Oscar Pistorius – historia dramatyczna

442

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Oscar Pistorius

Niepełnosprawny, południowoafrykański lekkoatleta Oscar Pistorius miał świat u swoich stóp. Jako pierwszy niepełnosprawny biegacz wystąpił wraz z pełnosprawnymi zawodnikami. W Walentynki 2013 roku świat obiegła informacja, że sportowiec zastrzelił swoją dziewczynę, Reevę Steenkamp. Choć oskarżony przyznał się do winy, to oddala zarzuty, jakoby było to umyślne morderstwo. 

Oscar Pistorius – zmierzać do upragnionego celu 

Oscar Pistorius urodził się bez kości strzałkowych. Kiedy miał 11 miesięcy, rodzice za namową lekarzy zdecydowali się na amputacje obu kończyn syna poniżej kolan. Sportowiec już jako dziecko nie nakładał na siebie żadnych ograniczeń. Od najmłodszych lat zaczął uczyć się chodzić na protezach. Szybko zaczął też uprawiać różne sporty, m.in. tenis, piłkę wodną, boks czy zapasy. W młodości, jak większość niepełnosprawnych osób, miał problem z akceptacją w grupie rówieśniczej. Jeszcze bardziej przełożyło się to na chęć pokazania swojej wartości na arenie sportowej. W wieku 17 lat, raptem dwa miesiące od rozpoczęcia startów, zdobył pierwszy rekord w biegach dla niepełnosprawnych. W rok osiągnął wszystkie rekordy sprinterskie w swoim kraju. Z czasem jego celem stała się rywalizacja z pełnosprawnymi sprinterami. 

Oscar Pistorius – gwiazda światowego sportu 

Po przeprowadzonych badaniach biomedycznych naukowcy stwierdzili, że protezy używane przez biegacza dają mu zbyt dużą przewagę nad pełnosprawnymi zawodnikami. W związku z tym, w 2008 roku nie pozwolono mu wystartować na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. 16 maja tego samego roku Trybunał Arbitrażowy przy Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim oznajmił, że niepełnosprawny lekkoatleta może wystąpić na Olimpiadzie. Sportowiec musiał jednak przebiec 400 metrów w czasie 45,55 sekundy. W najlepszym występie uzyskał czas o 0,7 gorszy, więc nie miał szans na indywidualny start na igrzyskach. Niezrażony tym werdyktem Oscar Pistorius wystartował na paraolimpiadzie, gdzie zdobył trzy złote medale. W 2012 roku lekkoatleta został pierwszym paraolimpijczykiem po amputacji obu kończyn, który wziął udział w igrzyskach olimpijskich. Od tamtej pory jego nazwisko stało się rozpoznawalne na całym świecie. W swoim kraju stał się prawdziwą gwiazdą. Dzięki kontraktom reklamowym zaczął też zarabiać kilka milionów rocznie.

Oscar Pistorius 

Oscar Pistorius – tragiczna miłość

14 lutego 2013 roku Oscar Pistorius został zatrzymany przez policję i oskarżony o zabójstwo swojej dziewczyny – Reevy Steenkamp. W akcie oskarżenia lekkoatlecie został postanowiony zarzut morderstwa z premedytacją. Sportowiec oznajmił jednak, że feralnej nocy wziął swoją dziewczynę za włamywacza, a samo zajście było wyłącznie nieszczęśliwym wypadkiem. Postawiono mu także zarzut nielegalnego posiadania amunicji. Zakup broni tłumaczył z kolei obawą przed osobami, które wcześniej wysyłały mu groźby. W 2017 roku, po kilku procesach, ostatecznie został skazany na 13 lat więzienia za zabójstwo. Oscar Pistorius ponownie znalazł się na ustach całego świata – tym razem jednak w zupełnie innym świetle. Dramatyczne zdarzenia tamtej nocy spowodowały, że jego osiągnięcia sportowe zaczęły tracić na znaczeniu. Czy łatka zabójcy przylgnie do niego na zawsze? 

Foto: Wikimedia Commons, Canva.com

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/?p=108157&preview=true – Zespół Tourette’a – charakterystyka choroby

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia