Fotoradary – ile jest w Polsce

398

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Fotoradary

Bezpieczeństwo na polskich drogach poprawia się z każdym rokiem. Fotoradary to urządzenia, które kontrolują nie tylko piratów drogowych. Amatorzy szybkiej jazdy również muszą mieć się na baczności. A ile fotoradarów faktycznie mamy w Polsce? Jaką prędkość należy osiągnąć, by urządzenie zarejestrowało drogowy incydent? 

Fotoradary – województwa w Polsce 

Na przestrzeni lat liczba fotoradarów w Polsce uległa licznym zmianom. W chwili obecnej liczba fotoradarów w poszczególnych województwach przestawia się następująco: 

Mazowieckie – 74 

Wielkopolskie – 45 

Śląskie – 35 

Łódzkie – 31 

Lubelskie 31 

Pomorskie 28 

Małopolskie – 29 

Dolnośląskie – 22 

Podlaskie – 24 

Lubuskie – 23 

Podkarpackie – 21 

Zachodniopomorskie – 23 

Warmińsko-mazurskie – 19

Kujawsko-pomorskie – 15 

Świętokrzyskie – 15 

Opolskie – 10 

Warto dodać, że instalacje lokalizacji fotoradarów są wyznaczane w miejscach, w których ze względów bezpieczeństwa są one niezbędne. Obszary wybierane są na podstawie metodologii opracowanej przez ekspertów Politechniki Gdańskiej i Krakowskiej. Niekiedy przy drogach kierowcy mogą spotkać charakterystyczne, żółte skrzynki, które pełnią jedynie rolę tzw „straszaków”. W samym wyborze miejsc, w których mają stanąć fotoradary bierze udział duża ilość osób, w tym m.in. Główny Inspektor Transportu Drogowego, policja, samorządy lokalne, zarządcy dróg. 

Fotoradary – bezpieczeństwo na drodze 

Czy zwiększona liczba fotoradarów zwiększyła poziom bezpieczeństwa na polskich drogach? Okazuje się, że blisko 80 proc. osób na wysokości fotoradarów jeździ dużo wolniej. W okolicach przed 500 m przed stacjonarnym punktem pomiaru kierowcy zaczynają zwalniać nawet do 30 km/h. Nie każde przekroczenie prędkości wiąże się z namierzeniem fotoradarów. Po przekroczeniu prędkości urządzenie może nie zadziałać. W praktyce fotoradary mierzą prędkości do 45 metrów. Nie jest łatwo wykonać dokładne zdjęcie, które pomoże służbom mundurowym zlokalizować poruszającego się zbyt szybko kierowcę. W tej sytuacji nie tylko samochód powinien być dobrze oświetlony, ale i samo urządzenie właściwie ustawione. Przykładowo jednak jeśli na zdjęciu wykonanym przez fotoradar nie widać twarzy kierowcy, to i tak właściciel auta zobowiązany jest do jego wskazania. Ponadto, w sytuacji, gdy na fotografii auto jest mało widoczne, również i wtedy policja ma prawo wystawić mandat.

 Fotoradary

Fotoradary – mandaty 

W celu zachęcenia kierowców do zwolnienia przed większością fotoradarów zwykle ustawiona jest tablica ostrzegawcza. A jak wysoki mandat może czekać kierowcę za pośrednictwem zdjęcia z fotoradaru? W tym wypadku na niezdyscyplinowanych czekają następujące kary: 

  • do 10 km/h – 50 zł,
  • 11 do 20 km/h – 50 do 100 zł i 2 punkty karne,
  • 21 do 30 km/h – 100 do 200 zł i 4 punkty karne,
  • 31 do 40 km/h – 200 do 300 zł i 6 punktów karnych,
  • 41 do 50 km/h – 300 do 400 zł i 8 punktów karnych,
  • powyżej 51 km/h – 400 do 500 zł i 10 punktów karnych.

Fotoradary to kolejny sposób na okiełzanie kierowców, dla których prędkość zabija zdrowy rozsądek. Miejmy nadzieje, że ich zwiększona ilość spowoduje, że na polskich drogach będzie dużo bezpieczniej. 

Foto: Canva.com

Zobacz także: Jak prowadzić auto w czasie burzy?

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia