Jak prowadzić auto w czasie burzy?

313

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

W czasie burzy

Jak prowadzić auto w czasie burzy? Przedstawiamy materiał z cyklu “Bezpieczni na Mazowszu – Bezpieczeństwo na drodze”. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.

W ostatnich latach jesteśmy przyzwyczajeni, że każdego roku przez Polskę przechodzi fala nawałnic. Jak poruszać się na trasie w czasie burzy? Przypominamy najważniejsze reguły, dzięki którym Wasz samochód przetrwa każde załamanie pogody. 

Samochód w czasie burzy – zjazd na pobocze 

Idealnym rozwiązaniem w czasie burzy jest możliwość zaparkowania pod solidnym dachem. Niestety nie zawsze można liczyć na szczęśliwy zbieg okoliczności. Jeżeli więc w pobliżu na drodze nie ma parkingów, to i tak warto na moment zjechać poza pobocze. Postój na samym poboczu generuje bowiem ryzyko najechania auta przez samochody nadjeżdżające z tyłu. Powinniśmy zadbać także o to, aby nasze auto stało na solidnym gruncie. Unikajmy miejsc, w których podczas ulewy może zbierać się woda. Pod żadnym pozorem nie parkujmy pod drzewami, które w czasie złej pogody stanowią dla nas największe zagrożenie. Będąc na postoju warto też pozostawić włączony silnik. Paliwa z pewnością wystarczy, a praca silnika zapewnia kierowcy i pasażerom powietrze oraz dodatkową widoczność. Jak postępować, jeśli nie ma możliwości zjechania z drogi? Wtedy należy zwolnić, pod żadnym pozorem nie zatrzymując się na środku trasy. 

Samochód w czasie burzy – warunki atmosferyczne 

Samochód trzeba hamować także, gdy na naszej drodze widzimy kałużę. Niektórzy kierowcy kierują się błędnym przekonaniem, że szybki przejazd przez nadmiar wody pozwala uniknąć zalania silnika. Tymczasem wzbijana woda nie tylko zalewa szyby aut jadących z przeciwka, ale i może uszkodzić wiele innych przewodów w naszym samochodzie. Warunki atmosferyczne mogą zmieniać się w każdej chwili. Zawsze starajmy się przed każdą podróżą mieć naładowany telefon. Choć temat z pozoru wydaje się banalny, to zawsze wart jest przypomnienia. Samochód w czasie wichury w pewnym sensie staje się azylem bezpieczeństwa dla kierowcy. Nie wysiadając z auta możemy uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji, w tym potrącenia przez innego kierowcę. Słaba widoczność na drodze powoduje, że stajemy się mało widoczni dla innych nadjeżdżających samochodów. Pozostając w aucie jednak starajmy się nie dotykać elementów metalowych. W ten sposób chronimy się przed uderzeniami piorunów. 

w czasie burzy

Samochód w czasie burzy – bezpieczeństwo na drodze 

Niesprzyjające warunki atmosferyczne mogą być na drodze bardzo niebezpieczne. Badania Instytutu Transportu Samochodowego potwierdzają jednak, że do największej ilości wypadków dochodzi, gdy jest ciepło. Korzystne warunki pogodowe prowokują kierowców do brawurowej jazdy, której skutki bywają tragiczne. Nie mniej jednak, do wypadków może również dojść w czasie burz i porywistego wiatru. Kiedy otrzymujemy komunikaty ostrzegawcze dotyczące nagłego pogorszenia pogody, to najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z podróży samochodem. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Wtedy warto zaplanować trasę tak, by w momencie wystąpienia burzy, odpowiednio wcześniej znaleźć schronienie. Dzięki temu unikniemy niebezpiecznych sytuacji, a także dodatkowych kosztów, np. związanych z koniecznością naprawy samochodu. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji z cyklu “Bezpieczni na Mazowszu – Bezpieczeństwo na drodze”. Audycja została zrealizowana przez Radio Bezpieczna Podróż.

01 – Bezpieczni na drodze – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 03
02 – Bezpieczni na drodze – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 03
03 – Bezpieczni na drodze – Bezpieczni na Mazowszu – odcinek 03

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Bezpieczne wakacje – poradnik

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia