Policyjne grupy Speed – czy są skuteczne?

430

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Przekroczenie prędkości to najczęstsze przyczyny wypadków na drodze. Policja postanowiła zatem wziąć na celownik piratów drogowych, tworząc tzw. grupy Speed. Jakimi samochodami się poruszają? Czy łatwo ich rozpoznać? 

Policyjne grupy Speed – sposób na drogowych piratów? 

Pierwsza grupa Speed powstała w 2018 roku. Jej inicjatorem była Komenda Stołeczna Policji. Celem były patrole uliczne w poszukiwaniu niebezpiecznych zachowań na drodze. Bardzo szybko okazało się, że ta forma ścigania piratów drogowych jest bardzo skuteczna. W efekcie dziś tego typu grupy można spotkać praktycznie w całej Polsce. Jej działania nie ograniczają się jednak wyłącznie do wyłapywania przekraczania nadmiernej prędkości. Niekiedy funkcjonariusze zatrzymują np. kierowców, którzy wyprzedzają przy przejściu dla pieszych w momencie, w którym na drodze pojawiły się dzieci. Jakiś czas temu funkcjonariusze krośnieńskiej grupy zatrzymali młodego mężczyznę, który przekroczył dozwoloną prędkość. Po chwili okazało się, że 23-latek posiadał przy sobie środki odurzające. Z kolei policjanci z okolic Wrocławia przyłapali nietrzeźwego motocyklistę, pędzącego w obszarze zabudowanym blisko 140 km/h. Warto dodać, że w większości przypadków interwencje kończą się odebraniem prawa jazdy. 

Policyjne grupy Speed – czy są widoczni? 

Komendy zwykle nie chcą zdradzać informacji, jakimi autami poruszają się tego typu grupy. Sporo można się jednak dowiedzieć na podstawie ich działań. Czujni obserwatorzy zdążyli wychwycić m.in. nieoznakowane egzemplarze BMW 330 xDrive czy Kie Stinger. W ostatnim czasie ich działania zasiliły również Skody Superb. Samochody działających w ten sposób funkcjonariuszy powinny być nie tylko szybkie, ale i nierzucające się w oczy. Okazuje się jednak, że auta tego typu grup są dość charakterystyczne i nie trudno rozpoznać je na drodze. Sporą niespodziankę przygotowała natomiast Komenda Miejska Policji w Gdańsku. Jest nią Mercedes-Benz klasy E III generacji oznaczony jako S 211. Samochód zatrzymał m.in. 21-letniego pirata drogowego z Elbląga. Kilkunastoletni mercedes wzbudza stosunkowo mało podejrzeń. Aktualnie poruszamy się coraz szybszymi samochodami. Niestety wspomniana prędkość przyczynia się do wzrostu liczby kierowców, którzy zapominają kiedy należy zwolnić.

Policyjne grupy Speed – odbiór społeczny 

Mariusz Górczyk, młodszy aspirant Komendy Głównej Policji nie ma wątpliwości, że powołanie grup Speed znacząco przyczyniły się do karania kierowców działających niezgodnie z przepisami ruchu drogowego: – Policjanci ruchu drogowego wyposażeni w naprawdę nowoczesne samochody o dużej mocy ponad 250-270 koni mechanicznych realizują te zadania związane z koniecznością zatrzymania tych niebezpiecznych kierowców, którzy w sposób rażący przekraczają dopuszczalną prędkość oraz w sposób rażący łamią przepisy ruchu drogowego, w sposób brawurowy się po tej drodze poruszają i stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa dla innych osób. Ta grupa sprawdziła się w swoich działaniach – dodał. Wśród reszty społeczeństwa padają natomiast różne opinie. Niektórzy internauci wręcz ironicznie odnoszą się do nieudolnej próby kamuflażu. Nie mniej jednak trzymamy kciuki, by ta nowoczesna forma ścigania przestępców drogowych sprawiła, że w naszym kraju będzie żyło się bardziej bezpiecznie.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Motocykl vs. kierowca samochodu

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia