Guz mózgu: czy można go uniknąć?

1134

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

guz mózgu

Na 8 czerwca przypada Światowy Dzień Guza Mózgu. To dobra okazja, aby przybliżyć specyfikę tej groźnej choroby. Guz mózgu to nowotwór, którego przyczyny wciąż nie są dokładnie zbadane. Mimo to dzięki odpowiedniemu stylowi życia mamy wpływ na zmniejszenie ryzyka jego rozwoju.

Czym jest guz mózgu?

Rak mózgu jest to przerost komórek znajdujących się w mózgu, co prowadzi do formowania się guza. Zarówno niezłośliwa, jak i złośliwa postać tego nowotworu rozwija się szybko, a tempo jego wzrostu zależy od jego rodzaju. Guz mózgu zaburza funkcjonowanie organizmu, co może prowadzić do śmierci. Niemniej, ten rodzaj nowotworu występuje stosunkowo rzadko: ryzyko zachorowania na złośliwą postać wynosi mniej niż 1 procent. Symptomy choroby zależą od rozmiaru i lokalizacji guza. Do najczęstszych objawów raka mózgu należą: bóle głowy (najsilniejsze występują rano), nudności, wymioty, brak koordynacji ruchowej i balansu ciała, luki w pamięci, problemy z chodzeniem, myśleniem, mową i wzrokiem, zmiany osobowości, nietypowe ruchy oczami, skurcze mięśni, omdlenia, senność, drętwienie lub mrowienie kończyn oraz drgawki. Przyczynami tych symptomów mogą być mniej groźne choroby, dlatego nie należy wpadać w panikę w przypadku ich wystąpienia. Niemniej wizyta u lekarza będzie zawsze dobrym pomysłem.

guz mózgu
fot. National Cancer Institute / Unsplash

Naukowcy wciąż nie są w stanie określić dokładnych przyczyn raka mózgu. Istnieje jednak szereg potwierdzonych czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju tego nowotworu. Wśród nich należy wymienić ekspozycję na promieniowanie jonizujące, ale również przypadki wystąpienia raka mózgu w najbliższej rodzinie. Nowotwory w innych częściach ciała także zwiększają ryzyko rozwinięcia się guza mózgu poprzez przerzuty. Nowotworami, które najczęściej tworzą przerzuty są: rak płuc, piersi, nerek, pęcherza moczowego oraz czerniak, czyli rodzaj raka skóry. Do innych czynników, które mogą wiązać się z rozwojem guza mózgu, należą: starszy wiek, długotrwałe palenie papierosów oraz ekspozycja na pestycydy, herbicydy i sztuczne nawozy. Ryzyko zachorowania na raka mózgu zwiększa również praca z takimi rakotwórczymi materiałami jak ołów, plastik guma, benzyna, a także niektóre tekstylia. Z rozwojem raka mózgu wiąże się też zakażenie wirusem Epsteina-Barra i mononukleozę.

Jak zmniejszyć ryzyko rozwoju guza mózgu?

Niestety pomimo niezwykle szybkiego rozwoju medycyny wciąż nie opracowano żadnej skutecznej metody prewencji rozwoju raka mózgu. Wiemy jednak, jakie czynniki związane z naszym stylem życia mają udowodniony wpływ na zwiększenie ryzyka zachorowania na nowotwór mózgu. Mając tę wiedzę, możemy więc podjąć konkretne i na szczęście dość proste działania odsuwające od nas perspektywę zapadnięcia na tę groźną chorobę. Starajmy się więc spożywać ekologiczną żywność, w produkcji której nie użyto pestycydów ani insektycydów. Poszukując zatrudnienia w poszczególnych gałęziach przemysłu, warto unikać pracy w rafineriach ropy naftowej, fabrykach gumy i wytwórniach leków. Kolejną, niezwykle istotną praktyką, która znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania nie tylko na raka mózgu, ale również szereg innych nowotworów, jest niepalenie papierosów. Warto też nie poddawać się terapii z użyciem promieniowania jonizującego, która nie jest absolutnie konieczna. Zwłaszcza ekspozycja na ten rodzaj promieniowania w młodym wieku może zwiększać ryzyko rozwoju raka mózgu.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.healthline.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia