W dniu wczorajszym (28.04) dotarła do nas bardzo smutna wiadomość – we wtorek 27 kwietnia zmarł Jarosław Zieliński. Ten ceniony i powszechnie lubiany historyk, pasjonat dziejów Warszawy, niestrudzony badacz warszawskiej zabudowy, placów, ulic i architektury był autorem kilkudziesięciu książek i kilkuset publikacji prasowych, w tym także scenariuszy filmowych. Otrzymał za nie między innymi Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, Nagrodą Klio III i II stopnia oraz odznaką Zasłużony dla Warszawy. Na antenie naszej rozgłośni – Radia Bezpieczna Podróż – przybliżał słuchaczom dzieje swoich ukochanych Bielan, a także Żoliborza. Po raz ostatni nasi słuchacze mogli usłyszeć jego głos 14 kwietnia. To było w audycji poświęconej Cytadeli Warszawskiej. Kiedy mówiliśmy sobie do usłyszenia nie przypuszczaliśmy, że już nigdy nie będzie dane nam się spotkać. Przecież w planach było jeszcze tyle opowieści, tyle warszawskich sekretów do odkrycia… A trzeba przyznać, że Jarosław Zieliński robił to w sposób niebanalny, często wplatając w przekazywane historie wiele lokalnych dykteryjek, a nawet rodzinnych anegdot związanych z poszczególnymi dzielnicami stolicy.
Jarosław Zieliński (ur. 1958) przegrał walkę z nowotworem, z którym zmagał się od kilku lat. Mieszkał przy ulicy Płatniczej na Bielanach. Do jego najpopularniejszych książek należą: „Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy”, „Żoliborz. Przewodnik historyczny”, „Bielany. Przewodnik historyczny”, „Warszawa wielkomiejska. Złota 44 i inne warszawskie niebotyki”, „Pałac Kultury i Nauki”, „Przedwojenne Kamionek, Grochów, Saska Kępa. Najpiękniejsze fotografie”, „Ochotnicy na spacer. Przewodnik po Ochocie”, „Spacerownik po żydowskiej Warszawie”, „125 lat Wodociągów Warszawskich”, „Realizm socjalistyczny w Warszawie. Urbanistyka i architektura” oraz „Latarnie warszawskie. Historia i technika”.
Posłuchaj ostatniej audycji Jarosława Zielińskiego: https://bezpiecznapodroz.org/2021/04/15/cytadela-warszawska-pamiatka-po-zaborach/
Foto: Adrian Grycuk, Wikimedia Commons