Historia motocykla cz. 3

250

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

historia motocykla
fot. Harley Davidson / Unsplash

To już ostatnia część naszej opowieści o rozwoju motorów i kultury motocyklowej – wjeżdżamy w XXI wiek! Czy historia motocykla kiedykolwiek się skończy? Sprawdźmy!

Historia motocykla: kultura motocyklowa w XXI w.

Obecnie branża motocyklowa rozwija się szybciej niż kiedykolwiek. Można powiedzieć, że istnieje prawie tyle samo typów motorów, co samych kierowców. Oczywiście jazda tymi jednośladami nie jest dla każdego, jeżeli jednak wiecie, że to jest coś dla Was, z pewnością znajdziecie model perfekcyjnie dopasowany do Waszych preferencji. Ważnym zjawiskiem jest rosnący udział kobiet-motocyklistek, co przecież jeszcze 50 lat temu było nie do pomyślenia. Wielu czołowych producentów inwestuje ogromne sumy w dopasowywanie swoich modeli do potrzeb kobiet. Grono motocyklistów jest też wyjątkowo zróżnicowane wiekowo. Jazda motocyklem długo uchodziła za sport dla młodych, tymczasem teraz motorów dosiadają ludzie po sześćdziesiątce. W końcu to właśnie ich pokolenie zapoczątkowało kulturę motocyklową! Z kolei wśród młodych kierowców furorę robią niewielkie motory w vintage’owym stylu jak Ducati Scrambler czy Street Twin Triumpha. Spośród niezwykłej rozmaitości modeli dosłownie każdy kierowca znajdzie coś dla siebie.

Nowe technologie i przyszłość motocykli

Rozwój technologii komunikacyjnych wyniósł kulturę motocyklową na nowy poziom. Kierowcy mogą obecnie używać przeróżnych urządzeń, aby być w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi, a jednocześnie skupiać się na jeździe. Na rynku akcesoriów znajdziemy również głośniki montowane w kasku, umożliwiające cieszenie się podczas jazdy ulubioną muzyką w doskonałej jakości. W internecie kierowcy mogą z kolei znaleźć wiele platform umożliwiających im wzajemną komunikację. Motovlogging wykorzystuje platformę YouTube do prezentacji przez motorzystów swoich ulubionych motorów i podzielenia się wrażeniami podczas jazdy. Fora motocyklowe zyskują nowe rozwiązania technologiczne i nieustannie rozwijają się w kierunku konsolidacji społeczności motocyklistów. Platformy społecznościowe pomagają kierowcom tworzyć grupy i być w kontakcie z bardziej doświadczonymi motocyklistami. Ci ostatni zaś mogą łatwo podzielić się swoim doświadczeniem. Nawet czasopisma motocyklowe, jak w przypadku całej prasy papierowej, są dostępne w formie cyfrowej.

historia motocykla
fot. Vitor Pinto / Unsplash

Wydaje się jednak, że najważniejszym osiągnięciem w segmencie nowych technologii jest zwiększenie bezpieczeństwa motocyklistów. Nowe rozwiązania są nieustannie udoskonalane. Wymieńmy chociażby przednie światła dopasowujące swoją intensywność do warunków otoczenia czy skomputeryzowane przepustnice zapobiegające gaśnięciu silnika. Równie istotne jest powstanie systemów komunikacyjnych wbudowanych w kask. Ich rola jest o tyle ważna, że pomagają kierowcom jednośladów pozostawać w kontakcie na trasie i informować się nawzajem o ewentualnych utrudnieniach na drodze. Czy stwierdzenie, że to koniec historii motocykla, jest prawdziwe? Zdecydowanie nie! Możemy spodziewać się, że projektanci motorów, wśród których nie brakuje ich wielkich miłośników, będą wciąż przy nich majstrować i zastanawiać się nad tym, jak jeszcze udoskonalić ich ukochane modele. Nade wszystko, kierowców również nie zabraknie tak szybko. W miarę rozwoju branży i kultury motocyklowej rozwijać się będą technologie służące kierowcom jednośladów.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.cardosystems.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia