Książki – najciekawsze premiery czerwca

180

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

książki
fot. Sincerely Media / Unsplash

Panujące aktualnie upały każą nam chować się w przewiewne, zacienione miejsca, gdzie najlepszym towarzystwem będzie szklanka zimnej lemoniady i… zajmująca lektura! Oto najciekawsze naszym zdaniem książki, które pojawiły się w czerwcu na rynku wydawniczym.

Nowe wydania klasycznych tytułów

Czerwiec obrodził w kilka nowych wydań klasycznych książek, do których zdecydowanie warto wrócić. A jeżeli jeszcze ich nie czytaliście – teraz jest na to znakomity moment. Naszą pierwszą propozycją jest nowa odsłona debiutanckiej, antyutopijnej książki pt. „Pianola” kultowego pisarza Kurta Vonneguta. Opowiada historię przedstawiciela uprzywilejowanej klasy, który dołącza do buntu grupy ludzi bezdusznie eksploatowanych przez maszyny. Jak wiele dzieł tego autora, również i ta stanowi błyskotliwą i niezwykle trafną satyrę na społeczeństwo bliżej nieokreślonej przyszłości, a tak naprawdę – na otaczający nas obecnie świat. Druga książka, po którą warto sięgnąć, jest nowe wydanie „Podróży siódmej” Stanisława Lema, którego rok obchodzimy właśnie w Polsce z okazji setnych urodzin pisarza. Bohaterem powieści jest kosmonauta, który traci panowanie nad swoim statkiem. W pewnym momencie dochodzą do głosu jego postacie z przeszłości i przyszłości. Książkę zdobią fantastyczne ilustracje uznanego artysty, Jona J. Mutha.

książki
fot. Thought Catalog / Unsplash

Kolejną wartą polecenia pozycją jest bestsellerowa powieść kryminalno-szpiegowska Umberto Eco pt. „Cmentarz w Pradze”. Książka przenosi nas do XIX wieku i opowiada o genezie tzw. Protokołów mędrców Syjonu. Ta sfałszowana książka, wydana jeszcze w carskiej Rosji, została opracowana we współpracy z carem Mikołajem II. Celem jej stworzenia było obarczenie Żydów odpowiedzialnością za problemy społeczne i polityczne, jakie z jakimi zmagało się wówczas mocarstwo. Protokoły stały się jedną z inspiracji dla Adolfa Hitlera do stworzenia jego szalonej idei zagłady Żydów. Kolejna książka przenosi nas do Węgier. „Gulasz z turula” Krzysztofa Vargi to pozycja, która już od kilkunastu lat zaszczepia w czytelnikach zainteresowanie Węgrami. Inspiruje też, aby odwiedzić ten kraj, zwłaszcza Budapeszt, i poznać jego smaki. Książka obfituje w świetnie opowiedziane aspekty kultury Węgrów, w której kuchnia ma swoje bardzo ważne miejsce.

Książki – nowości

Na koniec mamy dwie niezwykle ciekawe książki, których z pewnością nie warto przegapić. Pozostając w kręgu literatury faktu, polecamy reportaż pt. „Potosí. Góra, która zjada ludzi” Andera Izagirre. Opowiada historię Alicji, czternastoletniej dziewczynki, która pracuje w Potosí, boliwijskiej kopalni srebra. Książka jest traumatyczną opowieścią o wyzysku rdzennej ludności Ameryki Południowej – najpierw przez konkwistadorów i kolonistów, czyli pierwszych przybyszy z Europy, a kilka wieków później – przez cały świat, ślepy na cierpienie mieszkańców tych obszarów. Na koniec „Oona kontra życie” Margarity Montimore. To pozycja dość lekka, choć niepozbawiona błyskotliwości i płynących z niej mądrych wniosków. Dziewiętnastoletnia Oona stoi u progu świetnie zapowiadającego się życia. W swoją urodzinową noc nagle przenosi się trzydzieści dwa lata w przyszłość. Tak zaczyna się jej niezwykła przygoda ciągłego przeskakiwania w czasie. Jaką lekcję wyniesie z tych podróży? Czy uda jej się wrócić do swoich dziewiętnastych urodzin i ukochanego chłopaka?

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia