule. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy motocykl jest fabrycznie wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Nie ma natomiast obowiązku posiadania specjalnego ubrania motocyklowego zabezpieczającym przed wieloma urazami. Jednak dla własnego bezpieczeństwa zdecydowanie warto w nie zainwestować. Ciekawostką jest brak konkretnego zakazu jazdy na jednym kole. Doświadczeni motocykliści z pewnością są jednak świadomi, że zwiększa to niebezpieczeństwo na drodze, a także ryzyko otrzymania mandatu. Jako winnych spowodowania zdarzenia drogowego najczęściej wskazuje się właśnie motocyklistów – nie bez powodu. Niefrasobliwych kierowców jednośladów zdecydowanie nie brakuje. Statystyki policyjne pokazują jednak, że faktycznie winni są kierowcy samochodów. Aby obydwie grupy zmotoryzowanych miały czyste sumienie i spokój ducha, wystarczy dopasować prędkość do warunków na drodze, uważnie wykonywać wszystkie manewry i zachować bezpieczną odległość między pojazdami.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.slowopodlasia.pl

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia