Przyczepa kempingowa – nowe zasady

931

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przyczepa kempingowa

Mimo że podróżowanie z przyczepą kempingową nie należy do najtańszych rozwiązań, to w ostatnim czasie przybywa jego zwolenników. Jakie przepisy prawa należy poznać przed zaplanowaniem „wakacji na kółkach”? Czy przyczepa kempingowa jest rzeczywiście tak drogą inwestycją? 

Przyczepa kempingowa – odpowiednie warunki 

Jazda przyczepą kempingową powinna być przede wszystkim bezpieczna. Sama przyczepa każdego roku musi zostać poddana badaniu technicznemu. Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić m.in. ciśnienie w oponach, działanie świateł czy sprawność hamulca najazdowego. Należy przyjrzeć się także sprzętom znajdującym się w części mieszkalnej. W Polsce można spotkać kilka modeli kempingów. Normy prawne w zakresie poruszania się z przyczepą kempingową uzależnione są od całkowitej masy przyczepy. Poruszając się z kempingiem do 750 kg, wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii B. Cały zestaw auta z przyczepą w tej konfiguracji nie może przekroczyć wagi 4250 kg. Jeśli jednak całkowita masa przyczepy przekracza 750 kg, wówczas należy nastawić się na dodatkowe obostrzenia. W tym wypadku maksymalna waga zestawu nie może przekraczać 3500 kg. Z kolei całkowita masa samochodu musi być większa o ⅓ od całkowitej pojemności przyczepy. 

Przyczepa kempingowa – bezpieczeństwo na drodze 

Jak wygląda sytuacja w przypadku podróży za granicę? Większość przyczep kempingowych można holować, posiadając prawo jazdy kategorii B. Jeżeli ogólna masa pojazdu przekracza 3,5 tony, należy mieć dodatkowe prawo jazdy kat. E. Dodajmy, że prawo jazdy kat. B+E nie jest potrzebne osobom posiadającym uprawnienia C+E. Takie przepisy teoretycznie obowiązują na terenie całej Unii Europejskiej. W niektórych krajach jednak mogły nadal nie wejść w życie. W związku z tym, posiadając prawo jazdy B+E, można być spokojnym, że nie dojdzie do nieprzyjemnych sytuacji z policją. Bezpieczeństwo wakacji z kempingiem to także jego umiejętne załadowanie. Pamiętajmy o równomiernym rozłożeniu obciążenia. Ciężkie ładunki warto umieścić na środku i dodatkowo przypiąć je pasami. Większy bagaż można także załadować w schowkach podłogowych. Z kolei na półkach pod sufitem należy ułożyć wyłącznie lekkie rzeczy. Pilnujmy także załadowania kempingu, ponieważ za przekroczenie maksymalnej wagi grozi mandat.

Przyczepa kempingowa 

Przyczepa kempingowa – przygotowanie do podróży 

Podłączenie przyczepy do samochodu wymaga posiadania haka holowniczego oraz podłączenia prądowego po stronie samochodu. Hak można zamontować zarówno na stałe, jak i z opcją demontażu. Warto dodać, że nie wszystkie państwa Europy dopuszczają haki zamontowane na stałe. Koszt standardowego haka wraz z jego zamontowaniem wynosi ok. kilkaset złotych. Po jego założeniu należy udać się do Stacji Kontroli Pojazdów, a następnie do Wydziału Komunikacji. W tych instytucjach do dowodu rejestracyjnego musi zostać wprowadzona informacja o montażu haka. Wakacje z przyczepą kempingową to zdecydowanie wygodna opcja dla podróżujących. Zapoznajmy się jednak wcześniej ze specyficznymi przepisami w tym zakresie, by podróżowanie w tej formie okazało się przede wszystkim bezpieczne.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Bezpieczne wakacje – poradnik

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia