Pierwsze tablice rejestracyjne

408

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Pierwsze tablice rejestracyjne
fot. Tom Grunbauer / Unsplash

Podobnie jak pierwsze prawo jazdy, również pierwsze tablice rejestracyjne pojawiły się w Polsce dopiero po I wojnie światowej, czyli po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. Na świecie – nieco wcześniej. Prześledźmy tę historię!

Historia tablic rejestracyjnych: świat

Autorem pierwszego rozporządzenia dotyczącego tablic rejestracyjnych była paryska policja. Rozporządzenie weszło w życie w 1893 roku. Z kolei 14 października tego samego roku w paryskim departamencie Sekwany wprowadzono pierwszy w historii obowiązek umieszczania tablic rejestracyjnych na samochodach osobowych. W początkowym okresie reguła ta dotyczyła tylko automobilów zarejestrowanych w stolicy Francji. Co ciekawe, każda tablica musiała umożliwiać identyfikację nie tylko pojazdu, ale również jego właściciela. Trzy lata później w ślad za Francuzami poszli Niemcy. Z roku 1899 pochodzi najstarsza zachowana niemiecka tablica rejestracyjna. Na podstawie widniejących na niej informacji wiemy też, że właścicielem auta marki Wartburg był Herr Beissbarth. Tablicę tę przyznano dokładnie 14 kwietnia 1899 roku. Z kolei od 30 września 1901 roku obowiązek posiadania tablic rejestracyjnych obejmował już w całej Francji wszystkie pojazdy rozwijające prędkość powyżej 30 km/h.

Pierwsze tablice rejestracyjne
fot. Jay Roberts / Unsplash

Po drugiej stronie Kanału La Manche, w Londynie, tablice rejestracyjne stały się obowiązkowe w 1903 r. Przenieśmy się teraz za Atlantyk, do Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam 25 kwietnia 1901 roku zaczęła obowiązywać nowa ustawa. Wprowadzała ona obowiązek wyposażenia ówczesnych samochodów w tablice rejestracyjne. Jak łatwo się domyślić, przyczyną wprowadzenia ustawowego obowiązku rejestracji aut wynikało z przyczyn podatkowych. Pierwsze tabliczki z oznaczeniem dla właścicieli automobili były wykonane z metalu lub z… porcelany! Co musiało znajdować się na tych plakietkach? Podobnie jak na Starym Kontynencie były to inicjały właściciela, a ich wysokość musiała wynosić co najmniej 10 centymetrów. Dodatkowo władze stanu Nowy Jork uchwaliły, że każdy posiadacz automobilu był zobowiązany do zarejestrowania pojazdu nie później niż w ciągu 30 dni od daty wejścia w życie nowej ustawy. Obowiązek posiadania tablic rejestracyjnych uchwalono dopiero w 1918 roku.

Pierwsze tablice rejestracyjne w Polsce

A jaka jest historia tablic rejestracyjnych w naszym kraju? Tuż po I wojnie światowej, aż do 1922 roku wszystkie, zarówno cywilne, jak i wojskowe pojazdy, rejestrowały centralne władze wojskowe. Tło tablicy było białe i zawierało czarny numer. Wreszcie w 1922 roku pojawiły się pierwsze tablice rejestracyjne wskutek wprowadzenia 6 lipca rozporządzenia Ministra Robót Publicznych i Ministra Spraw Wewnętrznych. Wprowadzony wówczas pierwszy w Polsce system tablic rejestracyjnych zastępował dotychczasowe systemy funkcjonujące w państwach zaborczych. Nowe tablice były białe i zawierały czarną obwódkę z czerwonymi literami oraz czarnymi cyframi. Na tablicach przednich litery i cyfry były oddzielone czerwoną kreską. Tablica przednia była jednorzędowa, zaś tylna – dwurzędowa. Kolejne wzory „blach” wprowadzano kolejno w latach 1937, 1944, 1946, 1950, 1956 i 1976. Co ciekawe, również rowery i pojazdy konne miały obowiązek posiadania tablic rejestracyjnych. W 1926 roku wprowadzono międzynarodowe znaki rozpoznawcze (m.in. polski PL) zgodnie z międzynarodową konwencją regulacji ruchu drogowego.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródła: Wikipedia.org, www.wynalazki.andrej.edu.pl

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia