Duża czarna dłoń: jedziesz pod prąd!

301

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

duża czarna dłoń
fot. GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wdraża plan ustawienia przy drogach szybkiego ruchu nowych znaków informacyjnych. Duża czarna dłoń ma być sygnałem, że kierowca musi jak najszybciej zmienić kierunek jazdy.

Duża czarna dłoń – nowa tablica na polskich drogach

Wielu kierowców mogło już zauważyć nowe symbole czarnej dłoni przy drogach szybkiego ruchu, którymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jak zapowiada GDDKiA, znaków tych będzie jeszcze więcej, ponieważ te istniejące okazały się być dla kierowców niewystarczające. GDDKiA w oficjalnym komunikacie poinformowała: „Skorzystaliśmy z rozwiązań stosowanych w Austrii, Niemczech, Słowacji i Chorwacji. Charakterystyczne duże żółte tablice z napisem STOP Zły kierunek i symbolem dłoni z umieszczonym na niej piktogramem znaku zakaz wjazdu, ustawiono już na łącznicy węzła Głogów Południe na S3, a także na węźle Świlcza na S19. Nowe tablice pojawiły się również na autostradzie A4 na węzłach Opole Zachód, Rzeszów Północ i Przemyśl oraz przed granicą Polski z Ukrainą w Korczowej, gdzie zaobserwowano kierowców oczekujących na odprawę i zawracających przed granicą”.

Gdzie ustawiono nowe znaki?

Nowa tablica jest pionowym prostokątem. Czarna dłoń znajduje się na żółtym, odblaskowym tle i uzupełnia ją napis „STOP. Zły kierunek”. Nowe znaki są tablicami informacyjnymi, mającymi służyć jako wzmocnienie obowiązującej organizacji ruchu. Zasady umieszczania znaków drogowych reguluje „czerwona książka”, którą wydał Minister Infrastruktury. Stanowi rozporządzenie, regulujące szczegółowe warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych. Dotyczy też urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i tego, jakie są warunki umieszczania ich na drogach. GDDKiA zapowiada, że w najbliższym czasie tablic będzie coraz więcej. Znajdziemy je m.in.: na węźle Patriotów na autostradzie S2 w Warszawie, na węzłach Wypędy, Paszków i Mszczonów na autostradzie S8. Stoją też na większości węzłów na autostradzie S3 pomiędzy Szczecinem i Zieloną Górą. Są również na obwodnicy Wałcza w ciągu autostrady S10. Postawiono je ponadto kilku węzłach na autostradach S1 i S52 w okolicy Bielska-Białej.

duża czarna dłoń
fot. GDDKiA

Nowe tablice znajdują się w miejscach, w których jeszcze nie jest za późno na zmianę kierunku. GDDKiA wyjaśnia, że od strony prawnej tablic z czarną dłonią nie należy traktować jako znaku drogowego. Stanowią jedynie oznakowanie wspierające prawidłową organizację ruchu. Możemy więc spodziewać się, że nie znajdą się ani w pytaniach podczas egzaminu na prawo jazdy, ani w załączniku zawierającym znaki i sygnały drogowe. Polska nie jest ani pierwszym, ani jedynym krajem, który wprowadził tablice z dużą czarną dłonią. Możemy je znaleźć m.in. w krajach niemieckojęzycznych, gdzie pod czarną dłonią z piktogramem znaku „zakaz wjazdu” widnieje napis „Stop. Falsch”. Podobne oznakowanie znajdują się również przy drogach w Słowacji i Chorwacja. Eksperci są zdania, że duża czarna dłoń jest europejskim odpowiednikiem funkcjonującego w USA znaku „Wrong Way”.

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia