Wstrząs anafilaktyczny – jak go zwalczyć?

1099

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

wstrząs anafilaktyczny
fot. Hush Naidoo / Unsplash

Anafilaksja, a także będący jej wynikiem wstrząs anafilaktyczny, jest gwałtowną reakcją alergiczną np. na ukąszenie, użądlenie, jedzenie lub lek. W niektórych przypadkach jej objawy mogą być groźne dla życia. Tłumaczymy, jak poradzić sobie z anafilaksją w razie jej wystąpienia.

Wstrząs anafilaktyczny – przyczyny i objawy

Nasze ciało jest nieustannie narażone na kontakt z rozmaitymi substancjami. Aby uchronić się przed ich negatywnym wpływem, wytwarza ono przeciwciała. W większości przypadków organizm nie reaguje na własne przeciwciała. Jednak w przypadku anafilaksji następuje gwałtowna alergiczna reakcja układu odpornościowego. Anafilaksję najczęściej wywołują leki, orzechy ziemne, a także te pochodzące z drzew, ukąszenia owadów, ryby, skorupiaki i mleko. Innymi, nieco rzadszymi przyczynami wystąpienia anafilaksji jest wysiłek fizyczny i kontakt z lateksem. Najczęstszymi objawami anafilaksji są: rozkojarzenie, obrzęk gardła, osłabienie lub zawroty głowy, siność skóry, skoki ciśnienia, obrzęk twarzy, pokrzywka, niskie ciśnienie krwi lub świszczący oddech. Aby wykryć nieprawidłowe odgłosy podczas oddychania, lekarz używa stetoskopu. Mogą one świadczyć o płynie w płucach. Po tym wstępnym badaniu lekarz zapyta nas, czy cierpieliśmy w przeszłości na jakieś alergie.

wstrząs anafilaktyczny
fot. Mufid Majnun / Unsplash

Anafilaksja wywołuje szereg symptomów, m.in. wysypkę, obniżone tętno i tzw. wstrząs anafilaktyczny. Bez natychmiastowej interwencji medycznej ten ostatni może być groźny dla naszego życia. Po zdiagnozowaniu u nas szoku anafilaktycznego lekarz może zalecić nam noszenie przy sobie cały czas odpowiedniej dawki adrenaliny. Substancja ta pomaga zniwelować potencjalnie śmiertelnie groźne reakcje naszego organizmu. Zwykle pojawiają się one natychmiast po kontakcie z alergenem. Wśród najszybciej pojawiających się komplikacji należy wymienić: ból brzucha, lęki, dezorientację, kaszel, wysypkę, bełkotliwą mowę, obrzęk twarzy, problemy z oddychaniem, niski puls, świszczący oddech, problemy z połykaniem, świąd, opuchliznę ust i gardła, nudności i – w najgorszym wypadku – wspomniany wstrząs anafilaktyczny. Wystąpić może również wstrzymanie oddechu lub blokada dróg oddechowych, wywołane stanem zapalnym. Czasem wskutek anafilaksji dochodzi do ataku serca. Wszystkie te komplikacje mogą być potencjalnie śmiertelne.

Jak zareagować na atak anafilaksji?

Jeżeli widzimy osobę, u której można podejrzewać wystąpienie anafilaksji, natychmiast zadzwońmy pod numer 112. Natomiast jeżeli reakcja przydarza się nam, od razu zaaplikujmy sobie adrenalinę, a następnie wezwijmy pomoc. Osobę z anafilaksją należy zapewnić, że karetka jest w drodze, położyć na plecach, nieco unieść nogi i przykryć kocem. W przypadku ukąszenia, przyciśnijmy skórę 3 cm poniżej miejsca ukąszenia, np. krawędzią karty płatniczej. Powoli przesuwajmy ucisk w stronę ukąszenia. Po zbliżeniu ucisku do miejsca ukąszenia usuńmy żądło. Nie używajmy pęsety! Ściśnięcie żądła uwolni jeszcze więcej jadu. Jeżeli chory ma przy sobie lek przeciwalergiczny na wypadek wystąpienia reakcji, podajmy mu go. Jeżeli jest to lek doustny, koniecznie sprawdźmy, czy osoba chora jest w stanie przełknąć tabletkę – w innym wypadku pod żadnym pozorem jej nie podawajmy. Jeśli wystąpiło zatrzymanie oddechu, wykonajmy resuscytację krążeniowo-oddechową.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: Healthline.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia