Formuła 1 – przewodnik cz. 4 + podsumowanie wyścigów

505

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

formuła 1
fot. Bill Stephan / Unsplash

Formuła 1 dopiero się rozkręca, a u nas to już ostatnia prosta przewodnika, w którym opisujemy charakterystyki poszczególnych wyścigów. W kilku słowach podsumujemy również dotychczasowe wyścigi.

Formuła 1 – wyścigi w grudniu 2021

Trzecią część przewodnika zakończyliśmy na Grand Prix Australii. Dziś robimy dużego susa na Bliski Wschód i bierzemy na tapet dwa bardzo ciekawe wyścigi. Pierwszy z nich – Grand Prix Arabii Saudyjskiej – odbędzie się 5 grudnia w Jeddah. Z pewnością nie ujdzie uwadze bacznym obserwatorom wyścigów Formuły 1, ponieważ będzie to inauguracyjne Grand Prix w tym kraju. W Jeddah czeka na nas zarazem najszybszy wyścig tegorocznego sezonu. Będzie zawierał 27 zakrętów (najwięcej ze wszystkich wyścigów znajdujących się w tegorocznym harmonogramie F1). Średnia prędkość bolidów wyniesie około 250 km/h, w zależności od warunków. Następny wyścig – Grand Prix Abu Dhabi – odbędzie się 12 grudnia w Yas Marina. Widzowie będą mieli świetne widowisko, jednak dla kierowców nie będzie to idealny tor – ani do rozwijania dużych prędkości, ani do wyprzedzania.

formuła 1
fot. Hanson Lu / Unsplash

W jaki sposób teamy i kierowcy będą musieli przygotować się do wyścigu w Yas Marina? Na wagę złota będzie solidna stabilność układu hamulcowego, a także dobra trakcja. Niezwykle istotne okażą się wszelkie zabiegi ze strony teamu, zmierzające w kierunku utrzymania kontroli nad temperaturą tylnych opon. Dotyczy to zwłaszcza ostatniego sektora toru. Jakie odcinki na tej trasie pozwolą na skuteczne wyprzedzanie i utrzymanie przewagi? Zdaniem Karuna Chandhoka, byłego kierowcy, który użyczył swojej ekspertyzy motoryzacyjnemu serwisowi AutoCar, wyprzedzanie będzie w Yas Marina niezwykle trudne. W jego ocenie najlepszymi punktami do wyprzedzania mogą okazać się zakręty nr 8 i 9, a także wiraże nr 11 i 12. Kluczowym okrążeniem będzie zdaniem Chandhoka ostatni odcinek wokół hotelu. To zarazem moment, w którym kierowcy będą mieli szansę wykazać się swoim talentem.

Podsumowanie dotychczasowych wyścigów

Nakreśliliśmy charakterystykę wszystkich tras. Czas na podsumowanie tych wyścigów, które już się odbyły w ramach tegorocznej Formuły 1. 28 marca podczas Grand Prix Bahrajnu w Sakhir teamy musiały dać z siebie wszystko. Mnóstwo okazji do skutecznego wyprzedzania najlepiej wykorzystał – tak jak rok temu – Lewis Hamilton. 18 kwietnia w Imoli, podczas legendarnego Grand Prix Emilii-Romanii, tradycyjnie na kierowców czekała trasa pełna wzniesień, spadków i ślepych zakrętów. Nie obyło się bez kraks, wypadków i spektakularnych zwrotów akcji. Tym razem Hamilton oddał palmę pierwszeństwa Maxowi Verstappenowi, choć ścigał zwycięzcę do ostatnich metrów. 2 maja w Portimao w odbyło się Grand Prix Portugalii. Najeżony zakrętami wyścig ponownie wygrał Lewis Hamilton, który powtórzył sukces w kolejnym, niezwykle urozmaiconym wyścigu, jakim było Grand Prix Hiszpanii 9 maja. Podsumowanie kończymy dynamicznym Grand Prix Monako, które odbyło się 23 maja. Zwycięzcą tego wyścigu został Max Verstappen.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.autocar.co.uk

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia