Hejt na autyzm – skąd się bierze?

488

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Hejt

Kwiecień to miesiąc szerzenia świadomości na temat autyzmu. Niestety osoby z tą dolegliwością coraz częściej są dyskryminowane przez środowisko ludzi z innymi niepełnosprawnościami. Hejt na autyzm przybiera coraz większą skalę. Skąd tyle nienawiści w osobach, od których jeszcze bardziej oczekuje się empatii i zrozumienia?

Hejt na autyzm – zamknięcie we własnym świecie

Autyzm jest zaburzeniem o charakterze neurologicznym. Najczęściej ma podłoże genetyczne, choć do tej pory nie wykryto bezpośredniej przyczyny choroby. Pierwsze objawy dolegliwości zwykle można zaobserwować przed ukończeniem trzeciego roku życia. Ludzie cierpiący na autyzm zamykają się we własnym świecie. Bez powodu potrafią przestać się odzywać nawet do najbliższych osób. Autystyczne dzieci nie okazują zbyt wielu emocji, mogąc np. godzinami wpatrywać się w jeden punkt. Źle reagują na hałas, ciężko znoszą wszelkie zmiany. Trudno jest im również nawiązać nowe relacje.

Hejt na autyzm – zrozumieć drugiego człowieka

Dzieci z zaburzeniami autystycznymi przejawiają szereg nietypowych zachowań. Nie widzą potrzeby nawiązania kontaktu z grupą rówieśniczą. Mogą występować u nich nagłe, bezpodstawne zachowania agresywne. Ma to ogromny wpływ m.in. na akceptację w szkole. Osoby autystyczne zupełnie inaczej odbierają otaczający je świat. Warto podkreślić, że w każdym przypadku choroba zwykle rozwija się w indywidualny sposób. Niekiedy osoby autystyczne przez całe życie mogą wymagać stałej opieki. Z drugiej strony jednak wiele osób z tą dolegliwością żyje zupełnie normalnie. W przyszłości podejmują pracę zawodową i zakładają własną rodzinę. Co więcej, osoby autystyczne wykazują niekiedy wybitne zdolności w różnych dziedzinach. Niestety przez lata na temat autyzmu wytworzył się stereotyp stawiający chorych jako osoby całkowicie zależne i izolowane społecznie. Ludzie wciąż nie posiadają wystarczającej wiedzy na temat specyfiki tej dolegliwości. Prowadzi to do agresji, chociażby względem walczących o równe prawa osób autystycznych.

Hejt

Hejt na autyzm – przeciwdziałanie agresji

„Jak matka się uprze, to u każdego dziecka zdiagnozują autyzm”, „Niech lepiej zobaczą prawdziwych niepełnosprawnych” – takie komentarze możemy usłyszeć np. z ust matek dzieci z innymi niepełnosprawnościami. Określanie zmagających się z autyzmem jako nadmiernie uprzywilejowanych społecznie jasno pokazuje przede wszystkim brak niewiedzy społeczeństwa względem tej choroby. Wyżej przytoczone komentarze to nie wszystko. W sieci nie brakuje również oznak kpiny i niestosownych żartów pod adresem zarówno ludzi z autyzmem, jak i ich rodzin. Biorąc pod uwagę, że przedstawicieli wszystkich niepełnosprawności łączy wspólny cel – bycie wysłuchanym – to trudno zrozumieć powyższe zjawisko. Autyzm nie jest modą, a poważną dolegliwością, która niesie za sobą szereg przykrych  doświadczeń. Z drugiej strony należy oczywiście wdrażać odpowiednie działania w przypadku trudnej sytuacji, np. w grupie rówieśniczej. Zamiast jednak stosować niesłuszne oceny, warto postawić na otwartość i empatię. 

Foto: Canva.com, Pixabay.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=107325&preview=true – Najsłynniejsze filmowe musicale

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia