Bajki dla dzieci – uczą czy demoralizują?

324

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Bajki dla dzieci

Bajki dla dzieci mają na celu nie tylko bawić, ale i edukować. Dzięki nim dziecko potrafi jeszcze lepiej zrozumieć otaczający go świat oraz radzić sobie z własnymi emocjami. Problem pojawia się jednak, gdy dorośli zaczynają dostrzegać w nich negatywne aspekty. Czy ich obawy są słuszne? 

Bajki dla dzieci – „Świnka Peppa” pod ostrzałem 

Popularną kreskówkę oskarżono m.in. o namawianie dzieci do zabawy z niebezpiecznymi pająkami. W kontrowersyjnym odcinku brat Peppy przynosi małego pająka do domu. Przerażona świnka biegnie do rodziców, którzy uspokajają ją i mówią, że „pająki są bardzo małe” i „nie mogą jej skrzywdzić”. Odcinek kończy się wspólną zabawą ze zwierzęciem. Wspomniana skarga wpłynęła od jednej z matek, domagającej się zdjęcia odcinka z anteny. Świnka Peppa emitowana jest w ok. 180 krajach na świecie. W Polsce zamieszanie uznano za absurdalne, jednak np. w Australii promowanie zabawy z pająkiem można już uznać za dość ryzykowne. Ten kraj jest bowiem uznawany za największe terytorium śmiertelnie jadowitych pająków. Bajka została skrytykowana także za rzekome zniechęcanie do jedzenia warzyw i owoców. Chodzi konkretnie o wątek brata Peppy, który, zamiast zdrowych przekąsek, woli jeść ciasto. Ponadto włoska organizacja broniąca praw zwierząt stwierdziła, że kreskówka zniekształca wyobrażenia dzieci o realnych warunkach życia świń. 

Bajki dla dzieci – odwieczny problem z Teletubisiami 

Słynna sprawa Teletubisia o imieniu Tinky Winky, jego czerwonej torebki oraz rzekomego homoseksualizmu, stała się powodem do żartów i kpin w całej Polsce. Tymczasem wielu specjalistów zgodnie twierdzi, że w bajce nie ma żadnych treści, których rodzice mogliby się obawiać. Wprost przeciwnie. Teletubisie uczą nie tylko tolerancji, ale i poszanowania do odmiennej rasy, płci i kultury. Psychoanalitycy potwierdzają także, że bajka pomaga dzieciom w dojrzewaniu, poznawaniu świata oraz samych siebie. Problem pojawia się jednak, gdy rodzice w danym przekazie dostrzegają coś zupełnie innego, niż dziecko. W związku z tym bardzo ważne jest, by rodzice potrafili rozmawiać z dzieckiem o tym, co zobaczyło w ulubionych historiach. Tym samym jeszcze mocnej budują więź ze swoją pociechą. Warto też podkreślić, że bajki doskonale rozwijają wrażliwość dziecka. Dzięki nim wie, że nie jest samo ze swoim problemem i z pomocą innych może sobie z nim poradzić.

Bajki dla dzieci 

Bajki dla dzieci – edukacyjny wymiar 

Dzieci są niezwykle zaangażowanymi i aktywnymi odbiorcami. W związku z tym bardzo głęboko przeżywają losy bohaterów ulubionych bajek. W tym przypadku istotne jest też rozwijanie ich wyobraźni. Warto zadbać o to, by treść zachęcała malucha np. do tworzenia kreatywnych rozwiązań czy zakończeń. Język literatury wzbogaca także słownictwo dziecka, co w przyszłości ułatwia mu m.in. naukę czytania. Warto podkreślić, że celem bajek jest także budowanie poczucia własnej wartości młodego widza. W tym świecie bowiem nie tylko dobro zwycięża zło, ale i pokazane jest, że ten, kto jest mały, może wygrywać z dużym i silnym.

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: https://bezpiecznapodroz.org/2021/06/18/rozmowa-z-beata-kawka-zalozycielka-feta/

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia