Okulary dla kierowców: jakie wybrać?

608

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

okulary dla kierowców
fot. Jan Christopher / Unsplash

Nawet najlepsi kierowcy nie czują się pewnie, jeżeli promienie słońca świecą mu prosto w oczy. Okulary dla kierowców wyposażone w odpowiednie soczewki mogą znacznie polepszyć jakość naszego widzenia i sprawić, że poczujemy się bezpieczniej na drodze. Dowiedzcie się, jak wybrać odpowiednie okulary do jazdy.

Okulary: niezbędny gadżet każdego kierowcy

Światło odbite z różnego rodzaju obiektów, takich jak szyby samochodów, lustra czy płaskie powierzchnie dróg, mogą znacznie pogorszyć widoczność drogi, jaką mamy przed sobą. Rano i pod wieczór słońce znajduje się nisko nad horyzontem, przez co razi nas prosto w oczy. To również bardzo utrudnia wyraźne widzenie. Nie tylko słoneczna pogoda jest dla kierowców problematyczna. Również przy padającym śniegu i deszczu światło odbija się od mokrej drogi, co skutecznie ogranicza widoczność. Wraz z rażącymi promieniami i refleksami światła zaburzony jest kontrast obrazu, jaki widzimy. W takiej sytuacji prawidłowe odczytanie znaków drogowych lub zauważenie osoby zbliżającej się do przejścia dla pieszych może być praktycznie niemożliwe. Dobrej jakości okulary do jazdy zapobiegają nadwerężeniu wzroku i mrużeniu oczu poprzez ograniczenie ilości światła, jaka trafia do naszych oczu. Dzięki temu zapewniają nam czystsze i bardziej komfortowe widzenie na trasie.

Jakie wybrać soczewki i okulary dla kierowców?

Do jazdy w dzień najlepiej sprawdzą się okulary przeciwsłoneczne kategorii 3, a więc te najbardziej uniwersalne. Okulary najwyższej kategorii 4 są będą już za ciemne do prowadzenia auta. Warto również pamiętać, że nawet we wnętrzu samochodu nasze oczy są narażone na wpływ promieni UV, emitowanych przez ekrany LCD. Tylko niektóre z tych urządzeń posiadają blokadę tego promieniowania. Okulary powinny więc posiadać filtr UV 400. Istnieją też dodatkowe rozwiązania w okularach przeciwsłonecznych, które polepszają widzenie i komfort jazdy. Jedną z nich są soczewki z polaryzacją, redukujące światło odbite z płaskich pionowych powierzchni, np. dróg. Poprawiają one również kontrast widzenia. Warto przy tym pamiętać, że soczewki z polaryzacją mogą pogorszyć obraz ekranów LCD. Kolejnym rozwiązaniem, które świetnie sprawdzi się podczas jazdy, są soczewki z gradientem. Nie zaciemniają nadmiernie obrazu, ale wciąż chronią wzrok przed promieniami światła i promieniowaniem UV.

okulary dla kierowców
fot. Zahra Omidi / Unsplash

Jakie kolory soczewek są optymalne podczas jazdy? Warto zdecydować się na szkła szare, bursztynowe lub brązowe. Różowe, czerwone i niebieskie soczewki, choć bywają stylowe, to niestety zaburzają prawidłowe widzenie barw świateł drogowych. Ponadto, jeżeli na co dzień nosimy okulary zmiennoogniskowe, takie też powinny być nasze okulary do jazdy. Można kupić je zarówno w opcji przeciwsłonecznej, jak i z polaryzacją. A jakie modele okularów najlepiej sprawdzą się na trasie? Wszystko zależy od naszych potrzeb i oczywiście gustu. Klasyczne awiatory od wielu cieszą się ogromną popularnością wśród kierowców, i nic dziwnego. Jak sama nazwa wskazuje, pierwotnie zaprojektowano je na potrzeby pilotów samolotów. Łezkowaty kształt soczewek zapobiega przedostaniu się promieni światła do oczu pod wieloma kątami. Równie dobrze sprawdzą się też okulary typu wrap around. Duże soczewki dokładnie otaczają oczy, dzięki czemu gwarantują znakomitą ochronę przed światłem.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.specsavers.ie

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia