Książki – najciekawsze premiery kwietnia

224

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

książki
fot. Janko Ferlic / Unsplash

Miniony miesiąc obrodził w wiele ciekawych premier książkowych. Podrzucamy Wam książki, które pojawiły się na polskim rynku w kwietniu, a które uważamy za lektury obowiązkowe!

Książki – premiery w kwietniu 2021

Na jakie książki warto zwrócić uwagę? Zaczynamy od pozycji autorstwa niezwykle popularnego polskiego pisarza, Andrzeja Stasiuka. W książce pt. „Fado” autor udaje się w podróż na rodzinną wieś położoną na Kresach Wschodnich. Wraz z nim czytelnik odbywa podróż do czasów dzieciństwa i młodości pisarza, które spędził na Podlasiu. Jak pisze sam Stasiuk: „Przeszłość i pamięć są moją ojczyzną”. Drugą godną polecenia książką są „Ulicznicy” Piera Paolo Pasoliniego, znanego w Polsce przede wszystkim ze swojej twórczości filmowej. W roli pisarza w swojej książce opublikowanej w 1955 kreśli obraz powojennego Rzymu. Miasto nękane jest ubóstwem i degeneracją obyczajów. W takich realiach Pasolini osadza historię grupy młodych chłopaków pochodzących z niższych klas społecznych. Opowiadając o ich perypetiach, pisarz używa ciekawego zabiegu językowego, mieszając uliczny slang z dialektem rzymskim i literackim językiem włoskim.

książki
fot. Sincerely Media / Unsplash

Kolejna nowość, która z pewnością nie umknęła miłośnikom polskiej literatury, jest książka pt. „Cicho, cichutko” Ignacego Karpowicza. W tej odważnej, przewrotnej sadze pisarz miesza sytuacje komiczne i tragiczne, przeszłość i przyszłość. Główni bohaterowie to Miś, który we wczesnym dzieciństwie traci rodziców, jego przyjaciel Pisarczyk, który towarzyszy mu w intensywnym miejskim życiu, oraz Anna. Ostatnia bohaterka należy do rodziny przesiedleńców znad Dniepru, której wieś została strategicznie zatopiona. Anna pragnie uciec ze społeczności, w której czuje się wyobcowana. Pisarczyk zaś próbuje odtworzyć połączone historie pozostałych bohaterów. Niezwykle ciekawą pozycją jest psychologiczna książka pt. „Małe rączki” Andrésa Barby, autora świetnie przyjętej przez krytyków i czytelników „Świetlistej republiki”. Kolejna pozycja, utrzymana w klimacie horroru, opisuje historię dziewczynki, która po śmierci rodziców trafia do domu dziecka. Jej pojawienie się w placówce wywołuje nieoczekiwane reakcje pozostałych wychowanków.

Kwietniowe premiery książkowe

Maria Skłodowska-Curie była niezwykłą kobietą. W kultowej już biografii „Maria Curie” napisanej przez jej córkę, Ewę Curie, poznajemy historię niezłomnej i odważnej badaczki, matki dwóch córek, które całkowicie różniły się od siebie charakterami, temperamentami i talentami, a także żony, która przedwcześnie utraciła męża, będącego zarazem miłością jej życia. Wydana w 1937 roku, ta świetnie napisana, nieocenzurowana książka do dziś stanowi najcenniejsze źródło wiedzy o życiu pełnej pasji dwukrotnej laureatce nagrody Nobla. Na koniec książka, którą polecamy szczególnie dla tych, którzy marzą o podróży do stolicy Czech. „Praga magiczna” Angelo Marii Ripellino to zdaniem eksperta w sprawach czeskich, dziennikarza i pisarza Mariusza Szczygła, biblia kultury czeskiej. Autor z niezwykłą erudycją snuje w tym eseju pasjonującą opowieść o sztuce, literaturze, miejscach i rozmaitych anegdotach związanych z tym przepięknym miastem.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia