Łosiostrada – atrakcja turystyczna w Polsce

1405

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Biebrzański Park Narodowy to przede wszystkim krajobraz składający się z szerokich rozlewisk rzeki Biebrzy. Znajduje się tam również Łosiostrada, która oznaczona jest charakterystycznymi tablicami z wizerunkiem łosi. Znaki są nie tylko atrakcją turystyczną, ale i ważnym komunikatem dla kierowców. 

Łosiostrada – ciekawe krajobrazy 

Większość z nas wie, jak wyglądają łosie. Jednak na żywo trudno jest je na co dzień zobaczyć w Polsce. Żyją głównie na terenach podmokłych, a ich populacja w znacznym stopniu wyginęła po II wojnie światowej. Najwięcej osobników przetrwało na Podlasiu. Sama Łosiostrada to droga asfaltowa, która biegnie przez sam środek biebrzańskich torowisk. Inną nazwą tej drogi to Carska Szosa lub Carski Trakt. Większość terenów po obu stronach drogi to tereny podmokłe, dlatego łosie czują się tu bardzo swobodnie. Szacuje się, że sama droga powstała w XIX wieku. Jej budowa była dużym przedsięwzięciem, gdyż pierwotnie miała służyć carskim wojskom do przemieszczania się pomiędzy twierdzami Grodno, Osowiec i Łomża. Wybudowanie tej drogi wywarło też mocny wpływ na środowisko przyrodnicze. Długość trasy wynosi 35 kilometrów. Przebiega przez nią również Podlaski Szlak Bociani oraz Szlak Green Velo. Trasa jest także bardzo dobrze przystosowana dla rowerzystów. 

Łosiostrada – warto zobaczyć 

Przemierzanie łosiostrady, spacerowym krokiem, zajmuje około dwie godziny. Droga jest świeżo wyremontowana, tym bardziej pozwala cieszyć się urokami Biebrzańskiego Parku Narodowego. Zwiedzanie warto zaplanować w ciągu dnia, gdy panuje dobra widoczność. Spacerowanie wieczorem może być niebezpieczne ze względu na dużą ilość zwierząt, które wychodzą na drogę. Miejsca takie jak: Długa Luka, Bagno Ławki, Grobla Honczarowska, szlak Barwik czy miejscowość Strękowa Góra to główne punkty na całej trasie łosiostrady. Długa Luka, w przeciwieństwie do swojej nazwy, to jedynie niecały kilometr w obie strony. Szlak prowadzi po drewnianych pomostach, ułożonych na wielkim torfowisku. W pobliżu nie ma żadnego parkingu, dlatego samochód kierowcy muszą zostawić na poboczu drogi. Jeśli chodzi o Bagno Ławki, to są to ogromne pałacie turzycowisk. Dominują tu różnego rodzaju trzciny i trawy. Cały krajobraz zmienia też swoją kolorystykę w zależności od pory roku. 

Łosiostrada

Łosiostrada – informacja dla turystów 

Łosiostrady to przede wszystkim charakterystyczne znaki, które informują nas o bliskiej obecności tego gatunku zwierząt. Spotkanie łosia w czasie pieszej wędrówki może być jedną z atrakcji turystycznych. Jadąc samochodem należy jednak pamiętać o tym, by w odpowiednim momencie zwolnić. Od 2013 roku w Biebrzańskim Parku Narodowym organizowane są także Biebrzańskie Sianokosy. Wydarzenie to odbywa się w ramach popularyzacji idei aktywnej ochrony przyrody. W trakcie imprezy można m.in. śledzić zawody, w których każda dwuosobowa drużyna otrzymuje wygrodzony kawałek terenu. Następnie za pomocą tradycyjnej kosy musi go skosić jak najdokładniej, w jak najkrótszym czasie. Biebrzański Park Narodowy jest kolejnym, doskonałym przykładem, że Polska kryje wiele ciekawych miejsc wartych poznania. Okazuje się, że mimo postępu cywilizacji, nasz kraj wciąż ma do zaoferowania piękno w czystej postaci. 

Foto: Biebrzański Park Narodowy, Wikimedia Commons

Zobacz także: Wakacje osób niepełnosprawnych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia