Rowerzyści – zmiany w przepisach

323

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Rowerzyści

Rowerzyści, podobnie jak kierowcy samochodów, muszą przestrzegać określonych zasad przepisów. W ostatnim czasie wprowadzono w tym zakresie kilka istotnych zmian. Przestrzegając ich można uniknąć wysokiego mandatu. Kiedy faktycznie można poruszać się jednośladami po chodniku? W jakich sytuacjach kierowcy jednośladów mają pierwszeństwo?

Rowerzyści – rozsądek w czasie jazdy 

Sejm jednogłośnie poparł poprawkę, która wykreśla zapis nakazujący rowerzyście jadącemu prostą ścieżką ustąpienie miejsca samochodowi. Zasada dotyczy aut skręcających z drogi poprzecznej. Nowelizacja wprowadza też w prawie polskim śluzę dla rowerów, czyli część pasa ruchu między linią zatrzymania samochodów a skrzyżowaniem. Dzięki temu rowerzyści mogą ustawić się bliżej skrzyżowania oraz mają ułatwione skręcanie. Ponadto wcześniej ruszają po zmianie świateł i stają się bardziej widoczni dla kierowców. Nowa ustawa umożliwia też rowerzystom ze środkowego pasa na rondzie, co ułatwia zmianę kierunku jazdy. Nowelizacja bierze też pod uwagę rowerzystów jadących obok siebie, np. opiekuna asekurującego dziecko. Będzie można także wyprzedzać z prawej strony wolno jadące pojazdy. Kiedy rowerzyście wolno poruszać się na chodniku? Po pierwsze kiedy asekuruje dziecko do lat 10. Może to zrobić także, gdy chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości, a maksymalna prędkość na jezdni wynosi 50 km/h. 

Rowerzyści

Rowerzyści – zasady, o których warto pamiętać 

Zdarzają się sytuacje, w których kierowcy samochodów muszą wyprzedzić rowerzystę. Przepisy wyraźnie określają jednak, że mogą to zrobić wyłącznie z lewej strony, przy zachowaniu odpowiedniego odstępu. Rowerzysta może wyprzedzać inne pojazdy z lewej, jak i z prawej strony, przy dodatkowym zachowaniu ostrożności i bezpiecznego odstępu. W Polsce teoretycznie każdy kierowca powinien poruszać się prawą stroną jezdni, w tym także rowerzyści. Nie zawsze jest to jednak bezpieczne. Przykładowo przy prawej krawędzi często znajdują się studzienki, piasek czy inne przeszkody uniemożliwiające bezpieczną jazdę. W tej sytuacji zalecana odległość od krawężnika to ok. 75 cm. Przepisy dają również rowerzystom prawo do jazdy środkiem pasa ruchu na skrzyżowaniu, a także bezpośrednio przed nim. Warunkiem jest sytuacja, gdy pas służy do jazdy w więcej niż jednym kierunku. 

Rowerzyści – maksymalne bezpieczeństwo 

Rowerzyści mają prawo korzystać zarówno z drogi dla rowerów, jak i ścieżek pieszo-rowerowych. Warto pamiętać, że poruszając się po drodze pieszo-rowerowej rowerzyści muszą zawsze ustępować miejsca pieszym. Kiedy droga dla rowerów znajduje się po prawej stronie, wówczas nie budzi to żadnej wątpliwości. Inaczej jest, gdy mieści się po stronie lewej. Zgodnie z przepisami, rowerzyści zobowiązani są do przestrzegania znaków znajdujących się po prawej stronie drogi. W tej sytuacji kierowcy jednośladów mogą nie wiedzieć, że ona się tam znajduje. Jeśli jednak znajduje się tam znak B-9, dotyczący zakazu wjazdu rowerów, rowerzysta może wjechać na lewą stronę i korzystać z drogi dla rowerów. Prawidłowa jazda jednośladem jest zarówno bezpieczeństwem samych rowerzystów, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Co z jazdą rowerem w słuchawkach? Okazuje się, że przepisy nie zabraniają rowerzystom słuchania muzyki w czasie jazdy, pod warunkiem, że nie zakłóci to sprawnych reakcji na zmieniające się warunki.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Obowiązkowy przegląd roweru

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia