Przepisy dotyczące alkoholu w krajach UE

305

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

przepisy dotyczące alkoholu
fot. Gabe Pierce / Unsplash

Przypadający na 15 kwietnia Światowy Dzień Trzeźwości to dobra okazja, aby przypomnieć, jakie są przepisy dotyczące alkoholu w poszczególnych krajach Unii Europejskiej. A te bywają bardzo różne!

Przepisy dotyczące alkoholu u naszych sąsiadów

Błędem jest przekonanie, że w całej Unii Europejskiej obowiązuje ten sam limit zawartości alkoholu we krwi i wynosi on 0,5 promila. W rzeczywistości w wielu krajach jest to 0,0 promila, gdzieniegdzie funkcjonują też dodatkowe ograniczenia. Jak to wygląda u naszych sąsiadów? W Niemczech, siadając za kierownicą, możemy mieć maksymalnie pół promila alkoholu we krwi. Jeżeli jesteśmy zawodowymi kierowcami lub mamy prawo jazdy krócej niż dwa lata i nie przekroczyliśmy 21. roku życia, miernik musi wskazywać 0,0 promila. Przekroczenie limitu kosztuje w Niemczech 500 euro. W Czechach i na Słowacji maksymalny poziom alkoholu we krwi wynosi natomiast 0,0 promila. Dodajmy, że za złamanie tego wymogu w Czechach zapłacimy 100 euro. Na Litwie limit jest nieco bardziej liberalny i wynosi 0,4 promila. W przypadku kierowców ze stażem krótszym niż dwa lata na mierniku musi widnieć 0,0 promila. Takie same limity obowiązują prowadzących pojazdy jedno- i trójśladowe oraz quady.

A jak jest w reszcie Europy?

Sprawdźmy sytuację w krajach będących najpopularniejszymi celami podróży Polaków. We Francji i Portugalii stężenie alkoholu we krwi może wynosić maksymalnie 0,5 promila. W przypadku kierowców o stażu krótszym niż dwa lata, a także kierowców autobusów i autokarów jest to 0,2 promila. Za przekroczenie limitu we Francji zapłacimy minimum 135 euro. We Włoszech i Chorwacji miernik może wskazywać pół promila, zaś 0,0 promila u zawodowych kierowców oraz osób mających prawo jazdy krócej niż dwa lata. Kara za przekroczenie limitu we Włoszech wynosi minimum 530 euro, a w Chorwacji – minimum 95 euro. W Grecji maksymalne stężenie alkoholu we krwi wynosi pół promila. U motocyklistów, motorowerzystów, kierowców zawodowych oraz tych o stażu krótszym niż dwa lata jest to 0,2 promila. W Hiszpanii ogólny limit również wynosi pół promila. Kierowcy zawodowi oraz posiadający prawo jazdy krócej niż dwa lata mogą mieć maksymalnie 0,3 promila. Przekroczenie limitu kosztuje w Hiszpanii 500 euro.

przepisy dotyczące alkoholu
fot. Takahiro Taguchi / Unsplash

Wymogi na Węgrzech są bardzo restrykcyjne: wszystkich kierowców obowiązuje 0,0 promila. Ogólny limit w Austrii nie odbiega od większości krajów i wynosi pół promila. Natomiast kierowcy zawodowi oraz o stażu krótszym niż dwa lata mogą mieć jedynie 0,1 promila. Za przekroczenie limitu zapłacimy maksymalnie 300 euro. W Norwegii i Szwecji wszyscy kierowcy mogą mieć we krwi co najwyżej 0,2 promila. W Belgii ogólny limit dla doświadczonych i młodych kierowców wynosi pół promila, dla zawodowych zaś – 0,2 promila. Kara za złamanie wymogów wynosi 170 euro. Z kolei w Irlandii pół promila obowiązuje kierowców. Wyjątek stanowią ci o maksymalnie dwuletnim stażu (obowiązuje ich maksymalnie 0,2 promila) i zawodowych (0,1 promila). Kary za przekroczenie limitów są w Irlandii horrendalne: mogą wynieść nawet 5000 euro. Zaskakująco wysoki limit obowiązuje wszystkich kierowców w Wielkiej Brytanii i wynosi tam aż 0,8 promila.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: Komisja Europejska, ADAC

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia