Obecny system edukacji umożliwia rodzicom wybór szkoły dla niepełnosprawnego dziecka. Z kolei jej władze mają obowiązek, by zapewnić mu odpowiednie wsparcie, pomoc oraz dostosować program zajęć do jego indywidualnych potrzeb. Jakie warunki powinna spełniać szkoła dla ucznia z niepełnosprawnością?
Szkoła dla niepełnosprawnego dziecka – bezpieczeństwo
W przyjaznej szkole kadra nauczycielska współpracuje z rodzicami dziecka, jednocześnie stając się ich partnerami w procesie edukacyjno-wychowawczym. Wybór placówki powinien być adekwatny do rodzaju niepełnosprawności. Uczeń niepełnosprawny ruchowo musi mieć przede wszystkim zapewnione odpowiednie warunki architektoniczne, w tym m.in. podjazdy, windy czy przystosowane toalety. Jeśli dziecko z niepełnosprawnością ruchu spełnia normy intelektualnie, nie ma potrzeby, by zapisywać je do szkoły specjalnej. Dobrym rozwiązaniem może okazać się np. placówka integracyjna. W takich szkołach klasy dobierane są tak, aby znalazły się w nich dzieci z różnymi schorzeniami. Jeśli dziecko posiada lekki stopień niepełnosprawności intelektualnej, wówczas rodzice także powinni wziąć pod uwagę „tradycyjną” szkołę. Uczęszczanie do placówki publicznej, a co za tym idzie – socjalizacja w grupie rówieśniczej, jest doskonałą formą terapii i socjalizacji.
Szkoła dla niepełnosprawnego dziecka – socjalizacja
Nieco inaczej wygląda proces nauczania w przypadku umiarkowanej niepełnosprawności intelektualnej. W tym wypadku dziecko zatrzymuje się w rozwoju na poziomie 9-latka, dlatego szkoła integracyjna będzie dla niego najlepszym rozwiązaniem. W takiej placówce niepełnosprawny uczeń otoczony będzie odpowiednią opieką. Przede wszystkim jednak uniknie wielu złośliwości ze strony pełnosprawnych rówieśników. Ponadto będzie mógł zdobywać edukację w indywidualnym tempie. Każde dziecko jest inne, dlatego rodzice przed podjęciem decyzji o wyborze szkoły powinni skonsultować ją m.in. z psychologiem. Nie tylko wnikliwe badania, ale i sprawdzenie poziomu wrażliwości dziecka umożliwi znalezienie najlepszego rozwiązania. Przy wyborze szkoły należy także kierować się potrzebami młodego ucznia. Często bowiem uwzględniane są głównie ambicje rodziców, co zwykle kończy się błędnie podejmowanymi decyzjami. W tym celu warto też dowiedzieć się o organizowanych dniach otwartych, dzięki którym można poznać oferty różnych szkół.
Szkoła dla niepełnosprawnego dziecka – nauczanie
Edukacja niepełnosprawnego dziecka zaczyna się tak naprawdę w chwili jego narodzin. Do czasu osiągnięcia przez niego wieku szkolnego rodzicom pomagają specjaliści z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju. Dzięki temu maluch rozwija się społecznie i psychoruchowo. W szkole bardzo ważnym aspektem jest integracja z grupą rówieśniczą. Przebywanie w towarzystwie różnych osobowości rozwija w dzieciach m.in. tolerancje i otwartość. Przy wyborze placówki dla dziecka należy zatem pamiętać o tym, by mimo swojej niepełnosprawności czuło się w niej dobrze. Związane jest z tym poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Uczeń z niepełnosprawnością otrzymuje motywacje do kolejnych wyzwań, dzięki którym mimo różnych dysfunkcji będzie lepiej sobie radził w dorosłym życiu.
Foto: Canva.com
Zobacz także: Czym gwiazdy jeżdżą do ślubu?