Szkoła od września – zdalna czy nie?

260

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Od września

Uczniowie od września mają powrócić do nauki stacjonarnej. Tak przynajmniej przewiduje minister edukacji Przemysław Czarnek. Obecnie trwają przygotowania do tego, by zapowiadana czwarta fala epidemii koronawirusa nie zakłóciła tych założeń. 

Szkoła od września – środki bezpieczeństwa 

Przemysław Czarnek zapewnia, że przygotowywane są dodatkowe formy wsparcia dla organów prowadzących tak, by bezpieczeństwo dzieci w szkołach było na jak najwyższym poziomie. Uważa, że Polska jest w stanie zapewnić uczniom możliwość pójścia do szkoły w trybie stacjonarnym. Jeśli jednak kolejna fala pandemii okaże się groźna w skutkach, wówczas władze naszego kraju zamierzają reagować konkretnymi decyzjami. Na dzień dzisiejszy nauka w trybie zdalnym nie jest przewidziana. Trzeba pamiętać, że nauczanie online w pewnym sensie narzuca zmianę funkcjonowania całej rodziny. Z drugiej strony cierpi na tym również naturalny proces socjalizacji wśród dzieci. Polski rząd przewiduje natomiast, że czwarta fala pandemii nastąpi najpóźniej w połowie września. Wszystko to za sprawą mutacji Delta, która na całym świecie już jest odpowiedzialna za wiele przypadków zakażeń. Tymczasem jak podaje profesor epidemiologii na Uniwersytecie Michigan, Joshua Petrie, to właśnie dzieci są grupą obecnie najbardziej podatną na infekcję.

Od września

Szkoła od września – szczepienia 

W Polsce akcja szczepień została mocno wyhamowana. Na ten moment w pełni zaszczepionych jest około 18 milionów Polaków. Mimo wzrastającej mutacji wariantu Delta przynajmniej początek roku szkolnego ma przebiegać w tradycyjnej formie. Minister Czarnek nie przewiduje także przymusowych szczepień, czy dzielenia uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych. Szkoły mogą natomiast ubiegać się o dodatkowy sprzęt do dezynfekcji i pomiaru temperatury. Według niego obecny procent zaszczepionych nauczycieli daje podstawy, by uczniowie mogli czuć się bezpiecznie. Samych szczepionek również jest pod dostatkiem, dlatego każdy chętny nauczyciel może się zaszczepić. Innego zdania jest premier Mateusz Morawiecki, który rekomenduje wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko COVID-19. Zdanie w kwestii szczepionek podzielone jest także wśród rodziców. Związek Nauczycielstwa Polskiego podkreśla z kolei, że to na rządzie spoczywa konstytucyjny obowiązek przeciwdziałania pandemii. Ponadto dodają, że należy wprowadzić rozwiązania umożliwiające w obecnych czasach równy dostęp do edukacji. 

Szkoła od września – nowe rozwiązania 

We wspomnianym liście do premiera Morawieckiego związkowcy oczekują m.in. 

– finansowego wsparcia samorządów w czasie przewidywanej IV fali pandemii; 

– dostosowania programu nauczania do obecnych możliwości po roku zdalnej nauki;

– zwiększenie dostępu dla uczniów do pomocy psychologiczno-pedagogicznej;

– wprowadzenie norm prawnych związanych z pracą nauczycieli w trybie zdalnym; 

– zapewnieniem placówkom oświaty dostępu do sprawnie działającego systemu testów w przypadku pojawienia się ogniska koronawirusa w placówce 

– prowadzenia stałych kampanii propagujących korzyści wynikających z zaszczepienia się, a także przeciwdziałanie dezinformacji ze strony antyszczepionkowców;

Przypomnijmy, że od czerwca szczepić się mogą także dzieci, które ukończyły 12 rok życia. Na ten moment nie przewiduje się jednak szczepienia młodszych dzieci, gdyż Europejska Agencja Leków nie dopuszcza takiej możliwości.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Szczepionki dla niepełnosprawnych

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia