Najdroższe miejsce parkingowe na świecie

263

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Najdroższe miejsce parkingowe
fot. Erik McLean / Unsplash

Ceny za postój ustawicznie rosną, zwłaszcza w takich światowych metropoliach jak Nowy Jork. Jednak Hong Kong bije w tym temacie na głowę wszystkie największe stolice naszego globu. To właśnie tam znajduje się najdroższe miejsce parkingowe na świecie.

Ile kosztuje najdroższe miejsce parkingowe?

W wielu miejscach postój nie kosztuje nic lub trzeba za niego zapłacić stosunkowo niewielkie pieniądze. Jednak w Hong Kongu cena za miejsce parkingowe osiągnęło zawrotną cenę… 1,3 miliona dolarów! To jedno z niewielu miejsc, gdzie kawałek nawierzchni, na której stoi, dla przykładu, McLaren Senna, jest wart więcej niż samo auto. Czy z powodu swojej kosmicznej ceny miejsce stoi puste? Okazuje się, że nie! Według doniesień BBC miejsce zostało niedawno sprzedane za wspomnianą gigantyczną sumę. Leży ono na terenie superluksusowego kompleksu mieszkalnego o nazwie The Peak na Mount Nicholson. Na osiedlu tym znajdują się jedne z najdroższych domów w Azji. Co więcej, pozostałe miejsca parkingowe również zostały wyprzedane. Deweloper nie chciał jednak ujawnić ich cen. Być może dlatego, że osiągnęły „promocyjną” cenę 1,29 miliona dolarów…

Najdroższe miejsce parkingowe
Osiedle na Mount Nicholson / fot. Wikimedia Commons

Ceny za parkowanie rosną

Co parę lat aktualnie najdroższe miejsce parkingowe na świecie jest strącane z piedestału przez kolejne. Mamy bowiem do czynienia z akceptacją wśród możnych tego świata coraz bardziej absurdalnych cen za przestrzeń postojową. Dla przykładu, w 2012 roku pewne miejsce parkingowe w centrum Manhattanu jako pierwsze w historii osiągnęło cenę okrągłego miliona. Aktualny rekordzista z Hong Kongu pobił inny skrawek nawierzchni znajdujący się w tym samym mieście. Zgodnie z doniesieniami serwisu Bloomberg, przestrzeń trafiła w prywatne ręce w 2019 roku za 980 000 dolarów. W ciągu ostatniej dekady ceny za parkowanie drastycznie wzrosły. W 2012 roku wspomniany Bloomberg zanotował wzrost średniej ceny miejsc parkingowych na osiedlach o średnim standardzie do 82 600 dolarów. Powodem było blokowanie popytu na mieszkania przez rząd. Najbogatsi nic sobie jednak z tego nie robili. Najdroższa przestrzeń postojowa na świecie kosztowała wówczas 387 000 dolarów.

Luksusowe parkingi osiągają zawrotne ceny na całym świecie, nie tylko w najbogatszych miastach Azji. W roku 2016 serwis „Los Angeles Times” poinformował o istnieniu superekskluzywnego prywatnego garażu o nazwie The Vault. Znajdował się on w klubie golfowym Bighorn Golf Club w kalifornijskim mieście Palm Springs. Roczna składka członkowska w klubie wynosiła wówczas niebagatelne 110 000 dolarów. Natomiast jeżeli miłośnik golfa chciał zapewnić sobie miejsce do zaparkowania auta, musiał uiścić „symboliczną” opłatę w wysokości 6500 dolarów na rok. Nie zapominajmy jednak o wpisowym. Aby dołączyć do klubu, należało wpłacić jednorazowo szalone 250 000 dolarów. W 2017 roku serwis „The Sun” opublikował artykuł na temat kosztującej 400 000 funtów podziemnej przestrzeni do parkowania, zlokalizowanej obok Royal Albert Hall w Londynie. Wydaje się jednak, że na tle Hong Kongu jej cena była całkiem rozsądna, bo przynajmniej była w stanie pomieścić trzy samochody.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.caranddriver.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia