Ograniczenia prędkości w Polsce i Europie

715

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

ograniczenia prędkości
fot. Chuttersnap / Unsplash

Z okazji Europejskiego Dnia Kontroli Prędkości przypominamy, jakie są ograniczenia prędkości w Polsce oraz w wybranych, bliskich krajach europejskich, będących częstym celami podróży Polaków.

Ograniczenia prędkości w Polsce

Przekroczenie prędkości może nas kosztować 1000-2000 złotych, a nawet odebranie prawa jazdy. Nie zaszkodzi więc jeszcze raz przypomnieć, jakie limity prędkości obowiązują na poszczególnych rodzajach polskich dróg. Na autostradzie samochody osobowe, motocykle oraz pojazdy o masie do 3,5 limit wynosi 140 km/h. Na drodze ekspresowej dwujezdniowej pojazdy te obowiązuje limit 120 km/h, zaś na jednojezdniowej oraz dwujezdniowej dwukierunkowej – 100 km/h. O 10 km/h wolniej musimy poruszać się po dwukierunkowej drodze jednojezdniowej. W terenie zabudowanym kierowców obowiązuje obecnie prędkość 50 km/h od godz. 5:00 rano do 23:00, zaś od 23:00 do 5:00 rano – 60 km/h. Jeżeli przekroczymy prędkość o 30 km/h, stracimy prawo jazdy na trzy miesiące. Trwają prace nad ujednoliceniem dopuszczalnej prędkości, która po nowelizacji w terenie zabudowanym miałaby wynosić 50 km/h przez całą dobę.

ograniczenia prędkości
fot. Erik McLean / Unsplash

Jeżeli chodzi o strefy zamieszkania, to wszystkie pojazdy mogą poruszać się po nich z maksymalną prędkością wynoszącą 20 km/h. Warto pamiętać, że pierwszeństwo na tych obszarach ma zawsze pieszy, a parkować możemy tylko w wyznaczonych miejscach. Bądźmy uważni: w strefach zamieszkania nie ma obowiązku oznaczania progów zwalniających. Kilka słów o przepisach obowiązujących samochody ciężarowe. W terenie niezabudowanym mają one takie same ograniczenia prędkości jak samochody osobowe i motocykle. Natomiast na autostradach, drogach ekspresowych oraz dwujezdniowych o co najmniej dwóch pasach dla każdego kierunku ciężarówki mogą poruszać się z maksymalną prędkością 80 km/h. Z kolei ciągniki siodłowe i autobusy posiadające specjalne wyposażenie techniczne mogą jechać po autostradzie o 20 km/h szybciej. Dla pojazdów ciężarowych, ciągników siodłowych i autobusów ze specjalnym wyposażeniem technicznym maksymalna prędkość w terenie niezabudowanym wynosi 70 km/h.

Ograniczenia prędkości w Europie

W Niemczech, Czechach oraz na Węgrzech i Słowacji maksymalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h – tak jak w Polsce. Istnieją jednak pewne różnice na pozostałych rodzajach dróg. W Niemczech na terenie niezabudowanym samochody osobowe mogą jechać najszybciej 100 km/h, zaś na drogach ekspresowych i autostradach – bez limitu, z prędkością zalecaną 130 km/h. Dla pojazdów powyżej 3,5 tony lub z przyczepą te prędkości wynoszą odpowiednio 80 i 100 km/h. W Czechach i na Słowacji limit 130 km/h obowiązuje na autostradach samochody osobowe oraz ciężarowe do 3,5 tony. Na drogach ekspresowych jest to 110 km/h w Czechach i 130 km/h na Słowacji, a na pozostałych drogach – 90 km/h. Pojazdy ciężarowe na każdej drodze mogą jechać do 80 km/h w Czechach, a 90 km/h na Słowacji. Na Węgrzech poza terenem zabudowanym obowiązuje limit 90 km/h. Dla auta osobowych na drogach ekspresowych dopuszczalna prędkość wynosi 110 km/h, zaś na autostradzie – 130 km/h.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: ŚwiatMotoryzacji.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia