Bajki dla dzieci – uczą czy demoralizują?

93
Bajki dla dzieci

Bajki dla dzieci mają na celu nie tylko bawić, ale i edukować. Dzięki nim dziecko potrafi jeszcze lepiej zrozumieć otaczający go świat oraz radzić sobie z własnymi emocjami. Problem pojawia się jednak, gdy dorośli zaczynają dostrzegać w nich negatywne aspekty. Czy ich obawy są słuszne? 

Bajki dla dzieci – „Świnka Peppa” pod ostrzałem 

Popularną kreskówkę oskarżono m.in. o namawianie dzieci do zabawy z niebezpiecznymi pająkami. W kontrowersyjnym odcinku brat Peppy przynosi małego pająka do domu. Przerażona świnka biegnie do rodziców, którzy uspokajają ją i mówią, że „pająki są bardzo małe” i „nie mogą jej skrzywdzić”. Odcinek kończy się wspólną zabawą ze zwierzęciem. Wspomniana skarga wpłynęła od jednej z matek, domagającej się zdjęcia odcinka z anteny. Świnka Peppa emitowana jest w ok. 180 krajach na świecie. W Polsce zamieszanie uznano za absurdalne, jednak np. w Australii promowanie zabawy z pająkiem można już uznać za dość ryzykowne. Ten kraj jest bowiem uznawany za największe terytorium śmiertelnie jadowitych pająków. Bajka została skrytykowana także za rzekome zniechęcanie do jedzenia warzyw i owoców. Chodzi konkretnie o wątek brata Peppy, który, zamiast zdrowych przekąsek, woli jeść ciasto. Ponadto włoska organizacja broniąca praw zwierząt stwierdziła, że kreskówka zniekształca wyobrażenia dzieci o realnych warunkach życia świń. 

Bajki dla dzieci – odwieczny problem z Teletubisiami 

Słynna sprawa Teletubisia o imieniu Tinky Winky, jego czerwonej torebki oraz rzekomego homoseksualizmu, stała się powodem do żartów i kpin w całej Polsce. Tymczasem wielu specjalistów zgodnie twierdzi, że w bajce nie ma żadnych treści, których rodzice mogliby się obawiać. Wprost przeciwnie. Teletubisie uczą nie tylko tolerancji, ale i poszanowania do odmiennej rasy, płci i kultury. Psychoanalitycy potwierdzają także, że bajka pomaga dzieciom w dojrzewaniu, poznawaniu świata oraz samych siebie. Problem pojawia się jednak, gdy rodzice w danym przekazie dostrzegają coś zupełnie innego, niż dziecko. W związku z tym bardzo ważne jest, by rodzice potrafili rozmawiać z dzieckiem o tym, co zobaczyło w ulubionych historiach. Tym samym jeszcze mocnej budują więź ze swoją pociechą. Warto też podkreślić, że bajki doskonale rozwijają wrażliwość dziecka. Dzięki nim wie, że nie jest samo ze swoim problemem i z pomocą innych może sobie z nim poradzić.

Bajki dla dzieci 

Bajki dla dzieci – edukacyjny wymiar 

Dzieci są niezwykle zaangażowanymi i aktywnymi odbiorcami. W związku z tym bardzo głęboko przeżywają losy bohaterów ulubionych bajek. W tym przypadku istotne jest też rozwijanie ich wyobraźni. Warto zadbać o to, by treść zachęcała malucha np. do tworzenia kreatywnych rozwiązań czy zakończeń. Język literatury wzbogaca także słownictwo dziecka, co w przyszłości ułatwia mu m.in. naukę czytania. Warto podkreślić, że celem bajek jest także budowanie poczucia własnej wartości młodego widza. W tym świecie bowiem nie tylko dobro zwycięża zło, ale i pokazane jest, że ten, kto jest mały, może wygrywać z dużym i silnym.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/06/18/rozmowa-z-beata-kawka-zalozycielka-feta/