LEM Photon: pierwszy polski motocykl elektryczny

297

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

lem photon
fot. Politechnika Wrocławska

Studenci z Politechniki Wrocławskiej zaprezentowali niedawno pierwszy szosowy motocykl elektryczny. Pojazd nosi nazwę LEM Photon i już niebawem weźmie udział w międzynarodowym wyścigu.

Pierwszy elektryczny motocykl zbudowany przez studentów

LEM to skrót od Lekki Motocykl Elektryczny. Wyścigowy motocykl szosowy to dzieło studentów Politechniki Wrocławskiej. Pojazd posiada napęd elektryczny klasy Moto3, pozwalający osiągnąć mu maksymalnie 195 km/h. Motocykl ma nie tylko znakomite osiągi, ale jest też ergonomiczny. Jak zapewniają twórcy pojazdu, daje on wrażenia jak na seryjnym motocyklu spalinowym. Równie istotne jest bezpieczeństwo motocykla. Studenci spędzili kilkanaście miesięcy na zbudowaniu kilkunastu wielostopniowych systemów, reagujących na najdrobniejsze nieprawidłowości podczas jazdy. W razie jakiegokolwiek problemu systemy odcinają dopływ prądu, aby nie narazić kierowcy na niebezpieczeństwo. 36-kilowatowa bateria wyposażona w zawór ciśnieniowy, jest też pozbawiona dostępu do powietrza. W razie zapłonu kierowcy nie grozi stanięcie w płomieniach. Bateria posiada 644 ogniwa i jest w stanie zgromadzić 6,2 kWh energii. Dzięki autorskiemu systemowi łączenia ogniw bateria jest również energooszczędna.

lem photon
fot. Politechnika Wrocławska

LEM Photon jest też naszpikowany czujnikami. Zawiera m.in. czujnik ugięcia amortyzatorów, żyroskopu i modułu GPS. Podczas wyścigu umożliwiają one monitoring przebiegu okrążenia pod kątem optymalnego pokonywania zakrętów, prawidłowego operowania manetką gazu, a także zasięgu motocykla i dostępnej mocy przy danym stopniu naładowania baterii. Dzięki znajomości tych danych możliwa jest analiza zużycia opon, ugięcia zawieszenia, a także temperatury poszczególnych komponentów. Silnik LEM-a jest synchroniczny i posiada magnesy trwałe o maksymalnej mocy 42 kW. Zasila go w pełni programowalny falownik. Urządzenie to umożliwia np. zmianę kształtu charakterystyki mechanicznej napędu, wprowadzenie ograniczenia mocy i prędkości maksymalnej lub zmianę trybu ze sterowania momentem na sterowanie prędkością. Poszycie motocykla, wykonane z włókna węglowego, to również autorski projekt wrocławskich studentów. Rama typu trellis jest z kolei zbudowana z trzech rodzajów wysokowytrzymałościowej stali chromowo-molibdenowej. Studenci zaprojektowali również tylne zawieszenie motocykla, częściowo wykonane z aluminium lotniczego i oparte na systemie dźwigni.

LEM Photon na wyścigu w Hiszpanii

Konstruując LEM-a Photona, studenci pracowali w swoim garażu. Do ich dyspozycji były też laboratoria i sprzęt dostępny w kampusie Politechniki Wrocławskiej. To właśnie tam wykonywali testy wytrzymałościowe poszczególnych części pojazdu i w razie konieczności – ulepszając je. Kiedy motocykl był już gotowy, przeszedł wielokrotne testy na torach w Starym Kisielinie i w Poznaniu. Już za kilka dni motocykl wraz z zespołem wyruszy do Hiszpanii na tor Aragon, gdzie weźmie udział w wyścigu Moto Student. Wyzwanie jest spore, ponieważ w zmaganiach będzie uczestniczyć 46 studenckich zespołów z całego świata. Na potrzeby wyścigu zespół musiał poszukać kierowcy posiadającego licencję, ponieważ potrzebna była doświadczona osoba dysponująca odpowiednimi umiejętnościami. Wybór padł na 20-letniego Krzysztofa Borysa. Młody wrocławianin ma na koncie tytuł wicemistrza Polski SSP300 i dwa Puchary Polski – w klasach Stock Moto 3 i Open Moto 3. Wyścig odbędzie się w dniach 15-18 lipca. Trzymamy kciuki!

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.pwr.edu.pl

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia