Historia motocykla: cz. 1

333

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

historia motocykla
fot. Harley Davidson / Unsplash

Historia motocykla, którego obecną formę znamy tak dobrze, jest zaskakująco długa i pełna falstartów, innowacyjnych koncepcji, a także ludzi, pragnących życia na nieco wyższych obrotach.

Historia motocykla: trudne początki

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, w jaki sposób motocykl osiągnął współczesną formę? Droga do tego była dość długa. Od zasilanych parą bicykli do współczesnych rowerów sportowych i typu chopper, motocykl przeszedł ogromną rewolucję. Na przestrzeni dekad zmieniła się też kultura motocyklowa: od grup weteranów zrzeszających się w kluby motocyklowe, po nonkonformistów lat 60. i 70. oraz współczesne subkultury. Pierwsze modele, które można nazwać motocyklami, przypominały dzisiejsze motorowery. W 1867 r. amerykański wynalazca, Sylvester Roper, postanowił wyposażyć welocyped w silnik parowy. Po latach eksperymentów pojazd osiągał prędkość ok. 65 km/h. Niemal równolegle dwóch francuskich wynalazców o nazwiskach Michaux i Perreaux zbudowali podobny prototyp. Tragiczna śmierć Ropera w 1896 r. podczas jazdy welocypedem przerwała rozwój wynalazku. Również pojazd Michaux i Perreaux nigdy nie wszedł do masowej produkcji. Niemniej ziarno idei zostało zasiane, choć na poważny rozwój rynku motocykli trzeba było poczekać jeszcze dobre kilka dekad.

Narodziny legendy i pierwsze firmy motocyklowe

Warto dodać, że dzięki trzem Niemcom: Gottliebowi Daimlerowi, Wilhelmowi Maybachowi i Nicolausowi Otto pojawił się pierwszy jednoślad wyposażony w silnik benzynowy. Silnik wynalazł Otto jeszcze w 1876 r., zaś Daimler i Maybach zamontowali go w motorowerze zwanym Petroleum Reitwagen, który zadebiutował w 1885 r. Rewolucyjny projekt jednośladu zasilanego wewnętrznym silnikiem spalinowym utorował drogę, którą ta gałąź motoryzacji podążyła w zawrotnym tempie. To jednak przede wszystkim pojazdy czterokołowe, nie zaś jednoślady, stanowiły centrum zainteresowania twórców Reitwagena. Dlatego też, kiedy udało im się udowodnić, że silniki benzynowe mogą z powodzeniem zasilać prywatne pojazdy klientów, wynalazcy porzucili pracę nad Reitwagenem. Niemniej, na przełomie XIX i XX wieku, bicykle wyposażone w silniki przykuły uwagę sporej grupy wynalazców i przemysłowców. Dzięki temu niebawem zaczęły być produkowane na masową skalę.

historia motocykla
fot. Clement Roy / Unsplash

Zapomniane już dziś firmy, np. niemiecka Hildebrand & Wolfmuller, były jednymi z pierwszych przedsiębiorstw produkujących motory. Legendarna brytyjska fabryka, Royal Enfield, zaczęła produkcję w 1901 r., zaś przedsiębiorstwa Triumph i Indian – w 1902 r. Rok później przyszła kolej na firmę-legendę: Harley-Davidson. William Harley wraz z braćmi Arthurem i Walterem Davidsonami po serii nieudanych prototypów, stworzył świetny projekt w 1905 r., którego masową produkcję rozpoczęto jeszcze w tym samym roku. W 1909 r. konstruktorzy wprowadzili pierwszy, przełomowy, dwucylindrowy silnik motocyklowy V-Twin, który zawojował rynek. Rząd USA zakupił dziesiątki tysięcy motorów Harleya-Davidsona do użycia na frontach I wojny światowej. Współczesne wersje V-Twin do dziś pozostają fundamentami motorów tej marki. Inni producenci również mieli znaczący wpływ w rozwój motorów. Słynny Model H Triumpha był jednym z pierwszych popularnych motocykli pozbawionych pedałów, przez co uważa się go za pierwszy „prawdziwy” motor. Do XX-wiecznej historii motocykla wrócimy w przyszłym tygodniu.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.cardosystems.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia