Greta Thunberg swoją aktywność na rzecz ochrony środowiska rozpoczęła w 2018 roku. Pewnego dnia młoda aktywistka nie poszła do szkoły, inicjując tym samym międzynarodowy protest uczniów i uczennic. Dziś jej działania zna cały świat. Poznajcie bliżej jej historię.
Greta Thunberg – córka słynnych rodziców
Greta Thunberg urodziła się 3 stycznia 2003 roku. Jest córką śpiewaczki operowej Marleny Erman oraz aktora Svantego Thunberga. Jej przodkiem jest również Svant Arrhenius – laureat nagrody Nobla w dziedzinie chemii, a także autor hipotezy dotyczącej globalnego ocieplenia. W wywiadach aktywistka przyznała, że jej rodzice wcześniej nie byli zbytnio zaangażowani w działania na rzecz klimatu. Początkowo sceptycznie odnosili się również do organizowanych przez nią protestów. To właśnie Greta jednak przekonała swoich rodziców m.in. do przejścia na dietę wegańską czy zaprzestania podróży samolotem. U Szwedki zdiagnozowano zespół Aspergera, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne oraz mutyzm wybiórczy. Warto podkreślić, że wspomniane zaburzenia rozwojowe często przywoływane są przez przeciwników jej poglądów. Działaczka jednak nie poddaje się, wciąż tworząc coraz to nowe rozwiązania w trosce o ochronę środowiska.
Greta Thunberg – początki działalności
O zmianach klimatu aktywistka po raz pierwszy dowiedziała się, mając osiem lat. Największy rozgłos zdobyła w 2018 roku, kiedy pewnego dnia nie poszła do szkoły. Skłoniły ją do tego potężne fale upałów oraz pożary lasów, które nawiedziły Szwecję. Pod budynkiem szwedzkiego parlamentu zorganizowała strajk przeciwko zmianom klimatycznym. Od tego dnia Greta w każdy piątek wagarowała, aby manifestować swoje poglądy. Wkrótce podobne strajki zaczęto organizować także w innych krajach na świecie. Tego samego roku wzięła również udział w szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach. Warto dodać, że w wygłoszonym wtedy przemówieniu nastolatka poruszyła także kwestię dynamicznie rosnących różnic pomiędzy najbogatszymi i najbiedniejszymi grupami społecznymi. Protestowała również w Londynie oraz pod budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Greta Thunberg odmówiła przyjęcia nagrody Środowiska Rady Nordyckiej. Swoją decyzję argumentowała tym, że świat nie potrzebuje kolejnych laureatów prestiżowych nagród, a większego zaangażowania w działania ekologiczne. Aktywistka wprost skrytykowała opieszałość polityków w kwestiach klimatycznych i środowiskowych.
Greta Thunberg – szansa na nagrodę Nobla
Szwedka jest laureatką wielu nagród, m.in. Right Livelihood Award przyznawanych przez szwedzkiego pisarza i filantropa – Jakoba von Uexkŭlla. Nagrody przyznawane są co roku osobom „pracującym nad praktycznymi i godnymi naśladowania rozwiązaniami najbardziej pilnych wyzwań, przed którymi staje dzisiaj świat”. Wraz z matką napisała książkę pt. „Our House Is on Fire: Scenes of a Family and a Planet in Crisis”. Jej poglądy nie przez wszystkich są pozytywnie odbierane. Przykładowo, po jednym z wystąpień prezydent Rosji, Władimir Putin określił ją jako „życzliwą, ale słabo poinformowaną nastolatkę”. W 2019 roku trójka norweskich parlamentarzystów nominowała Gretę do otrzymania Pokojowej Narody Nobla. W przypadku zwycięstwa Szwedka zostałaby najmłodszą laureatką tej prestiżowej narody.
Foto: Wikimedia Commons
Zobacz także: Mamy z niepełnosprawnością