Nagroda im. Weroniki Migoń dla Żywii Kosińskiej-Wdowiak

295

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.


Nagroda im. Weroniki Migoń – 28 czerwca w warszawskim kinie Iluzjon odbyła się coroczna gala jej wręczenia. Nagrodę tę przyznaje się w kategorii dla najlepszego reżysera obsady aktorskiej w filmie polskim minionego sezonu. Jej tegoroczną laureatką została Żywia Kosińska-Wdowiak za reżyserię obsady do filmu “25 lat niewinności – Sprawa Tomka Komendy” Jana Holoubka. 

Nagroda im. Weroniki Migoń dla najbardziej tajemniczej reżyserki

Laureatka jest jedną z najbardziej tajemniczych postaci w polskiej kinematografii. Strzeże swojego życia prywatnego. Niewiele o niej wiadomo, poza tym, że od kilkunastu lat pracuje jako reżyser obsady do polskich filmów i seriali. To dzięki niej na małym i dużym ekranie możemy podziwiać wielu znanych aktorów. Współtworzyła takie produkcje, jak: “Plebania”, “Rojst”, “Popiełuszko wolność jest w nas”, “Sługi wojny”, “Córki Dancingu”, “Dziewczyny ze Lwowa”, czy  ww. “25 lat niewinności…”. 

Żywia Kosińska-Wdowiak jest jednym z najbardziej uznanych reżyserów obsady, o czym świadczy przyznana jej Nagroda im. Weroniki Migoń. Co warto podkreślić nagroda ta stanowi kolejne wyróżnienie dla filmu Jana Holoubka, który został już nagrodzony m.in. tegorocznym Orłem. Obraz doceniono również na festiwalach filmowych w Koszalinie, Toruniu, Gdyni, Genule, czy tallinie.

Fundacja im. Weroniki Migoń

Nagroda im. Weroniki Migoń od 2016 roku jest przyznawana przez fundacja jej imienia. Nagroda wręczana jest w uznaniu za pracę włożoną w rozwój filmu i wpływu doboru obsady na kształt produkcji. Laureata wyłania się spośród wszystkich filmów polskich realizowanych w minionym sezonie. Mając na względzie, aby nagroda rozwijała polską sztukę filmową, oraz trafiała do najlepszych reżyserów obsady, powołano kapitułę, w której zasiadają uznani reżyserzy, operatorzy, producenci filmowi oraz osoby blisko związane z ideą Fundacji. Obecnie członkami jury są: Agnieszka Holland – przewodnicząca, Kasia Adamik, Paulina Krajnik, Aleksandra Popławska, Michał Czarnecki oraz Andrzej Besztak. Jako pierwsza w 2016 roku nagrodę otrzymała Małgorzata Adamska za ostatni w życiu film Marcina Wrony “Demon”. 

Nominowani byli między innymi: Paweł Czajor, Ewa Brodzka, Miłosz Karbownik, Dawid Bodzak. 

Weronika Migoń, urodzona w 1977 roku, była polską scenarzystką, producentką, drugim reżyserem i reżyserem obsady. Ponadto była absolwentką Romanistyki i Gender Studies w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Przez 15 lat pracowała na planach wielu filmów, takich jak: “Pokot”, “Karbala”, “Wiedźmin” (film z 2001 w reżyserii Marka Brodzkiego), “Pan Tadeusz”, “Ile waży Koń Trojański?” i “Randka w ciemno”. Była również asystentką Romana Polańskiego na planie “Pianisty”, czy u Agnieszki Holland przy filmie “Julia wraca do domu”. Współpracowała również z Mistrzowską Szkołą Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W 2014 zadebiutowała jako samodzielny reżyser komedią romantyczną “Facet (nie)potrzebny od zaraz”. Film został dobrze przyjęty, otrzymał Nagrodę Publiczności na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” oraz wyróżnienie w konkursie polskim na Forum Kina Europejskiego „Cinergia” w Łodzi. 

Weronika Migoń zmarła po ciężkiej chorobie w lipcu 2015. Jej przyjaciele i współpracownicy, chcąc uczcić jej życie, pracę, dokonania twórcze, talent i miłość do kina powołali fundację, która nieprzerwanie od pięciu lat przyznaje nagrodę jej imienia dla najlepszego reżysera obsady aktorskiej.

Tekst: Piotr Warachowski

Zainteresował Cię nasz materiał? Przeczytaj także: ORŁY 2021 rozdane

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia