Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych

275

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych to temat wracający co jakiś czas niczym bumerang. Musimy pamiętać, że dla osób z niepełnosprawnościami aktywizacja zawodowa to także jedyna szansa na integrację społeczną. Na życiową szansę. Na zmniejszenie uzależnienia od pomocy państwa. Co stanowi także ogromne wyzwanie dla polityki społecznej. W Polsce, nie ma co ukrywać, podejmowane w tym kierunku działania są tylko w niewielkim stopniu adekwatne do potrzeb. Część niepełnosprawnych wciąż pozostaje tak zwanymi „więźniami IV piętra” lub skazana jest na przysłowiowe skręcanie długopisów.

Do niedawna jeszcze osoby z niepełnosprawnością mogły jedynie uczestniczyć, z różnym skutkiem, w Warsztatach Terapii Zajęciowej. Ci z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym byli głównie zatrudniani w naprędce powstających Zakładach Pracy Chronionej, jako pracownicy ochrony. Co w większości przypadków jak wiemy było wręcz absurdem. Ale dla pracodawcy liczyła się bardziej dotacja z PFRON-u niż chęć wparcia w rehabilitacji tegoż niepełnosprawnego. Czy można w tej dziedzinie coś zmienić? Jaki kierunek obrać by wciąż nie wykluczać wykluczonych? Jak dostrzec drzemiący w nich potencjał?

Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych – ZAZ-y

Jednym z najlepszych rozwiązań, jakie do tej pory wymyślono względem aktywizacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, jest pomysł, który przywędrował do nas ze Szwecji. Są to ZAZ-y, czyli Zakłady Aktywności Zawodowej. Prowadzona w nich działalność oparta jest na tzw. inteligentnej polityce. W praktyce oznacza to, że jej instrumenty są precyzyjnie adresowane i dopasowane do konkretnych grup, jak i ich problemów życiowych.

ZAZ Restauracja ZDRÓWKO w Legionowie

Przykładem takiego ZAZ-u jest Restauracja ZDRÓWKO, którą w Legionowie prowadzi Fundacja EMANIO ARCUS. W tym lokalu gastronomicznym, położonym w samym centrum ponad 60-tysięcznego miasta, pracuje aż 18 osób z niepełnosprawnościami. Część z nich legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności umiarkowanym, a część znacznym. Wszyscy jednak pracują zgodnie ze swoimi możliwościami. Pomagają w przygotowaniu posiłków dla gości restauracji, serwują je do stolików, dbają o porządek i wystrój, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz restauracji. Uczestniczą również w zaopatrzeniu magazynu oraz w ramach rehabilitacji opiekują się zwierzętami z przynależnego do fundacji mini zoo. Czują się więc nie tylko częścią zespołu, ale także odpowiedzialni za miejsce swojej pracy. Dodatkowo, co kilka dni każdy z pracowników jest rotowany na inne stanowisko. W ten sposób wciąż się zawodowo rozwijają. Ponadto sami mogą spróbować ocenić, w którym z wykonywanych zajęć czują się najlepiej.

Choć początkowo klienci ZDRÓWKA byli nieco zdystansowani do niepełnosprawnych osób z obsługi z czasem zaczęli wchodzić z nimi w interakcję. Po ponad roku funkcjonowania restauracji (rozpoczęła działalność w październiku 2019 roku) ma ona swoich stałych bywalców, którzy nie wyobrażają sobie, by nie zamienić choć kilku słów z obsługą, nie zapytać co nowego i jak im się pracuje.

Zatrudnieni w ZDRÓWKU niepełnosprawni pracują w systemie dwuzmianowym. Za swoją pracę otrzymują wynagrodzenie. Dla większości z nich ta praca jest pierwszym zawodowym doświadczeniem. Po raz pierwszy w życiu posiadają również stały, wypracowany dochód. W ten sposób rozpoczęli swoją integrację ze społeczeństwem i  udział w życiu społecznym.

Tekst: Samanta Wojtysiak   

Zainteresował cię nasz temat? Przeczytaj również: https://bezpiecznapodroz.org/2021/05/19/agresja-wobec-osob-niepelnosprawnych/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia