Orzechy – 5 najzdrowszych rodzajów

12
orzechy
fot. Pratik Bachhav / Unsplash

Orzechy stanowią znakomite źródło zdrowych tłuszczów. Z kolei najzdrowsze z orzechów zawierają dodatkowo składniki odżywcze, które wspomagają walkę z podwyższonym cholesterolem – i nie tylko. Poznajcie piątkę najzdrowszych orzechów!

Najzdrowsze orzechy na świecie

Uważa się, że orzechy włoskie są najstarszym ludzkim pokarmem, jaki rośnie na drzewach, a ich historia liczy 10 000 lat. Orzechy włoskie niosą ze sobą szereg korzyści dla zdrowia, a dodatkowo są bogate w fenole, kwas fitowy i fitosterole. Czyni to je najzdrowszymi orzechami na świecie. Są bogatym źródłem kwasów omega-3, z którymi wiąże się właściwości przeciwzapalne. Jednym z tych kwasów jest kwas α-linolenowy, wspomagający zdrowie kości oraz zapobiegający chorobom układu sercowo-naczyniowego i cukrzycy. Jak wskazano w branżowym piśmie „Journal of the American Heart Association”, trwająca rok dieta bogata w orzechy włoskie poprawiła wyniki cholesterolu LDL u otyłych kobiet. Zawierają one również dużo protein o działaniu antyoksydacyjnym. Jak wynika z badania opublikowanego na łamach czasopisma „Plant Foods for Human Nutrition”, dzięki tym proteinom orzechy włoskie wspomagają walkę z nowotworami okrężnicy i piersi.

Orzechy: przekąska idealna

Migdały są dobrze znane ludziom już od czasów biblijnych i niemal od równie dawna uważa się je za jedne z najzdrowszych orzechów – i pokarmów w ogóle. Nie bez przyczyny. Orzechy te pomagają zredukować masę ciała, tłuszcz brzuszny i ciśnienie krwi u osób otyłych pacjentów. Spożycie migdałów poprawia również kontrolę poziomu glukozy, tryglicerydów i cholesterolu, wpływa też na zmniejszenie obwodu talii u dorosłych diabetyków. Migdały są również doskonałym źródłem witaminy E, wapnia, magnezu i kwasu foliowego. Z kolei pistacje to kolejne orzechy, które pomagają regulować poziom cholesterolu i trójglicerydów u dorosłych diabetyków, którzy codziennie przez miesiąc spożywali pistacje. Pistacje pomagają też utrzymać prawidłowy poziom poziom cukru u pacjentów znajdujących się na granicy cukrzycy. Wykazują również właściwości przeciwzapalne dzięki zawartości fenoli, proantocyjanidyn i flawonoidów.

orzechy
fot. Marcos Paulo Prado / Unsplash

Orzechy makadamia zyskały przydomek „króla orzechów”, i to w pełni zasłużenie. Badania wykazały wpływ tego rodzaju orzechów na obniżenie ryzyka zachorowania na choroby serca. Sześć niezależnych badań klinicznych przeprowadzonych w 2015 r. wykazało, że orzechy makadamia pomagają obniżyć ogólny poziom cholesterolu, a także cholesterolu LDL. Są one również dobrym źródłem tiaminy i manganu. Ostatnimi orzechami, wartymi regularnego spożycia, są popularne fistaszki. Orzechy ziemne są tak samo zdrowe, co pyszne. Zawierają kwas foliowy o właściwościach przeciwzapalnych, a także takie niezbędne minerały jak fosfor, magnez, miedź i mangan. Najnowsze badania wykazały, że u mężczyzn i kobiet z umiarkowanie podwyższonym poziomem cholesterolu LDL w ciągu miesiąca udało się ów poziom zredukować przy spożyciu 16-36 orzechów ziemnych dziennie. Smacznego! Okazuje się więc, że moc bezcennych składników odżywczych mamy dosłownie w zasięgu ręki!

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.thehealthy.com