Jerzy Janeczek – biografia

837

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Jerzy Janeczek

Jerzy Janeczek znany był przede wszystkim z roli Witi Pawlaka w trylogii Sylwestra Chęcińskiego: „Sami swoi”. Aktor zmarł 11 lipca w wieku 77. lat. O jego śmierci poinformował na Facebooku Związek Artystów Scen Polskich. 

Jerzy Janeczek – marzenia o scenie 

Jerzy Janeczek urodził się 22 marca 1944 roku w niemieckim Itzehoe. W czasie wojny jego rodzice zostali wywiezieni do Niemiec do pracy w polu. Po wojnie rodzina aktora powróciła do Polski i osiedliła się w województwie dolnośląskim. Jak później wspominał, w dzieciństwie miał niepokorny charakter, który dawał się we znaki bliskim. Przez swoje występki kilkukrotnie cudem uniknął śmierci. W młodości rodzice pragnęli, aby aktor został lekarzem, inżynierem albo księdzem. Od zawsze ciągnęło go jednak na scenę, z którą chciał związać swoją przyszłość. Pewnego dnia podczas lekcji wychowawca wręczył swoim uczniom ankietę do wypełnienia. Jedno z pytań brzmiało: Gdzie chciałbyś studiować? Artysta nieopatrznie napisał, że w szkole aktorskiej. Początkowo jego plany nie zyskały aprobaty zarówno rodziców, jak i wychowawcy. Mimo to postanowił postawić na swoim. Do szkoły aktorskiej dostał się za trzecim podejściem. Rozpoczął naukę w łódzkiej filmówce, którą ukończył w 1968 roku. 

Jerzy Janeczek – dalsza kariera 

Do „Samych swoich” Jerzy Janeczek dostał angaż, kiedy jeszcze studiował w szkole aktorskiej. Pewnego dnia przez przypadek poszedł na casting organizowany przez Sylwestra Chęcińskiego. Kiedy dostał rolę, nie przypuszczał, że film odniesie tak ogromny sukces. Dla młodego aktora nagły wzrost popularności początkowo okazał się krępujący. Zwłaszcza gdy na ulicy zaczepiały go zupełnie obce kobiety, zapraszając go na randki. Sukces nie przełożył się jednak na wysokie zarobki, ponadto po udziale w filmie długo nie otrzymywał nowych propozycji. Artysta stracił również pracę w Teatrze Dramatycznym. Kłopoty zawodowe i osobiste sprawiły, że postanowił wyjechać z Polski i osiedlić się w USA. W Stanach Zjednoczonych spędził 20 lat, podejmując się różnych prac. Tam poznał także swoją przyszłą żonę oraz zaczął zajmować się tworzeniem gazety i organizacją eventów. W czasie, gdy Jerzy Janeczek przebywał za granicą, film „Sami swoi” osiągnął rangę kultowej produkcji. (na zdjęciu: pomnik głównych bohaterów w Toruniu)

Jerzy Janeczek

Jerzy Janeczek – pozostałe role 

Do Polski artysta powrócił w 2007 roku. Na swoim koncie aktor miał także wiele innych ról w filmach i serialach. Można go było zobaczyć m.in. w „Stawce większej niż życie”, „Pułapce”, „07 zgłoś się”, „Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy”, „Sanatorium pod klepsydrą”, „Na dobre i na złe” czy „Koronie królów”. Prywatnie Jerzy Janeczek był dwukrotnie żonaty. Ze swoją drugą żoną Emilią doczekali się dwójki dzieci. 

Foto: Wikimedia Commons

Zobacz także: Słynni polscy tenisiści

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia