Historia motocykla cz. 2

300

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

historia motocykla
fot. Harley Davidson / Unsplash

W połowie XX wieku historia motocykla znacznie przyspieszyła. Wracamy z naszym cotygodniowym cyklem poświęconym ewolucji tego wspaniałego jednośladu!

Motocykl trafia do popkultury

W czasie obydwu wojen światowych fabryki na całym świecie produkowały masowe ilości motocykli. Wielu weteranów kupowało motory Harleya-Davidsona podobne do tych, których używali na wojnie. Zakładali kluby motocyklowe, co pozwalało im to poradzić sobie z wojennymi traumami, powrócić do społeczeństwa i odzyskać sens życia. W tym samym czasie rozwijająca się kinematografia i masowe media rozpowszechniły wizerunek wyjętego spod prawa motocyklisty. Stereotyp ten umocnił film pt. „Dziki” z 1954 r. z Marlonem Brando w roli przywódcy gangu motocyklowego. Na tle niepokojów w amerykańskich społeczeństwie przełomu lat 50. i 60. XX w. motor stał się symbolem kontrkulturowego buntu, który rozprzestrzenił się w całym kraju. Kolejnym obrazem, który wzmocnił wizerunek tzw. kultury motocyklowej, był film „Easy Rider” z 1969 r. z Dennisem Hopperem i Peterem Fondą. Na wiele dekad motocykl stał się synonimem buntu i niezależności.

historia motocykla
fot. Julian Nielfa Gracia / Unsplash

W rzeczywistości, wbrew stereotypowi, większość motocyklistów nie należała do żadnego gangu. Wiele klubów motocyklowych do dziś są organizacjami charytatywnymi, wspierającymi lokalne społeczności. Z rozwojem kultury motocyklowej szedł w parze rozwój tych jednośladów. Prym wiodły usprawnienia zwiększające prędkość. Motory zaczęły coraz bardziej odbiegać od nisko zawieszonych Harleyów-Davidsonów przeznaczonych do komfortowej, długodystansowej jazdy. Nowe generacje motorów zyskały potężne silniki i dodatkowe elementy wspierające osiągi. Przykład? Przełomowa Honda CB750 z czterocylindrowym silnikiem, który stosuje się do dziś w sportowych motocyklach. Wkrótce inni producenci, jak Yamaha czy Kawasaki, zaczęły produkować własne wersje sportowych motorów przeznaczonych do rajdów. Charakteryzowały się lekkością, szerokimi oponami i utrzymaniem kierowcy w pozycji wyprostowanej. Rosnącą popularność sportowych motocykli uczyniła z profesjonalnych kierowców prawdziwe gwiazdy, zaś producentów tych jednośladów popchnęła do tworzenia maszyn o coraz lepszych wynikach.

Historia motocykla: globalny zasięg

W czasie, kiedy przemysł motocyklowy zyskał stabilną pozycję w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy Włochy, globalny rynek motorów rósł wyjątkowo szybko, zwłaszcza w Afryce i Azji Południowej. Motocykle zyskały w tamtejszych krajach niezwykłą popularność, a to ze względu na stosunkowo niskie koszty eksploatacji. Dzięki temu stały się jednymi z najtańszych środków transportu. W krajach takich jak Tajlandia, Wietnam czy Indonezja ponad 80% gospodarstw domowych dysponowało własnym motocyklem. Jednośladów używano dosłownie do wszystkiego: od przewożenia rozmaitych dóbr, aż po wizyty u krewnych mieszkających w odległych miejscowościach. Wiele z tych pojazdów klasyfikowano jako motory terenowe. Ich opony i ogólna konstrukcja były przystosowane do jazdy po trudnych wiejskich drogach. W miastach popularność zyskały z kolei skutery i motorowery. W taki sposób branża motocyklowa wkroczyła w XXI wiek. Jaki kształt ma ona dziś, a także jak rysuje przyszłość motocykli, omówimy za tydzień!

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.cardosystems.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia