ADHD u dorosłych – kluczowe problemy

47

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

adhd u dorosłych
fot. Priscilla du Preez / Unsplash

Dlaczego ADHD u dorosłych stanowi znacznie większy problem, niż w przypadku dzieci? Z jakimi problemami muszą mierzyć się osoby cierpiące na ADHD?

ADHD u dorosłych – największe wyzwania

ADHD (od ang. attention-deficit hyperactivity disorder), czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, jest rodzajem psychiczego zaburzenia neurorozwojowego. Pojawia się w efekcie nietypowego rozwoju mózgu, w którym brakuje pewnych substancji chemicznych, uczestniczących w odczuwaniu przyjemności i nagrodzenia. Oznacza to, że mózg z ADHD często szuka sposobów na stymulację tych substancji, czego efektem może być niedbałość, nadaktywność i impulsywność. Wielu ludzi kojarzy ADHD głównie z dziećmi, ponieważ zaburzenie to diagnozuje się głównie u nich. Jednak zaburzenie to stwierdza się również u rosnącej liczby dorosłych. Swój udział miały w tym nawet media społecznościowe. Za ich pośrednictwem wiele osób informuje, że wybiera się do specjalisty, ponieważ dowiedziały się o symptomach ADHD na przykład z Tik Toka. W rzeczywistości nawet 5% dorosłych musi żyć z tym zaburzeniem. I pomimo rosnącej świadomości ADHD wiele osób zderza się z problemami z diagnostyką.

adhd u dorosłych
fot. Christian Erfurt / Unsplash

Symptomy ADHD są u dorosłych podobne do tych u dzieci. Z wiekiem pojawiają się jednak pewne różnice, na przykład wzmożona nieuwaga. ADHD zwiększa ryzyko obniżenia jakości życia, uzależnienia, bezrobocia, przypadkowych urazów, samobójstw i przedwczesnej śmierci. Około 70% dorosłych z ADHD doświadcza niestabilności emocjonalnej, która może powodować problemy z kontrolowaniem własnych reakcji. Uważa się też, że niemal wszyscy dorośli zmagający się z ADHD cierpią też na dysforię wrażliwą na odrzucenie. Zaburzenie to objawia się nadwrażliwością lub ogromnym cierpieniem w konfrontacji z odrzuceniem lub krytyką. Dorośli z ADHD miewają też słabą pamięć lub tracić rachubę czasu. Niektórzy mogą cierpieć także na zaburzenia opozycyjno-buntownicze, co objawia się słabymi reakcjami na polecenia lub zasady. Niestety żadne z tych współistniejących objawów nie podlegają diagnozie, co dodatkowo utrudnia życie z ADHD.

Problemy z diagnostyką

Najważniejszym wyzwaniem osób cierpiących na ADHD jest konieczność udania się do psychiatry. Tylko on bowiem może postawić właściwą diagnozę. Co więcej, pacjent musi posiadać niemal wszystkie objawy ADHD od dzieciństwa, i udowodnić, że symptomy te mają poważny wpływ na jego życie. Przykładem mogą być kłopoty w pracy, na uczelni lub w relacjach z innymi ludźmi. Mimo postępów w diagnostyce, wielu dorosłych wciąż zmaga się z nierozpoznanym zaburzeniem. Powodów jest co najmniej kilka. Jednym z nich jest chociażby nieświadomość tego, że ich doświadczenia i odczucia różnią się od tych, jakich doznają zdrowe osoby. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie zaburzenia u dorosłych, poważne traktowanie objawów, zwiększenie świadomości tego, że są one związane z ADHD, a także dofinansowanie służby zdrowia w kontekście diagnostyki ADHD. Właściwa diagnoza umożliwia odpowiednią terapię, która może znacząco ułatwić życie z tych zaburzeniem, zwiększyć pewność siebie, produktywność i ogólną jakość życia.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.theconversation.com

Brak postów do wyświetlenia