Niepełnosprawni w przestrzeni medialnej

470

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Media zaczynają dostrzegać, że ukazywanie ludzi „idealnych”, pięknych, mających dobrą pracę, udane życie osobiste i wszystko, czego tylko zapragną, jest oderwane od rzeczywistości i tworzy świat odległy nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale także dla zwykłego widza. Niepełnosprawni w przestrzeni medialnej coraz częściej zaczynają istnieć. W programach rozrywkowych oglądamy niesłyszącą tancerkę, poruszającą się na wózku inwalidzkim modelkę, czy niewidomego grającego na fortepianie artystę. 

Wygląda na to, że temat niepełnosprawności zaczyna być modny. Oglądalność wzrasta, a ich twórcy zwiększają liczbę produkcji z ich udziałem. Czy jednak nie kreują nierealnego, oderwanego od rzeczywistości obrazu? Jak bardzo w taki sposób niepełnosprawność kreowana przez media może zaszkodzić? Czy każdy niepełnosprawny jest tak uzdolniony, jak chłopiec grający Maćka w „Klanie”? Czy każdy niesłyszący zatańczy tak poruszająco, jak uczestnik programu „Mam talent”? Nie. I nie każdy niepełnosprawny ruchowo zdobędzie górski szczyt  Nie każdy będzie tak zmotywowany do działania jak oni. 

Niepełnosprawni w przestrzeni medialnej – bez stygmatyzowania…

Ostatnio opinię publiczną wzburzyła nowa produkcja, należącej do TVN Discovery TTV – „To tylko kilka dni”. W programie tym celebryci: Barbara Kurdej-Szatan, Sławomir, Misiek Koterski czy Dagmara Kaźmierska przez kilka dni będą asystować osobie z niepełnosprawnością w codziennym życiu. Jeszcze nikt programu nie widział, a już budzi ogromne kontrowersje w środowiskach na co dzień wspierających osoby z niepełnosprawnościami. Grzmią i pytają, jaki cel poza rozrywką grającą na niskich instynktach nieświadomych widzów i wybranych przez stację bohaterów poza zarabianiem pieniędzy ma ten program? Co się wydarzy po tych kilku dniach  charytatywnego lansu ? Celebryci wzbogacą swoje wnętrze? A może wypowiedzą się, jak bardzo niewydolny jest system i wrócą do swojego lansiarskiego życia? Tylko co z niepełnosprawnymi? Wrócą do swojej codzienności?

TTV miał stworzyć program obalający stereotypy i wspierający zmianę społeczną. Wygląda jednak na to, że jego twórcy wkładają kij w mrowisko i bezrefleksyjnie wypuszczają gniota ubranego w górnolotne słowa. Realizują program, który stygmatyzuje i krzywdzi… TTV spłyca i pokazuje w krzywym zwierciadle problemy osób niepełnosprawnych.

… bo najważniejszy jest człowiek

Z drugiej strony trzeba przyznać, że pojawianie się w mediach osób z niepełnosprawnościami ma też inny wymiar. Bardziej ludzki. Pełen nadziei i siły  dostrzegania ich problemów. W coraz większym stopniu oswajamy się z obecnością osób niepełnosprawnych w mediach i codziennym życiu. Następuje zmiana postaw – względem inności. Dostrzegamy, że bycie osobą niepełnosprawną nie musi oznaczać izolacji i wykluczenia. Można wyjść do tego  człowieka i spędzić  z nim czas. Zwiększa się stopniowo świadomość społeczeństwa dotycząca znajomości tematyki niepełnosprawności. Przestajemy  zwracać uwagę na „wyznaczniki” braku sprawności, a  zauważamy  przede wszystkim człowieka.

To nie wózek inwalidzki, aparat słuchowy, kule, biała laska czy nieco odmienny wygląd zewnętrzny przesądzają o tym, czy ktoś zostanie włączony do „pełnosprawnych” członków społeczeństwa.

Zmiana obrazu osób niepełnosprawnych w mediach to unikanie pejoratywnych określeń kaleka, ułomny, chory, cierpiący, przykuty do wózka, niewidomy czy niepełnosprawny. Powinno się  zwiększyć poziom ich zatrudnienia w mediach, organizowania  szkoleń  na temat niepełnosprawności dla przedstawicieli mediów, zwiększyć dostępności przekazu medialnego dla osób niepełnosprawnych, zatrudniania  niepełnosprawnych aktorów do odtwarzania ról niepełnosprawnych postaci oraz konsultowanie zawartości przekazu medialnego z przedstawicielami organizacji reprezentujących osoby niepełnosprawne. Zadaniem mediów powinno być okazywanie w telewizji ludzi z niepełnosprawnościami, ale nie w formie rozrywkowej, lecz edukacyjnej. Edukować, a nie bawić.

Radio Bezpieczna Podróż – wzorzec do naśladowania

I tę misję realizuje właśnie Radio Bezpieczna Podróż (https://www.youtube.com/watch?v=C-55PfZyae8). To jedyna w Polsce, ale i w Europie rozgłośnia radiowa tworzona przez osoby z niepełnosprawnościami. Przygotowując programy, serwisy informacyjne, wywiady i reportaże uczą się zawodu dziennikarza i prezentera radiowego. W redakcji radia spełniają swoje marzenia, rozwijają się i podnoszą swoje kwalifikacje. Niestety pandemia koronawirusa i brak rządowego wsparcia sprawiła, że rozgłośnia walczy dziś o przetrwanie. Na portalu Zrzutka.pl trwa właśnie zbiórka na rzecz Radia. Każdy może ją wesprzeć. Wystarczy przysłowiowa złotówka, by osoby z niepełnosprawnościami mogły pracować, być traktowane z szacunkiem, nie przez pryzmat swojej niepełnosprawności, ale poprzez zawodowe dokonania.

Kliknij i zobacz, jak możesz pomóc nam naprawdę zmieniać rzeczywistość osób z niepełnosprawnościami.

https://zrzutka.pl/r4kxfg

Tekst: Blanka Poksińska

Foto: materiały prasowe TTV/TVN

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia