Zmarł Jarosław Zieliński

289

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W dniu wczorajszym (28.04) dotarła do nas bardzo smutna wiadomość – we wtorek 27 kwietnia zmarł Jarosław Zieliński. Ten ceniony i powszechnie lubiany historyk, pasjonat dziejów Warszawy, niestrudzony badacz warszawskiej zabudowy, placów, ulic i architektury był autorem kilkudziesięciu książek i kilkuset publikacji prasowych, w tym także scenariuszy filmowych. Otrzymał za nie między innymi Nagrodą Literacką m.st. Warszawy, Nagrodą Klio III i II stopnia oraz odznaką Zasłużony dla Warszawy. Na antenie naszej rozgłośni – Radia Bezpieczna Podróż – przybliżał słuchaczom dzieje swoich ukochanych Bielan, a także Żoliborza. Po raz ostatni nasi słuchacze mogli usłyszeć jego głos 14 kwietnia. To było w audycji poświęconej Cytadeli Warszawskiej. Kiedy mówiliśmy sobie do usłyszenia nie przypuszczaliśmy, że już nigdy nie będzie dane nam się spotkać. Przecież w planach było jeszcze tyle opowieści, tyle warszawskich sekretów do odkrycia… A trzeba przyznać, że Jarosław Zieliński robił to w sposób niebanalny, często wplatając w przekazywane historie wiele lokalnych dykteryjek, a nawet rodzinnych anegdot związanych z poszczególnymi dzielnicami stolicy.

Jarosław Zieliński (ur. 1958) przegrał walkę z nowotworem, z którym zmagał się od kilku lat.  Mieszkał przy ulicy Płatniczej na Bielanach. Do jego najpopularniejszych książek należą: „Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy”, „Żoliborz. Przewodnik historyczny”,  „Bielany. Przewodnik historyczny”, „Warszawa wielkomiejska. Złota 44 i inne warszawskie niebotyki”, „Pałac Kultury i Nauki”, „Przedwojenne Kamionek, Grochów, Saska Kępa. Najpiękniejsze fotografie”, „Ochotnicy na spacer. Przewodnik po Ochocie”, „Spacerownik po żydowskiej Warszawie”, „125 lat Wodociągów Warszawskich”, „Realizm socjalistyczny w Warszawie. Urbanistyka i architektura” oraz „Latarnie warszawskie. Historia i technika”.

Posłuchaj ostatniej audycji Jarosława Zielińskiego: https://bezpiecznapodroz.org/2021/04/15/cytadela-warszawska-pamiatka-po-zaborach/

Foto: Adrian Grycuk, Wikimedia Commons

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia