Prawo jazdy na motocykl – co trzeba wiedzieć?

1017

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

prawo jazdy na motocykl
fot. Harley Davidson / Unsplash

Jeżeli od dawna marzycie o przemierzaniu bezdroży na własnym jednośladzie, to najwyższy czas, aby postarać się o prawo jazdy na motocykl. Sprawdźcie najważniejsze informacje o całym procesie, a być może uprawnienia zdobędziecie jeszcze w tym sezonie!

Prawo jazdy na motocykl – kategorie

Według aktualnego prawa motocyklem o pojemności silnika 125 ccm mogą poruszać się osoby posiadające prawo jazdy kategorii B dłużej niż 3 lata. To dobre – bo bezpieczne – rozwiązanie zwłaszcza dla początkujących motocyklistów. Jeżeli jednak zależy Wam na wyższych pojemnościach, warto zastanowić się nad wyrobieniem prawa jazdy o kategoriach AM, A1, A2 lub A. Na czym polegają różnice między nimi? Najniższą kategorią jest kategoria AM – to odpowiednik dawnej karty motorowerowej. O uprawnienia te mogą ubiegać się już 14-latkowie posiadający zgodę rodziców lub prawnych opiekunów. W przypadku osób pełnoletnich wystarczy jedynie dowód osobisty. Wyższą kategorią jest kategoria A1. Aby ją uzyskać, należy mieć ukończone 16 lat oraz zgodę rodziców lub prawnych opiekunów. Posiadacz kategorii A1 może jeździć motorem o pojemności do 125 ccm i o maksymalnym stosunku mocy do masy własnej wynoszącym 0,1 kW/kg, a także motorem trójkołowym o mocy maksymalnej 15 kW.

prawo jazdy na motocykl
fot. Harley Davidson / Unsplash

Kolejną kategorią jest kategoria A2. Ubiegać się o nią mogą wyłącznie osoby pełnoletnie. To prawo jazdy pozwala jego posiadaczom jeździć motocyklami o maksymalnej mocy kW oraz maksymalnym stosunku mocy do masy własnej wynoszącym 0,2 kW/kg. Dodajmy, że wartość tego stosunku nie może powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy dwukrotnie przekraczającej moc tego motocykla. Ostatnią, najwyższą kategorią, jest kategoria A i ubiegać się o nią mogą najbardziej doświadczeni motocykliści. Uprawnienia te dają bowiem przepustkę do jazdy wszystkimi rodzajami motorów. Aby zostać szczęśliwym posiadaczem prawa jazdy kategorii A, należy już posiadać uprawnienia kategorii 2A, i to przez co najmniej 2 lata. Co więcej, kandydaci muszą mieć ukończone 24 lata. Chcąc zatem ubiegać się o prawo jazdy kategorii A, trzeba mieć już na koncie wiele przejechanych jednośladem kilometrów, a przede wszystkim – głęboko zakorzeniony zdrowy rozsądek.

Kurs, egzamin i koszty

Kurs trwa łącznie 50 godzin (30 godzin teorii + 20 godzin praktyki). Aby przystąpić do części praktycznej, musimy najpierw zdać egzamin teoretyczny. Po zdaniu praktycznego egzaminu wewnętrznego możemy przystąpić do egzaminu państwowego. Jak wyglądają koszty zdobycia prawa jazdy na motor? W przypadku kategorii AM jest to około 1200 zł. Koszty kategorii A1, A2 i A wahają się między 1100 a 1600 zł. Dodatkowe godziny kursu kosztują około 50 zł za godzinę. Egzamin państwowy to kolejne 110 zł (30 zł teoria i 180 zł praktyka). Na badanie lekarskie wydamy ok. 200 zł, zaś na wymagane dokumenty – 100 zł. Pamiętajmy o zdjęciu! Zakładając, że egzamin zdamy za pierwszym razem, powinniśmy zmieścić się w ok. 2000 zł. Teoretyczny egzamin państwowy trwa 25 minut i zawiera 20 pytań testowych. Egzamin praktyczny odbywa się zarówno na placu, jak i w mieście, gdzie jazda trwa 20-40 minut. Powodzenia!

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: turbonews.pl

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia