Asertywność – co to jest?

0
4022
Asertywność

W dzisiejszych czasach umiejętność mówienia „nie”, w taki sposób, by nie urazić drugiej osoby, bywa trudne. Asertywność to termin, który jest w ostatnim czasie dość popularny. Okazuje się jednak, że nie wszyscy to słowo dobrze interpretują. Co oznacza bycie asertywnym? Jak można szanować jednocześnie własne i cudze prawa?

Asertywność – umiejętność odmawiania

Asertywność to inaczej sposób wyrażania własnej opinii, emocji i potrzeb w sposób otwarty i uczciwy. Osoba asertywna nie bagatelizuje uczuć drugiej strony, a jedynie wyraża swój punkt widzenia. Wbrew pozorom jest dla niej bardzo ważne, by nie naruszać terytorium wartości innych osób. Nie próbuje także na siłę przekonywać ich do swoich poglądów. Kierując swoje komunikaty, stara się unikać zachowań agresywnych. W sytuacji konfliktu asertywność pozwala umiejętnie szukać alternatywnych rozwiązań. Ludzie asertywni potrafią kontrolować swoje emocje i nie są podatni na manipulacje ze strony innych osób. Posiadają silne poczucie własnej wartości, nie będąc jednocześnie egocentryczni. Dlatego ta cecha bardzo pomaga zarówno w karierze zawodowej, jak i codziennym życiu. W relacjach społecznych ludzie asertywni są otwarci na zmiany oraz potrafią dochodzić swoich praw. Pewność siebie związana z asertywnością rozwija w nich także umiejętność akceptowania krytyki.

Asertywność

Asertywność – blisko ludzi

Ludzie posiadający tę cechę nie są uzależnieni ani od pozytywnej, ani od negatywnej opinii. Społeczeństwo kojarzy asertywność przede wszystkim ze stanowczością. Osoby asertywne są jednak przede wszystkim bardzo empatyczne. Potrafią dobrze wczuć się w sytuacje drugiej osoby. Warto podkreślić, że z asertywnością nie można się urodzić. Jest to cecha, której człowiek nabywa z upływem lat. Wiele osób ma ogromny problem z przyjmowaniem postawy asertywnej. Wpływa na to m.in. niskie poczucie własnej wartości. Ludzie nieasertywni często czują się winni, gdy ośmielą się wyrazić odmienne poglądy na dany temat, obawiając się przy tym reakcji drugiej strony. Tym bardziej cechę tę warto w sobie rozwijać. Można to zrobić, korzystając z pomocy psychologa lub psychoterapeuty. Ponadto wiele szkoleń skierowanych jest na rozwój tej umiejętności. Pomocna może okazać także literatura w formie poradników dostępna w księgarniach.

Asertywność – przykłady treningów

Jest kilka ćwiczeń, które pomagają trenować asertywność. Jednym z nich jest „Zdarta płyta”,  polegająca na odegraniu scenki, w której druga osoba za każdym razem prosi nas o to samo. Naszym zdaniem jest odmawianie jej nie zmieniając ani argumentów, ani formy grzecznościowej. Jeszcze innym treningiem może być. „Słoń”. W tym ćwiczeniu należy wyobrazić sobie, że jest się powolnym i pewnym siebie słoniem. Wolno mówiąc i spokojnie oddychając, trzeba poprosić rozmówce o niezrozumiałe kwestie. Jednocześnie należy pamiętać, by w trakcie ćwiczenia nie dać się ponieść emocjom.

Foto: Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=106667&preview=true – Najpopularniejsi polscy influencerzy