Księżna Diana i jej Jaguar XJ-S V12

361

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jaguar XJ-S
fot. Wikimedia Commons

Jaguar XJ-S V12 był jednym z ulubionych samochodów Diany, księżnej Walii. Pochodzący z 1987 r., był jednym z ostatnich modeli z serii kabrioletów Jaguara. Poznajcie historię tego wspaniałego auta.

Jaguar XJ-S V12 księżnej Diany

Jako najsłynniejsza i jedna z najlepiej ubranych kobiet ówczesnego świata, wybór Diany co do Jaguara z pewnością dodał splendoru brytyjskiemu koncernowi. Jako kabriolet nie nadawał się jednak dla mamy dwojga małych dzieci, dlatego wyposażono go w dwa niewielkie tylne siedzenia. Na zamówienie Diany zmodyfikowano też dach, aby w razie wypadku książęta nie uderzyły głowami w twardą targę. Spersonalizowano też tapicerkę – wykonano ją ze skóry i materiału o nazwie Harris Tweed i zmodyfikowano przednie światła amerykańskiego importu. Księżna używała tego samochodu w latach 1987-1991, po czym przejęła go organizacja Jaguar Daimler Heritage Trust w zamian za wsparcie działalności charytatywnej Diany. Należała ona do trzeciego pokolenia brytyjskiej rodziny królewskiej, które używało aut Jaguara jako prywatnych środków transportu. Jaguar Daimler Heritage Trust posiada również samochody królowej Elżbiety II, a także Jaguara Mark VII, którym jeździła jej matka.

Jaguar XJ-S
Jaguar XJ-S V12 Cabrio / fot. Wikimedia Commons

Oryginalnie XJ-S był dostępny jedynie jako zamknięte coupé, jednak w odpowiedzi na potrzeby klientów w 1983 r. wprowadzono do sprzedaży wersję cabrio. Warto dodać, że XJ-S był pierwszym modelem Jaguara z nowym, sześciocylindrowym silnikiem AJ6 o pojemności 3,6 litra. Była to alternatywa dla silnika V12. Kabriolet początkowo posiadał jedynie silnik sześciocylindrowy, zaś w 1985 r. pojawiła się też wersja z silnikiem V12. Design auta dyktowały zmodyfikowane ramy okien, które wspierały sztywne panele dachu. Tył zadaszenia składał się z części „półtwardej” i miękkiej części składanej. Mimo że kabriolet był ciekawym sportowym dodatkiem do portfolio Jaguara, wiele osób uważało go wówczas za kompromisowe rozwiązanie. Wiosną 1988 r. Jaguar wprowadził do sprzedaży wersję XJ-S z dachem umożliwiającym całkowite złożenie. Model ten odniósł spory sukces na rynku.

Ulubione auto Lady Di

Diana tak polubiła swojego Jaguara, że sama zasiadała za kierownicą, zaś jej ochroniarz księżnej zajmował miejsce pasażera. Karoseria miała odcień zieleni o nazwie British Racing – taki samym jak Aston Martin V8 Volante, który w tym samym czasie zamówił sobie książę Karo. XJ-S był również świadkiem rozpadu książęcego małżeństwa. We wrześniu 1990 r. Diana po raz pierwszy zawiozła do internatu małego Williama właśnie Jaguarem, Karol zaś przyjechał swoim Astonem. Z dala od wzroku ciekawskich Diana przeprowadziła młodego księcia do auta Karola, jeszcze przed spotkaniem z dziennikarzami. Kiedy William i Harry wyrośli ze swoich siedzeń w Jaguarze, w 1991 r. Diana przekazała auto Jaguar Daimler Heritage Trust, w którego rękach pozostaje ono do dziś. Następcą XJ-S był Mercedes-Benz 500SL – wybór kontrowersyjny, ponieważ był to pierwszy raz, kiedy członek brytyjskiej rodziny królewskiej kupił zagraniczny samochód. Niemniej wybór Jaguara przez Dianę potwierdził, że XJ-S jest jednym najbardziej eleganckich aut na świecie.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.jaguarheritage.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia