Podróżowanie nocą – ważne zasady

324

Radio Bezpieczna Podróż online!

Słuchaj muzyki, rozmów oraz najnowszych serwisów informacyjnych. Możesz słuchać nas na wszystkich urządzeniach.

Podróżowanie nocą

Podróżowanie nocą jest wyzwaniem nawet dla doświadczonych kierowców. „Godzimy śmierci”, to czas między drugą a piątą nad ranem. Właśnie o tych porach dochodzi do największej ilości śmiertelnych wypadków. O czym powinni pamiętać kierowcy, którzy decydują się na jazdę po zmroku? 

Podróżowanie nocą – większa swoboda? 

Wielu kierowców, szczególnie latem, świadomie wybiera jazdę w nocy ze względu na mniejszy ruch. Pamiętajmy jednak, że największą wydolność organizmu mamy w ciągu dnia. Wieczorem zwykle stajemy się bardziej zmęczeni. Przez to stopniowo zaczynają się wyłączać poszczególne poziomy koncentracji uwagi. Sama ciemność znacznie ogranicza pole widzenia, uniemożliwiając szybką reakcję. W nocy zdecydowanie bardziej doceniamy także światła zewnętrzne. Istotne jest ich dobre ustawienie. W przeciwnym razie narażamy bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Regularna kontrola świateł zewnętrznych to obowiązek każdego kierowcy. Warto również podkreślić, że światło lamp drogowych jest o wiele mocniejsze, niż tzw. krótkich, dlatego ich włączanie należy ograniczyć do minimum. Lampy nie mogą oślepiać, gdyż wtedy nie jesteśmy w stanie właściwie ocenić sytuacji na drodze. Ważne są też czyste szyby, dlatego pamiętajmy, by szczególnie nocą zabierać ze sobą dobre preparaty do mycia i płyn do spryskiwaczy. 

Podróżowanie nocą – trudne warunki 

Temperatura w ciągu nocy potrafi spadać o ponad połowę od wskazań w ciągu dnia. Jest to szczególnie ważne w okresie jesieni, zimy i wczesnej wiosny. Właśnie w temperaturze od 0 do 4 stopni najczęściej występuje m.in. zjawisko gołoledzi. W trakcie nocnej podróży ważne, by skupić wzrok na środku swojego pasa ruchu. Unikajmy patrzenia na lampy innych samochodów. W tym celu również starajmy się zachować odpowiedni odstęp od pojazdu nadjeżdżającego przed nami. Same światła zmieniajmy odpowiednio wcześniej, mając na uwadze innych uczestników ruchu drogowego. Należy dodać, że dla kierowców jadących za nami, nasze oświetlenie jest ważnym źródłem informacji na temat tego, co dzieje się na drodze. Najlepiej trzymać się prawej krawędzi jezdni. Prędkość należy dostosować w taki sposób, by w każdej chwili zdążyć wyhamować. Zdecydowanie trudniej jest zachować tę zasadę na autostradzie, gdzie dopuszczalna prędkość zwykle wynosi 140 km/h

Podróżowanie nocą

Podróżowanie nocą – dieta i odpoczynek 

Jak uniknąć uczucia senności w czasie nocnej podróży? Okazuje się, że kawa czy napoje energetyczne pobudzają tylko na chwilę. Ponadto mają negatywny wpływ na poziom koncentracji. Bardzo ważnym, a zarazem często niedocenianym aspektem jest właściwa dieta. W składzie podróżniczego menu nie powinno zabraknąć przede wszystkim dużej ilości czystej wody. Słodkie, niezdrowe przekąski warto zamienić np. na banany, orzechy lub gorzką czekoladę. Nie należy wsiadać za kierownicę po dużym, ciężkostrawnym posiłku. Przetworzone jedzenie daje bowiem chwilowy efekt ożywienia i nasycenia, po czym następuje długotrwałe znużenie. Wybierając się w nocną podróż dobrze zabrać ze sobą sprawdzonego pasażera, który nie tylko będzie umilać długie godziny podróży, ale nie pozwoli nam ulec zmęczeniu. Jazda nocą niekiedy może być wygodnym rozwiązaniem. Okazuje się, że o tej porze kierowcy muszą uważać dużo bardziej, niż w ciągu dnia. Ponadto podróżujący muszą walczyć m.in. z sennością czy oślepiającymi światłami innych samochodów.

Foto: Canva.com

Zobacz także: Jak prowadzić auto w czasie burzy?

Materiał powstał we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego.

Wspomoż fundację - Przekaż 1.5% podatku

Jesteśmy medium składającym się z osób z niepełnosprawnościami. Jeśli czytasz nasze wiadomości i podoba Ci się nasza praca to zostań naszym czytelnikiem.

Jak widzisz na naszym portalu nie ma żadnych reklam. Jest to możliwe dzięki takim jak TY.

  • Nr. rach. bankowego: 02 1750 0012 0000 0000 3991 4597
  • KRS: 0000406931
  • NIP: 5361910140

Przekaż nam swoje 1,5% a dzięki temu nadal nie będziemy zamieszczać reklam a TY będziesz czytał czysty tekst mając świadomość że przyczyniłeś się do jego napisania.

Brak postów do wyświetlenia