Dogoterapia – dobroczynna miłość psa

397

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Dogoterapia

Dogoterapia to inaczej rehabilitacja poprzez bezpośredni kontakt z psem. Wspiera funkcjonowanie ciała i umysłu. Jako naturalna forma terapii doskonale sprawdza się w przypadku osób z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki niej pacjenci m.in. kształtują pozytywne emocje i stają się bardziej otwarci na relacje z drugim człowiekiem. Jakie istnieją formy dogoterapii? 

Dogoterapia – pies najlepszym przyjacielem człowieka 

Zajęcia z czworonogiem skutecznie zachęcają do wykonywania określonych czynności i pracy nad samym sobą. Dogoterapia wspiera osoby z niepełnosprawnością zarówno fizyczną, jak i intelektualną. Psy przede wszystkim pomagają ludziom otworzyć się na innych i pracować nad swoimi emocjami. Uczestnicy w czasie zajęć najpierw poznają samą budowę psa, a następnie kształtują orientację własnego ciała. Poprzez naśladowanie jego ruchów pacjenci usprawniają swoją aktywność fizyczną. Warto dodać, że same ćwiczenia mogą być zarówno indywidualne, jak i grupowe. Często dostosowywane są także do konkretnych potrzeb. Jeśli chodzi o częstotliwość wizyt, to ta nie powinna być większa niż raz w tygodniu. Podczas dogoterapii uczestnicy dowiadują się m.in. jak prawidłowo opiekować się czworonogiem. Najważniejsze, że dzięki tego typu zajęciom pacjenci przestają się obawiać bezpośredniego kontaktu z psem. Poprawia się również ich samoocena, potrafią też bardziej kontrolować swoje emocje. 

Dogoterapia – różne formy zajęć 

Terapia z udziałem psa może mieć różne postacie. Polskie Towarzystwo Kynoterapeutyczne proponuje konkretny podział form dogoterapii. Pierwszy z nich polega na spotkaniach z psem. Ich celem jest stworzenie pozytywnej relacji pomiędzy człowiekiem a czworonogiem. Zajęcia dostarczają pozytywnego ładunku emocjonalnego oraz stymulują m.in. rozwój zmysłów i postrzegania. Kolejnym rodzajem ćwiczeń jest edukacja z psem. W tym wypadku ćwiczenia wymagają odpowiedniego przygotowania planu zajęć, a także umiejętności osób prowadzących. Same zajęcia często odbywają się w szkołach lub przedszkolach. Dzięki relacji z tym zwierzęciem dziecko rozwija się intelektualnie, m.in. lepiej przyswaja nową wiedzę. W tym wypadku wskazane jest zapisywanie przebiegu spotkań. Trzecim rozwiązaniem jest terapia z czworonogiem. Jest to indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń dla celów rehabilitacyjnych – program zajęć jest konsultowany z rehabilitantem lub lekarzem. Ponadto każdy uczestnik ma zakładaną kartę informacyjną, na której dokumentowane są m.in. efekty terapii. 

Dogoterapia

Dogoterapia – dla kogo? 

Dogoterapia wskazana jest m.in. w przypadku dzieci z porażeniem mózgowym, zespołem Downa, osób z niepełnosprawnością intelektualną, chorych na schizofrenie, autyzm czy chorobę Alzheimera. Praca z psem często pomaga także przy różnego typu zaburzeniach psychicznych. W dogoterapii istotny jest również odpowiedni dobór czworonoga, który musi przejść specjalne szkolenie. Pies podczas współpracy musi wykazywać się zdolnością do szybkiej nauki, spokojem, opanowaniem i brakiem agresji. Popularnymi rasami wykorzystywanymi do tej formy terapii są więc labradory, golden retrievery, collie i husky. 

Foto: Canva.com

Zobacz także:https://bezpiecznapodroz.org/2021/04/26/ospa-party-troska-czy-bezmyslnosc/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia