Kąpiel w wannie – jakie daje nam korzyści?

347

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

kąpiel w wannie
fot. Olena Sergienko / Unsplash

Jako jedna z najprzyjemniejszych form pielęgnacji, kąpiel w wannie wywiera również pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Oto sześć najważniejszych korzyści!

Kąpiel w wannie – luksus, na który stać każdego

Kąpiele to jedna z tych form dbania o swoje ciało, które praktycznie nic nie kosztują, a jednocześnie przynoszą wieje korzyści dla zdrowia. Część z nich potwierdza nawet nauka. Naukowcy są na przykład zgodni co do tego, że kąpiel w wannie reguluje ciśnienie Badania wykazały, że godzinna gorąca kąpiel obniża ciśnienie krwi i poprawia krążenie. Warto przy tym pamiętać, że jeżeli mamy problemy z sercem, musimy uważać z gorącymi kąpielami. Nagła lub przedłużająca się zmiana temperatury może wywołać gwałtowną reakcję serca, a przyjęte w tej sytuacji leki mogą pogorszyć nasz stan. Kąpiele pomagają nam również zasnąć. Jeżeli mamy z tym problem, pomocna może okazać się ciepła kąpiel. W trakcie kąpieli rośnie temperatura naszego ciała, zaś po wyjściu – szybko się obniża. Wpływa to na zwiększoną produkcję melatoniny – hormonu regulującego sen. Wyniki badań wykazały, że najlepiej jest wziąć kąpiel na godzinę lub dwie przed pójściem spać.

Prozdrowotne działanie gorącej kąpieli

Istnieje jeszcze kilka innych korzyści płynących z wzięcia ciepłej kąpieli. Czy wiedzieliście, że ciepła kąpiel może zredukować stan zapalny? Co ciekawe, podobne działanie mają ćwiczenia fizyczne, a wzięta po nich gorąca kąpiel może wzmocnić ten efekt. Kiedy ćwiczymy, stan zapalny na krótko się zwiększa, po czym organizm wytwarza substancje przeciwzapalne. Naukowcy odkryli, że kąpiel w gorącej wodzie daje podobne rezultaty, co wysiłek fizyczny. Co ciekawe, spalamy też w tym czasie kalorie! Oczywiście chcąc zrzucić zbędne kilogramy, nie możemy polegać na samej gorącej kąpieli – nic pod tym względem nie zastąpi odpowiednio dobranych ćwiczeń fizycznych. Badania jednak nie pozostawiają wątpliwości: uczestnicy pewnego badania spalili podczas dłuższej kąpieli w wannie tyle samo kalorii, co podczas 30-minutowego spaceru. Oczywiście zdecydowanie nie warto rezygnować z tego ostatniego!

kąpiel w wannie
fot. Bruce Mars / Unsplash

Jeszcze jedną ciekawą korzyścią, która powinna skłonić nas do wzięcia długiej, ciepłej kąpieli, jest regulacja poziomu cukru we krwi. Warto dodać, że ma ona miejsce również dzięki odpowiedniej dawce aktywności fizycznej. Warto jednak uzupełnić ją o regularne gorące kąpiele. Kiedy temperatura naszego ciała rośnie, białka w naszym organizmie doznają „szoku”. Istnieją proteiny, które uczestniczą w regulacji poziomu insuliny i dzięki podwyższonej temperaturze dostają one bodziec do działania. Ostatnim, bardzo ważnym rezultatem ciepłej kąpieli, jaki zapewne odczuwamy od razu po zanurzeniu się w wodzie, jest poprawa nastroju. W dłuższej perspektywie regularne kąpiele redukują poziom stresu. Pewne badanie potwierdziło, że ciepła kąpiel obniża poziom kortyzolu – hormonu stresu. Z kolei niemieccy naukowcy w innym badaniu potwierdzili, że seria kąpieli trwale poprawiła nastrój u grupy osób cierpiących na depresję. Wniosek? Przynajmniej raz w tygodniu warto znaleźć czas na ciepłą, relaksującą kąpiel.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.medium.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia