Znane osoby z zespołem Downa

3047

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Znane osoby z zespołem Downa

Przez lata ludzi z zespołem Downa postrzegano jako niezdolnych do samodzielnego życia. Tymczasem dotknięci tą chorobą, nie zważając na jeden dodatkowy chromosom, wykorzystują swoją liczne talenty, inspirując innych do działania. Poznajcie bliżej znane osoby z zespołem Downa

Znane osoby z zespołem Downa – artyści 

Lauren Potter to amerykańska aktorka, która popularność zdobyła dzięki roli w serialu musicalowym „Glee”. W 2011 roku Barack Obama powołał ją na doradcę do spraw osób z zespołem Downa. Osoby dotknięte tą chorobą wspiera również inny amerykański aktor – Chris Burke. Mężczyzna od 1994 roku jest ambasadorem amerykańskiej społeczności osób posiadających dodatkowy chromosom. W tym celu podróżuje po świecie, walcząc o godne traktowanie ludzi z tą niepełnosprawnością. W mediach zasłynął także rolą Corky’ego Thatchera w serialu „Dzień za dniem”. Jamie Brewer jest nie tylko aktorką i modelką, ale także działaczką społeczną. W 2015 roku jako pierwsza kobieta z zespołem Downa wzięła udział w nowojorskim tygodniu mody. Aktywistka od lat walczy m.in. o zakaz używania zwrotu „opóźniony”. Osobą z tego typu niepełnosprawnością, która jako pierwsza zdobyła dyplom wyższej uczelni, jest Pablo Pineda. Jego historia została opisana w filmie „Ja też!”.

Znane osoby z zespołem Downa

Znane osoby z zespołem Downa – modeling 

Isabelle Springmuhl z Gwatemali na co dzień projektuje ubrania nawiązujące do tamtejszej sztuki folkowej. Projektantka została okrzykniętą jedną ze stu najbardziej wpływowych kobiet świata. Swoją kolekcję ubrań stworzyła również Madeline Stuart. Oprócz tego supermodelka regularnie bierze udział w pokazach mody na całym świecie. Chorzy na tę dolegliwość posiadają talenty w różnych dziedzinach. Tim Harris to amerykański mówca motywacyjny, który stworzył także własną restaurację – Tim’s Place. O tym, że świat sportu łączy osoby z niepełnosprawnościami z ludźmi pełnosprawnymi, wiemy nie od dziś. Karen Gaffney w 2001 roku jako pierwsza osoba z zespołem Downa przepłynęła Kanał La Manche. Do jej ogromnych sukcesów sportowych zalicza się m.in. podwójne złoto zdobyte na igrzyskach olimpijskich. Dziś Karen Gaffney jeździ po całym świecie jako mówczyni motywacyjna. Z kolei Christian Royal, jak wiele osób z tym schorzeniem, nie miał łatwego życia w grupie rówieśniczej. Dziś spełnia się jako mistrz ceramiki. 

Znane osoby z zespołem Downa – wiele talentów 

Osoby z zespołem Downa na swoim przykładzie pragną pokazać, że każdy człowiek ma w sobie jakiś ukryty talent, który warto pokazać światu. Kiedy w 1997 roku Piotr Swend pojawił się w serialu „Klan”, wywołał szereg kontrowersji. Rozgorzała wówczas w Polsce debata publiczna na temat życia osób cierpiących na tę przypadłość. Dzięki jego postaci w serialu poruszone zostały kwestie zarówno związane z wychowywaniem osoby niepełnosprawnej, jak i ich dojrzewania oraz sytuacji na rynku pracy. 

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=107874&preview=true – Najsłynniejsze covery znanych utworów

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia