Poprawianie wyglądu podczas prowadzenia samochodu to błąd!

214

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Poprawianie wyglądu podczas prowadzenia samochodu
fot. Averie Woodard / Unsplash

Śpiesząc się na uczelnię czy do pracy, czasem pojawia się pokusa na ostatnie poprawki fryzury lub dokończenie makijażu za kierownicą. Tymczasem poprawianie wyglądu podczas prowadzenia samochodu może być bardzo niebezpieczne!

Poprawianie wyglądu podczas prowadzenia samochodu: najczęstsze błędy

Poniżej wymieniliśmy błędy, jakie najczęściej popełniamy podczas jazdy za kółkiem. Każda z poniższych czynności skutecznie odciąga naszą uwagę od drogi. Pierwszą z nich jest poprawianie fryzury. Wymaga to oderwania przynajmniej jednej ręki od kierownicy. Podczas przeczesywania włosów co chwila przerzucamy wzrok z trasy na nasze odbicie w lusterku. Co więcej, wykonując ruchy ręką wokół głowy, zasłaniamy sobie dużą część pola widzenia wokół nas. Choć trudno w to uwierzyć, część panów również… goli się za kierownicą! Podobnie jak z czesaniem, również ta czynność każe nam skupiać się na naszym odbiciu zamiast na tym, co dzieje się wokół nas. Ryzyko zacięcia się golarką jest w tej sytuacji bardzo wysokie, choć to najmniej poważny uraz, jaki nam grozi. Podobnie jest w przypadku robienia makijażu. Często wymaga zaangażowania obydwu rąk. Oczywiście nie ma możliwości, aby w tym samym czasie skupić się na precyzyjnym wykonywaniu makijażu i prawidłowym prowadzeniu samochodu.

Poprawianie wyglądu podczas prowadzenia samochodu
fot. Jan Baborak / Unsplash

Nieprawdopodobne wydaje się mycie lub nitkowanie zębów podczas prowadzenia auta, jednak i takie przypadki się zdarzają. Również podczas tej czynności mamy zajętą jedną lub – co gorsza – dwie ręce. Jeżeli jakimś cudem uda się nam uniknąć zakrztuszenia lub kolizji z innym autem, z pewnością dojedziemy do celu z ubraniem poplamionym pastą do zębów. Wniosek? Czyszczenie zębów za kierownicą kompletnie się nie opłaca. Zdarza się też, że w trakcie jazdy nakładamy biżuterię. To również wymaga zdjęcia rąk z kierownicy. Może nam się wydawać, że to zajmie tylko chwilkę, ale bardzo trudno jest szybko założyć kolczyki podczas prowadzenia auta. Podobnie jest w przypadku zakładania soczewek kontaktowych. To skrajnie nieodpowiedzialne! Robienie tego w samochodzie jest niehigieniczne i niebezpieczne dla naszych oczu – bardzo łatwo możemy zrobić sobie krzywdę. W dodatku oczywiście nie widzimy prawidłowo tego, co dzieje się na drodze. Lepiej nie myśleć, o tym, co nam grozi, jeżeli upuścimy naszą soczewkę.

Skupmy się na prowadzeniu auta!

Jeżeli odwrócimy wzrok z drogi, aby przyjrzeć się naszemu odbiciu w lusterku, skupienie uwagi z powrotem na jeździe zajmie zbyt dużo czasu. Co więcej, typowe czynności związane z poprawianiem wyglądu angażują jedną lub dwie ręce, a także większość naszej uwagi. Nawet krótkie spojrzenie w lusterko, aby sprawdzić pomadkę, znacznie zwiększa ryzyko kolizji. Skupienie się z powrotem na tym, co na drodze, zajmuje znacznie więcej czasu, niż się wydaje. W międzyczasie możemy przeoczyć istotne zdarzenia i obiekty wokół nas. Najlepszym rozwiązaniem będzie wygospodarowanie odpowiedniej ilości czasu w domu na zadbanie o nasz wygląd. Pamiętajmy, że poprawianie wyglądu podczas jazdy może przynieść efekt odwrotny do spodziewanego i będziemy musieli wszystko poprawić, kiedy dotrzemy do celu. To może rodzić frustrację jeszcze w trakcie podróży. W najlepszym wypadku stracimy czas na poprawki, a w najgorszym – nasz zły nastrój może doprowadzić do wypadku. Dbajmy o siebie, ale przede wszystkim – o nasze bezpieczeństwo!

Słuchaj Radia Bezpieczna Podróż

Źródło: www.epermittest.com

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia