Oscary 2021 już za nami

253

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Oscary 2021 już za nami. 93. gala wręczenia Oscarów odbyła się oczywiście w Fabryce Snów. Ceremonia odbywała się w reżimie sanitarnym w dwóch miejscach. Pierwszym był Teatr Dolby w Hollywood, a drugim historyczna stacja kolejowa Union Station. Za scenariusz imprezy odpowiadał Steven Soderbergh. Do kogo trafiły statuetki?

Oscary 2021 – najlepszy tytuł

Za najlepszy film uznano faworyta tegorocznej imprezy, czyli film „Nomadland”. Film opowiada historię kobiety, która po życiowej tragedii i stracie pracy zaczyna prowadzić życie nomada, odnajdując w nim wolność, jakiej nigdy przedtem nie mogła mieć. Statuetkę Akademii filmowej w kategorii dla najlepszego reżysera otrzymała reżyser tegoż filmu Chloe Zhao. Ciekawostką jest fakt, że Zhao jest drugą w historii gali kobietą, która otrzymała statuetkę w kategorii dla najlepszego reżysera. Pierwszą nagrodę w tej kategorii otrzymała Jedenaście lat wcześniej Kathryn Bigelow za „The Hurt Locker”.  W kategorii dla najlepszej aktorki statuetka powędrowała do Frances McDormand, która wcieliła się w postać głównej bohaterki w „Nomadlandzie”. Dla aktorki jest to już trzeci Oscar. Wcześniej otrzymała statuetki za filmy „Fargo” i „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”.

Oscary 2021 – w kategorii „Najlepszy reżyser” statuetkę otrzymała Chloe Zhao.

Oscary 2021 – najlepszy aktor i aktorka

W kategorii dla najlepszego aktora Oscara otrzymał Anthony Hopkins za rolę w filmie „Ojciec”. Zaś w kategorii najlepszy film międzynarodowy – poruszający problem alkoholizmu duński obraz „Na rauszu” Thomasa Vinterberga. Reżyser zadedykował nagrodę swojej tragicznie zmarłej córce.

Oscary 2021 otrzymali również: Daniel Kaluuya, w kategorii dla najlepszego aktora drugoplanowego, który został doceniony za rolę Freda Hamptona w filmie „Judas and the Black Messiah”. Za najlepszy scenariusz nagrodzono Briton Emerald Fennell i film „Obiecująca. Młoda. Kobieta”. Nagroda za najlepszy scenariusz adaptowany trafiła do Floriana Zellera i filmu „Ojciec”.

Oscary – historia

Ale tak naprawdę czym jest Oscar? Przenieśmy się na chwilę do czasów, kiedy ustanowiono tą najbardziej prestiżową nagrodę i poznajmy jej historię.

Nagrodę Akademii Filmowej ufundowano w tym samym roku co samą akademię, czyli w 1927. Statuetka przedstawia rycerza opierającego się na dwuręcznym mieczu, stojącego na rolce filmu posiadającej pięć szprych, z której każda symbolizuje jedną z grup zawodowych reprezentowanych w Akademii: aktorów, scenarzystów, reżyserów, producentów i techników. Statuetka waży ok. 3,9 kg (8,5 funta) i ma ok. 35 cm (13,5 cala) wysokości. Wykonana jest z tzw. „britannium”, czyli stopu cyny (93%), antymonu (5%) i miedzi (2%), pokrytego 24-karatowym złotem. Statuetkę zaprojektował Cedric Gibbons w 1928 r. Według legendy pierwszy szkic wykonał na serwetce podczas bankietu, a jej odlew wykonał rzeźbiarz George Stanley. W latach 1942, 1943 i 1944 statuetki zamiast z metalu wykonano z gipsu, co było wyrazem troski Akademii Filmowej o losy wojny. Statuetki gipsowe wymieniono laureatom na metalowe w 1946r. Statuetki są wykonywane przez jedną z fabryk w Chicago.

Oscary – nazwa

Oficjalnie nagroda Akademii nazywana jest Academy Award of Merit, jednak od roku 1931 używa się potocznej nazwy Oscar, która została uznana za oficjalną w 1939. Pochodzi ona według jednej z legend od uwagi wygłoszonej w roku 1931 przez Margaret Herrick, bibliotekarkę Akademii, która na widok statuetki stwierdziła, że przypomina jej wuja Oscara Pierce’a. Usłyszeć to miał hollywoodzki dziennikarz Sidney Skolsky, któremu bardzo spodobało się to określenie i zaczął go używać w felietonach. Inna legenda głosi, że nazwę Oscar statuetce nadała aktorka Bette Davis.

Pierwsze Oscary

Pierwsze nagrody zaprezentowano w 1929 roku w Hollywood Roosevelt Hotel, świadkami tego wydarzenia było 250 osób, ówczesna gala trwała zaledwie 15 minut. Początkowo Oscary nie budziły zbyt wielkiego zainteresowania. Pierwszą galę przedstawiciele mediów jeszcze przed jej zakończeniem. Do zwiększenia zainteresowania Oscarami przyczyniły się między innymi radio i telewizja. Początkowo zwycięzców podawano do wiadomości publicznej o 23.00 w noc gali, jednak w 1940 roku doszło do incydentu polegającego na tym, że Los Angeles Times zapowiedział zwycięzców, zanim rozpoczęła się ceremonia. W rezultacie od tego czasu Akademia stosuje zapieczętowane koperty do wyjawiania nazwisk zwycięzców. Od tamtego czasu ceremonię przeniesiono z hoteli do teatrów. Pierwszym z nich był Grauman’s Chinese Theatre.. Uroczystość, która odbyła się w nim w 1944 roku, była pierwszą transmitowaną poza Stany Zjednoczone. Na zakończenie można wspomnieć, że Oscary przekładano 4- krotnie. W 1938 roku z powodu powodzi, jakie nawiedziły Los Angeles; z kolei w 1968 z powodu pogrzebu Martina Luthera Kinga; w 1981 z powodu próby zabójstwa Ronalda Reagana[3] oraz w 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa.

Tekst: Piotr Warachowski, autor i prowadzący audycję „Słyszę kino” w Radiu Bezpieczna Podróż.

Foto: Pixabay, Wikimedia Commons

Zainteresował cię nasz artykuł? Przeczytaj także: Popularne filmy na podstawie książek

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia