Mąka pszenna jest bardzo popularnym składnikiem naszych potraw. Warto wiedzieć, że w wielu przypadkach można ją łatwo zastąpić innymi rodzajami mąki. Oto zdrowsze alternatywy dla mąki pszennej – zarówno te powszechnie dostępne, jak i mniej popularne.
Zdrowsze alternatywy dla mąki pszennej niezawierające glutenu
Istnieje szereg szeroko dostępnych zamienników mąki pszennej, które nie zawierają glutenu. Jednym z nich jest mąka owsiana. Ma ona podobną zawartość składników odżywczych, co mąka pszenna. Ma również podobny smak i daje zbliżone rezultaty podczas przyrządzania potraw. Kolejną dobrą alternatywą jest mąka jaglana. Dostarcza wielu witamin i minerałów, ma też wysoką zawartość dobrze przyswajalnego błonnika. Z mąki jaglanej możemy przyrządzić gofry, pitę i całą masę innych wypieków, w których tradycyjnie używa się mąki pszennej. Bardzo zdrowym zamiennikiem mąki pszennej jest również mąka gryczana. Wśród wielu jej zalet warto wymienić chociażby niezwykle korzystny wpływ m.in. na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Mąka gryczana świetnie sprawdza się przy wypiekach, chociażby gofrach i innych typowo śniadaniowych daniach. Z mąki gryczanej można zrobić również bardzo dobry makaron.
Mąka kukurydziana ma niezwykle szerokie zastosowanie w kuchni. W wielu przepisach z powodzeniem możemy użyć niej zamiast mąki pszennej. Na jej bazie możemy na przykład przygotować panierkę do ryb lub mięs. Inne zastosowania to rozmaite wypieki, np. chleb kukurydziany, tortille i wiele innych rodzajów pieczywa. Kolejną bezglutenową alternatywą dla mąki pszennej jest mąka ryżowa, zwłaszcza z brązowego ryżu. Z powodzeniem możemy zastosować ją w wielu przepisach. Mąka ryżowa jest bogatym źródłem błonnika, wapnia i białka. Zwykle używa się jej przy słodkich wypiekach, warto jednak zastąpić nią mąkę pszenną również w innych potrawach. Coraz popularniejsza alternatywą dla mąki pszennej jest mąka z cieciorki. Jak wszystkie dotychczas wymienione, również i ona jest bezglutenowa. W porównaniu do mąki pszennej zawiera ona dwa razy więcej witamin i minerałów.
Czym jeszcze można zastąpić mąkę pszenną?
Bezglutenowym, jednak droższym zamiennikiem mąki pszennej jest mąka z amarantusa. Doskonale sprawdza się zwłaszcza w słodkich wypiekach, a także pieczywie drożdżowym. Zawiera duże ilości błonnika, a także wapnia oraz innych witamin i minerałów. Innym, dość popularną alternatywą dla mąki pszennej jest mąka kokosowa. Również ona nie zawiera glutenu, jest za to bogata w błonnik. Doskonale wspiera metabolizm. Na jej bazie z powodzeniem można przyrządzić muffiny, ciasta, naleśniki oraz mnóstwo innych wypieków. Ostatnim znakomitym zamiennikiem mąki pszennej jest zawierająca gluten mąka jęczmienna. Ma lekko orzechowy smak, a jej właściwości są bardzo zbliżone do mąki pszennej. Mąka jęczmienna świetnie sprawdza się do pieczenia chleba, a także zagęszczania zup lub gulaszów. W jej składzie znajdziemy również szereg dobroczynnych dla zdrowia składników, dlatego zdecydowanie warto spróbować zastąpić nią mąkę pszenną, trzymając się odpowiednich proporcji.
Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż
Źródło: www.substitutecooking.com