Rak nerki – czy można go uniknąć?

489

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

rak nerki
fot. National Cancer Institute / Unsplash

Z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Raka Nerki przypomnijmy, jakie są czynniki ryzyka jego rozwoju. Sprawdźcie, jak można ustrzec się przed groźnym nowotworem, jakim jest rak nerki.

Rak nerki – czynniki ryzyka rozwoju nowotworu

Czynnikiem rozwoju raka nerki jest wszystko, co zwiększa możliwość zachorowania na ten nowotwór. Warto dodać, że większość z tych czynników nie stanowi bezpośredniej przyczyny choroby. Co więcej, osoby obciążone szeregiem takich czynników mogą nigdy nie zachorować, podczas gdy w przypadku pacjentów bez stwierdzonych czynników ryzyka może być zupełnie odwrotnie. Czynnikiem, który podwaja ryzyko zachorowania na raka nerki, z pewnością jest palenie papierosów. Kolejnym czynnikiem jest płeć: na nowotwór ten zapada 2-3 razy więcej mężczyzn niż kobiet. Następnym czynnikiem jest wiek: najwięcej chorych znajduje się w wieku 50-70 lat. Badania wykazały również związek między rakiem nerki a otyłością i wysokim ciśnieniem krwi. Ryzyko rozwoju tego nowotworu zwiększa też zażywanie takich leków przeciwbólowych jak aspiryna, paracetamol i ibuprofen. Wśród czynników ryzyka znajduje się też ekspozycja na kadm. Kontakt z tym pierwiastkiem mają osoby pracujące bateriami, farbami i materiałami spawalniczymi.

Rak nerki
fot. National Cancer Institute / Unsplash

Grupą o podwyższonym ryzyku są również osoby z chronicznymi chorobami wątroby. Do tego grona zaliczają się zarówno pacjenci dializowani, jak i ci, którzy nie przeszli tej terapii. Kolejny czynnik ryzyka jest dość oczywisty – to częste przypadki zachorowania na raka nerki wśród krewnych. Warto podkreślić, że znaczenie ma zarówno bliski stopień pokrewieństwa (rodzice, rodzeństwo, dzieci), jak i dalszy. Warto więc brać pod uwagę przypadki zachorowania na ten nowotwór wśród dziadków, ciotek, wujków, siostrzeńców i bratanków, a także wnuków. Jeżeli więc zauważyliśmy, że choroba ta dość często występowała lub występuje wśród członków naszej bliższej i dalszej rodziny, bardzo istotne staje się spisanie odpowiedniej historii rodzinnej i przekazanie jej lekarzowi. Znając historię przypadków zachorowania na raka nerki w naszej rodzinie, pod opieką lekarza możemy podjąć odpowiednie kroki, zmierzające do zredukowania ryzyka rozwoju tego nowotworu.

Jak uniknąć raka nerki?

Uwarunkowania genetyczne to kolejny czynnik podwyższający ryzyko zachorowania na raka nerki. Mimo to nowotwór odziedziczony stanowi około 5% wszystkich przypadków. Odkryto ponad tuzin genów zwiększających ryzyko zachorowania na raka nerki. Wiele z nich wiąże się z konkretnymi genetycznymi syndromami. Wiele z tych uwarunkowań łączy się z konkretnym typem raka nerki. Znalezienie danego syndromu może pomóc w odpowiednim planie monitorowania raka i, w pewnych przypadkach, również pomóc określić metody leczenia. Tylko dzięki testom genetycznym możemy określić, czy dany pacjent posiada mutację odpowiedzialną za rozwój raka nerki. Mimo że nie znamy żadnego sprawdzonego sposobu na uniknięcie raka nerki, możemy obniżyć ryzyko wystąpienia tego nowotworu. Warto w tym celu rzucić palenie, starać się obniżyć ciśnienie krwi, a także zredukować masę ciała, stosując dietę bogatą w warzywa i ubogą w tłuszcze. Zdecydowanie też warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym, jak wysoki jest nasz poziom ryzyka zachorowania na raka nerki.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.cancer.net

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia