Zdrowe grillowanie: o czym warto pamiętać?

66
zdrowe grillowanie
fot. Victoria Shes / Unsplash

Lato dla wielu z nas nie byłoby latem bez spotkania z rodziną lub przyjaciółmi przy grillu. Niestety taki sposób przyrządzania potraw może być bardzo niezdrowy i prowadzić do nowotworów. Na szczęście możemy zredukować to ryzyko dzięki kilku prostym trikom na zdrowe grillowanie. Oto one!

Złe wiadomości dla mięsożerców

Czerwone mięso jest dla wielu smakoszy kwintesencją letniego grillowania. Niestety wołowina, cielęcina, wieprzowina, jagnięcina czy kozina z rusztu zwiększają ryzyko zachorowania m.in. na raka jelita grubego, trzustki czy prostaty. Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie zrezygnować z tych rodzajów mięsa. Wystarczy odpowiednie przygotowanie i obróbka, a także odrobina kreatywności i dokonanie prostych, zdrowych wyborów żywieniowych. Jeżeli kochacie burgery, boczek, gotowe peklowane mięso, kiełbaski i inne przetworzone produkty mięsne, pamiętajcie, że podczas grillowania wytwarzają one aminy heterocykliczne (HCA) i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (PAH). Obydwie substancje wnikają w ludzkie DNA i modyfikują je, co zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu. Warto wiedzieć, że każde 50 gramów przetworzonego mięsa zwiększa ryzyko zachorowania na raka o 18 procent. Zamiast czerwonego i przetworzonego mięsa, wybierzmy zatem chudy drób, rybę, a najlepiej – warzywa i owoce.

Zdrowe grillowanie: kilka trików

Przede wszystkim zrezygnujmy z brykietu i węgla drzewnego – obydwa wydzielają szereg kancerogennych substancji. Lepszym rozwiązaniem będzie grill elektryczny lub gazowy. Jeżeli jednak decydujemy się na paliwo z węgla drzewnego, odsuńmy je na brzegi grilla tak, aby dym nie docierał bezpośrednio do mięsa. Unikniemy tego również dzięki częstemu przewracaniu kawałków grillowanego jedzenia. Czynność ta zapobiega też formowaniu się PAH, co ma miejsce, kiedy tłuszcz i soki z mięsa skapują na rozżarzony węgiel, produkując płomienie i dym. Barierą dla kancerogenów będzie marynata – warto potrzymać w niej mięso przez ok. 30 minut. Aby marynata była bardziej dietetyczna, można przyrządzając ją z oleju, octu, soku z cytryny i naturalnych przypraw. Z kolei podgotowując wcześniej mięso, ograniczymy czas jego ekspozycji na dym z grilla. Aby uniknąć rozwoju bakterii i innych patogenów, pamiętajmy o wyłożeniu mięsa na ruszt od razu po podgotowaniu.

zdrowe grillowanie
fot. Stephanie McCabe / Unsplash

Jak jeszcze zdrowiej cieszyć się smakiem grillowanych potraw? Zastąpmy mięso warzywami, burgerami warzywnymi lub owocami. W żadnym z tych produktów nie powstają HCA ani PAH w trakcie grillowania. W zamian zaś mamy witaminy, minerały i błonnik. Postarajmy się, aby główną rolę na naszym grillu grały grzyby, cebule, szparagi, ziemniaki, bakłażany, cukinia czy papryka – możliwości jest całe mnóstwo! Dobrym sposobem na bogaty i jednocześnie dobrze zbilansowany posiłek jest kebab. Na deser zgrillujmy brzoskwinie, banany, a nawet arbuza! Taka obróbka cudownie podkreśli słodki smak zawartych w owocach cukrów. Nie zapominajmy o sałatkach, które doskonale urozmaicą potrawy z rusztu. Mając do dyspozycji takie bogactwo zdrowych produktów, zepchnięcie mięsa do roli dodatku okaże się zupełnie proste. Po skończonym grillowaniu nie zapomnijmy o dokładnym wyczyszczeniu rusztu, aby usunąć rakotwórczy osad. Jego powstawania unikniemy, układając jedzenie na tackach lub folii aluminiowej. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okażą się przydatne!

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.thehealthy.com